A kis facsemete, amit a dobogó legfelső fokán állva tartott egykor a kezében, mára hatalmas fává terebélyesedett. Ezért is különleges ez a fa, hiszen egyetlen budapesti nevezetes fáról sincs ilyen „fiatalkori” kép!

Még pár napig tart a párizsi paralimpia, ahol magyar versenyzőink szintén remekelnek és többen csodálatos érmeket is hoznak haza. Továbbra is sok sikert kívánunk munkájukhoz! A párizsi olimpia véget ért – 19 éremmel a magyar csapat az éremtáblázaton is előkelő helyen végzett. A dobogón álló versenyzők idén egy kis papírdobozt kaptak, benne az olimpia plakátjával. 88 évvel ezelőtt az érem mellé járó ajándék egy tölgyfacsemete volt – egyikük most is a kerületünkben nő; ennek a történetét kutattuk fel.
Gratulálunk minden sportolónak!

A II. kerületben, Hűvösvölgy városrészben, a Heinrich István utca 5. szám alatti ház kertjében egy szép, koros kocsányos tölgy nő. Nem különlegesség ez errefelé: a kerületnek ezen a részén sok hasonlóan szép, idős példány található, itt az utcában néhány védettséget is élvez.

Az 1936-os berlini olimpia emléke talán sokak számára összefonódik a náci ideológiával. Pedig nemcsak erre kell emlékeznünk, hanem arra is, hogy a magyarok kivételesen sikeresen szerepeltek: Magyarország akkor tizenhat érmet – tíz arany-, egy ezüst- és öt bronzérmet – nyert, és ezzel a nem hivatalos éremtáblázaton a harmadik (!) helyet szerezte meg (csak Németország és az USA előzte meg). Az összes győztes egy tölgyfacsemetét is kapott az aranyérme mellé. Afféle babérkoszorút, vagy – a germán hagyományhoz illeszkedő – emlékfát, amely hosszú évszázadokig hirdetheti a sikert.

A sportolók hazatértük után maguk dönthettek arról, hová ültetik el a kis fákat. Így került a II. kerületbe, számára éppen kedvező helyre, az Ördög-árok összeszűkülő völgyébe ez a tölgy is. A fa törzsére erősítve sokáig kivehető volt (mára azonban eltűnt) egy kis bronztábla is ezzel a szöveggel: „Ezt a tölgyfát Zombori Ödön birkózóbajnok ültette. A facsemetét az 1936-os berlini olimpia győzteseként kapta.”

1936-ban ezen a telken a ferencesek rendháza és más épületei voltak, szerves egységben az ide tervezett Magyar Szentföld templommal, melynek torzója ma is feltűnik a fa hátterében. Zombori (eredetileg Janicsek) Ödön a Somogy megyei Szentáról származott, és ha éppen nem bunyózott vagy olimpián vett részt (már az 1928-as és 1932-es játékokon is eredményesen szerepelt), akkor egyszerű melós volt, óraleolvasóként dolgozott. Támogatója, Justus atya javaslatára ültette el itt Budán ezt az emlékfát.

A kis fa, amit a dobogó legfelső fokán állva tartott a kezében egy cserépben, mára hatalmas fává terebélyesedett. Ezért is különleges ez a fa, hiszen egyetlen budapesti nevezetes fáról sincs ilyen „fiatalkori” kép!

Zomborival együtt tízen kaptak facsemetét Berlinben. Kabos Endre, aki egyéniben és csapatban is aranyérmes lett vívásban, Berettyóújfalu központjában ültette el a fát, amit azóta is nagy tisztelet övez. Hajdúsámsonban is áll egy olimpiai emléktölgy Harangi Imre ökölvívó diadalára emlékeztetve. Kárpáti Károly, szintén berlini olimpiai bajnok birkózó fája a II. világháborúban elpusztult, emlékére 2008-ban ültettek egy tölgycsemetét a XII. kerületben az egykori, mára már lebontott Testnevelési Főiskola kertjébe. A harmadik birkózó aranyat Lőrincz Márton szerezte.

Az ő fája ma Szentes városát díszíti (itt készült a játékokra): szülőfalujába, az erdélyi Korondra nem vihette. Csák Ibolya Pesthidegkúton elültetett facsemetéje sajnos nem gyökeresedett meg, Csik Ferenc Kaposvárott, a Színház parkba elültetett fája sincs már meg. Gerevich Aladár Miskolcon ültette el a kardcsapat kocsányos tölgyét, de sajnos az is elpusztult, mint ahogy a vízilabdacsapat fája sem zöldell már a Margit-szigeten. A magyar sport első női olimpiai bajnoka, Elek Ilona tőrvívó kezdetben a FŐKERT gondjaira bízta a fát, majd a háború után saját budai kertjében ültette el, ahol az a következő évtizedekben csodálatos fává terebélyesedett. Sajnos ma már nincs meg, egy 1992-es viharban pusztult el.

