Az iskola alapelve ma is ugyanaz, mint hetven éve. A Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola idén ünnepli hetvenedik születésnapját.

A jubileumi tanévet számos izgalmas program színesíti, ahogy annak idején a negyvenedik, ötvenedik és hatvanadik évfordulóról is méltó módon emlékeztek meg. Erről és az elmúlt hét évtizedről Őri Csillával, az iskola főigazgatójával beszélgettünk.

A félszáz éves születésnap programját már én szerveztem – meséli az intézményvezető, aki akkor zenei igazgatóhelyettesként dolgozott az iskolában. – Egy ilyen kerek évforduló sok zenei eseményre teremt alkalmat jelenlegi és régi tanítványok közreműködésével: koncertek, találkozók, bemutatók voltak és lesznek a mostani jubileumi tanév során is.

Zenei profilja miatt a Kodály iskola nemcsak a II. kerületben, hanem országosan is különleges intézmény.
Ahogy belépünk a kapun, érezzük ezt a nyugodt, derűs atmoszférát, amit a zenei közegnek köszönhetünk, ahogy azt is, hogy az itt tanuló gyerekek magas érzelmi intelligenciával rendelkeznek. Október közepén a Magyar Kodály Társasággal közösen egy kamaraének-találkozóra hívtuk össze azokat az iskolákat, amelyek szintén Kodály Zoltán nevét viselik, és az ottani kollégák is ugyanerről a tapasztalatról számoltak be. Az iskola alapelve ma is ugyanaz, mint hetven éve: a zene segítségével boldog, kiegyensúlyozott embereket nevelni, akik értik és szeretik a zenét.

Hogyan alakult az iskola története, miből lett ez a mai, létszámában és minőségében egyaránt jelentős intézmény?
A hét évtized alatt folyamatosan fejlődött az iskola, ma mintegy félezer diák tanul nálunk. 1954-ben, az akkor már négyéves kecskeméti Kodály iskola mintájára (az országban másodikként) három évfolyammal indult, és a Lorántffy Zsuzsanna úton, a mai Baár–Madas gimnázium épületében működött az iskola. Az alapítás Bors Irma nevéhez fűződik, aki eredetileg apáca volt, emellett pedig egy kitűnő, bár igen szigorú énektanár, de maga Kodály Zoltán is részt vett az iskola filozófiájának, zenei nevelési rendszerének kialakításában. Minden nap volt énekóra, így harmadikra a gyerekek már úgy olvasták a kottát, ahogy az olvasókönyvüket – ezt állítólag Kodály személyesen is „ellenőrizte”. Zenei tagozatra járni abban az időben, sőt egészen a rendszerváltásig a kiemelkedés lehetőségét is jelentette.

Hogy érintette az iskolát a rendszerváltás?
Hirtelen nagyon sok lehetőség adódott minden téren, és sokan választottak gyermeküknek egyházi iskolát, nyelvi vagy informatikai tagozatot. El kellett telnie egy kis időnek, amíg rájöttek arra, hogy a zenei tagozat komplex képzést jelent. Szerencsére időközben tudományosan is bebizonyították, hogy a zenetanulás egyebek mellett a matematikai és a nyelvi készségeket is fejleszti.

A következő fejezet 1998-ban nyílt, amikor megalakult a gimnáziumunk évfolyamonként egy-egy osztállyal úgy, hogy a fél osztály ének-zene, a másik fél pedig kezdetben informatika-, majd 2014-től drámatagozatos volt. Ez a váltás nagyon jó ötletnek bizonyult, egyrészt mert a drámatagozat jobban beleillik a komplex művészeti képzésünkbe, másrészt rendkívül népszerű.

Szintén fontos mérföldkő volt 2000, amikor hozzánk költözött a Magyar Rádió Gyermekkórusa. Azóta az általános iskolai évfolyamokon az egyik osztály a hagyományos, kodályi elven működő ének-zenei tagozat, a másikba pedig a rádiós gyerekek járnak. Akkor építette fel a II. Kerületi Önkormányzat a harmadik emeleti próbatermet, amit azóta is nagy örömmel használunk.

Mindezek mellett a Kodálynak saját zeneiskolája is van, ahová csak a mi gyerekeink járnak, körülbelül 300-330 fő. Korábban egyszerűen a „normál” bizonyítványban szerepelt a hangszeres érdemjegy is, de az 1993-as törvényi változással a zeneiskolai oktatás a közoktatás része lett. A zeneiskola külön adminisztrációt vezetett, ennek része lett, hogy a hangszeres növendékek külön zeneiskolai bizonyítványt kapnak.

Milyen pluszt ad a gyerekeknek a zenei nevelés?
A boldog élet lehetőségét. Nagyon sok volt diákunk később is kórustag marad, folytatja az éneklést, a muzsikálást, rendszeresen látogat koncerteket, és ezek mind fontos örömforrások. Olyan felnőttekké válnak, akik szeretik és értik a zenét a komolyabb és a könnyebb műfajban egyaránt, és ezzel egy olyan „eszköz” van a kezükben, amivel mindig feltöltődhetnek, ha fáradtak, vagy elűzhetik gondjaikat-bajaikat.