Zombori Ödön a II. világháború után Argentínába emigrált, majd az USA-ban telepedett le. Élete végén visszatért Magyarországra, de a Hűvösvölgyben időközben szép sudár fává nőtt tölgyet nem láthatta viszont, mivel a hazaúton a repülőn rosszul lett és agyvérzést kapott. Évekig ápolták még a János kórházban, Budapesten halt meg 1989 novemberében. A Heinrich István utcai kocsányos tölgy 1991 óta helyi védelem alatt áll.

Viczián Zsófia

Még több hír Budáról

Óbuda-Békásmegyer Ifjúsági Önkormányzat (ÓBIÖK) idén is megrendezni a Hangolódj rá! ifjúsági zenei rendezvényét. Minden óbuda-békásmegyeri középiskolából szeretettel várnak diákokat, zenekarokat,...
A II. Kerületi Önkormányzat zenei versenyt hirdet tehetséges, fiatal muzsikusok számára.
Europe For Citizens - Közös szolidaritás címmel 2018. augusztus 10 és 12-e között partnervárosi találkozót rendeztek Zentán. Az eseményen dr. Nagy Gábor Tamás, Budavàr polgármestere és a kerületi...
Folytatódik a magyar- és a világtörténelem rejtélyeiről szóló Rejtélyes történelem című művelődéstörténeti előadássorozat a Várkert Bazárban, ahol január végéig minden hónap utolsó csütörtökén...
2021. március 31. napján lejár a 2020. évre kiadott engedélyek érvényessége.
A háztartásában összegyűlt nagydarabos hulladékot (lomokat) 2021. február 27-én, szombaton 18 óra után helyezze ki a lakóháza előtti, járműveinkkel jól megközelíthető közterületre. A lomok...
Nyitva vagyunk, de amennyiben betegség gyanúja merül fel, maradjanak otthon gyermekükkel!
Szeretnénk jelezni, hogy a 2021. március 17-én elrendelt rendkívüli szünet alatti ügyeleti ellátás a tegnapi napon meghosszabbításra került.
Átlátható lakáspiac, élhető Budavár: elindul a Budavári Lakásügynökség
Elkészült a Budavári Palota első felújított épületrésze, rekonstrukció során helyreállították a déli összekötő szárny eredeti, századfordulós állapotát.
A Budavári Önkormányzat határozatlan időre felfüggeszti a Mészáros utcai buszparkolóval kapcsolatos előkészítési munkákat - közölte az I. kerület polgármestere szerdán a Facebook-oldalán.
Tájékoztatjuk Önöket a Helyi Választási Bizottság határozatáról, amely értelmében dr. Jeney Jánosné önkormányzati képviselő lemondása miatt megüresedett mandátumot a jelölő szervezet (FIDESZ-KDNP)...
Mi történik most, hogy megszűnik az ingyenes parkolás és hogyan segít a Budavári Önkormányzat?
2021-ben több alkalommal is újra megszervezik a tavaly nagy sikert arató, izgalmas programot, amely a Budai Várnegyed három különleges helyszínét mutatja be egy tematikus séta során.
A Budapest I. kerület Budavári Önkormányzat tulajdonában álló 6 db. üres lakás szociális alapon történő bérbevételére kiírt pályázati kiírásra több, mint 200 pályázat érkezett. Valamennyi pályázat...
A Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány a doktoranduszoknak helyreállított Bölcs Vár épülete után megmentette a budavári Úri utca egy másik jeles műemlék épületét is a Kapisztrán tér sarkán.
A Fővárosi Önkormányzat a 60 éven felüli I. kerületi lakóknak 200 db antitest szint tesztelési lehetőséget biztosít.
A Budavári Önkormányzat energiahatékonysági pályázatot ír ki az I. kerületi (nem önkormányzati) lakások korszerűsítésére

A címlapról

Az elmúlt időszakban a fogyasztói árak jelentős emelkedése komoly...
Magyarország – a Hungary Helps programon keresztül – több mint...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.
Nagyszabású közterület-felújításokat végeznek Budapest belvárosában...
Átadták Budapest legújabb, két uszályon kialakított strandját, amely...
Tetten érték a Terézvárosi Közterület-felügyelet vezetőjét, amikor...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.