Az intézmény vezetőjeként mit kíván a kerek születésnapra?
A jubileumi koncertünk május 26-án lesz a Müpában. Ha lehetne egy kívánságom, szeretném megismételni azt a húsz évvel ezelőtti élményt, amikor az ötvenedik évfordulóra a korábbi diákokból állt össze egy kórus. Soha nem felejtem el azt az érzést, ahogy a 350 volt kodályos állt és énekelt a Zeneakadémia színpadán! Remélem, idén is részünk lesz hasonlóban.

Péter Zsuzsanna

Még több hír Budáról

A Déli Körvasút bizonyos szakaszokon a Budapest–Varsó nagysebességű vasútvonal része lenne, több helyen négy sínpáron haladna a forgalom. A vasútszakmai követelmények alapján ilyen esetben a...
Az Advent Óbudán 2024 rendezvényhez kapcsolódóan a Laktanya utca HÉV melletti szakaszán november 28-án reggel 6 órától december 23-án 16 óráig tartó időszakban lévő napokon az alábbiak szerint...
Az iskola alapelve ma is ugyanaz, mint hetven éve. A Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola idén ünnepli hetvenedik születésnapját.
A nők ellen világszerte követnek el családon belüli, partnerkapcsolati és egyéb erőszakot, miközben annak valódi nagyságrendje és valódi természete gyakran rejtve marad. A világnap célja, hogy...
További bontásra van szükség ahhoz, hogy az egykori Tündérhegyi Pszichiátria épületét helyreállíthassák – de már tervezett keretek között. Az épület engedély nélküli bontásának ügyét követően a...
Szociális Munkáért Díjat kapott Mátics Katalin, az Újbudai Szociális Szolgálat (USZOSZ) vezetője.
Az árvízvédelmi vészhelyzet miatt több harmadik kerületi helyszínen is elhalasztott lomtalanítást hétfőn, azaz november 25-én pótolja az FKF Zrt. A kidobásra szánt lomokat az érintett körzetekben...
Az előrejelzések szerint pénteken Budapestre is megérkezik az első idei hóesés, s a meteorológusok figyelmeztetnek, akár nagyobb mennyiségben is hullhat a hó. Fokozott figyelmet, óvatosságot kérünk...
35 éve fogadták el az ENSZ a gyermek jogait biztosító egyezményét. A gyermekek jogait megvédeni, tiszteletben tartani mindannyiunk, minden közösség kötelessége, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat ennek...
Sem esetleges járatritkítás, sem kapacitáscsökkentés nem fogadható el a HÉV-ek vonalán – szögezték le a BKK tájékoztatása szerint szakmai és civil partnerek a BKK Mobilitási Témacsoportjának ülésén.
Lámpás Klub : közösség látássérülteknek. Fontos felhívni a figyelmet a vakok és gyengénlátók sajátos helyzetére, és segíteni a társadalomba való teljesebb értékű beilleszkedésük útját.
A XII. kerület önkormányzatának 2025-ös évi adópolitikájában a célunk, hogy biztosítsuk a kerület gazdasági stabilitását, miközben egyensúlyt alakítunk ki a lakosok és vállalkozások érdekei és...
Futni jó, ha pedig társaságban futunk, az még jobb – ezt a szabályt erősíti a kerület három futóklubja, amelyek évek óta nagy sikerrel működnek, és népszerűsítik a rendszeres mozgást és az amatőr...
Megkezdődött annak a három önkormányzati lakásnak a felújítása, amelyeket a párkapcsolaton és családon belüli erőszak áldozatainak segítésére szán Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Áldozatsegítő...
Milyen egy szalon, ha női? Milyen, ha megjelenésében egyszerre hordozza az 1930-as éveket és napjainkat? És milyen, ha mindez Pasaréten van?
A Hegyvidéki Önkormányzat kiemelt célja gondoskodni azokról, akiknek nehézséget okoz a téli hónapok közüzemi kiadásainak megfizetése. Erre szolgál a havi 13 000 forintos téli rezsitámogatás, amire...
Czeglédy Gergő megüresedett önkormányzati képviselői mandátumának betöltésére időközi választást írt ki a Helyi Választási Bizottság.
Szigethy Anna Partra vetett szörny című installációja évek alatt összegyűjtött és a szürke festék által a márkajelzéseiktől megfosztott műanyag palackokból készült.

A címlapról

Az Óbudán telepített sebességmérő készülékek (traffiboxok) egy hónap...
Az informatikai rendszer hibája miatt várhatóan 10-20, esetenként...
Rendkívül ambiciózusnak értékelte a hároméves bérmegállapodást a...
Az ország nagy részén az intenzív havazást követően a preventív...
Az EgészségAblak alkalmazással a betegek gyorsabban bejutnak a...
A kormányzat béremelési tervének legfontosabb előfeltétele, hogy a...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Az adózás történelmileg az államhatalom fenntartásának egyik legfontosabb eszköze, ugyanakkor mindig is viták tárgya volt, hogy mi számít elfogadható mértékű adóterhelésnek.
Miért nem olcsóbb az autópálya matrica, ha nem kapunk teljes értékű szolgáltatást, mert hosszú kilométereken keresztül sebességkorlátozások, sávlezárások és azokból fakadó torlódások vannak?
A másnaposság kellemetlen tüneteit sajnos nem lehet azonnal teljesen megszüntetni, de néhány tipp segíthet enyhíteni a szenvedést és felgyorsítani a regenerálódást.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.