A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum Gendzsi herceg nyomában – Japán képen és írásban című kiállítása a hagyományos japán művészet esztétikai ideálját és annak európai felfogását állítja reflektorfénybe egy ezeréves férfieszmény, Gendzsi herceg alakjának segítségével. Az ázsiai művészetet több évszázadra visszanyúlóan – s emellett kortárs (magyar és japán) alkotásokat bemutató kiállítás mintegy 200 műalkotást: festményt, fametszetet, lakktárgyat, kerámiát, fotográfiát vonultat fel.
A Gendzsi monogatari (magyarul Gendzsi regénye, illetveGendzsi szerelmei) Muraszakinak, a Heian-kori japán császári udvar egyik udvarhölgyének a 11. század elején írott műve a világirodalom első nagy terjedelmű és egyik legjelentősebb regénye, amely 54 fejezetben jeleníti meg a herceg életének eseményeit és szerelmi kalandjait. Gendzsi „virágoskertje” igen kiterjedt, melyet többek között „sáfrányvirág”, „mályvarózsa”, „hajnalka” nevű hölgyek hosszú sora tarkít.
A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum gyűjteménye számos tárgyat őriz, mely a Gendzsi történetét dolgozza fel narratív, szimbolikus vagy paródiába hajló módon, a 17. század végétől napjainkig. A kiállítás célja, hogy bemutassa a regény folyamatos jelenlétét Japán kultúrájában, egyaránt hangsúlyozva a kép és a szöveg fontosságát. Ezenkívül hazai kortárs példákon keresztül is igyekszünk érzékeltetni a regénynek az egyetemes irodalomra és képzőművészetre gyakorolt inspiratív hatását.
A kiállításhoz kapcsolódva sétáló tárlatvezetésekkel, interaktív programokkal, workshopokkal és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várjuk látogatóinkat.
SÉTÁLÓ TÁRLATVEZETÉSEK MEGHÍVOTT ELŐADÓKKAL
2016. január 9. szombat 15.00 óra
Vihar Judit | Gendzsi herceg szerelmi kalandjai
A tárlatvezetés során a kiállított műtárgyak segítségével megismerkedhetünk a Gendzsi regénye történetével, a herceg szerelmi kalandjaival, és megtudhatjuk, mi is az a „másnap reggeli levél”, amelyet bárki maga is elkészíthet.
2016. január 23. szombat 15.00 óra
Dénes Mirjam | Régi japán játékok Gendzsi bűvöletében
Megismerkedhetünk „Illatos Őfenségével” és a japán kultúra tradicionális játékaival.
2016. február 6. szombat 15.00 óra
Hidasi Judit | A japán nők helyzete a Heian-korban és ma
Megtudhatjuk, hogyan éltek és élnek a japán nők, mi a szerepük a régi és a mai Japán társadalmában.
2016. február 27. szombat 15.00 óra
Schmitt Csilla| Japán viselettörténet
Az előadás a Heian-kori (794–1185) viseletet járja körül: a korszak viselettörténetéről, a színek és formák szimbolikájáról, a kimonók mintakincséről szól.
2016. április 2. szombat 15.00 óra
Gaál Zoltán, Kincses Károly | Gendzsi herceg régen és ma
Gaál Zoltán fotográfus Kiotóban készült fekete-fehér képein keresztül bepillanthatunk régi korok és napjaink vallásos ábrázolásaiba.
A sétáló tárlatvezetéseken való részvétel regisztrációhoz kötött. Kérjük, részvételi szándékukat jelezzék a
INTERAKTÍV PROGRAMOK FELNŐTTEKNEK
2016. január 30. szombat 10.00 óra
Camera obscura készítés és fényképezés Pettendi Szabó PéterrelSzeretnéd fejjel lefelé látni a világot? Gyere el a múzeumba és alkosd meg saját lyukkamerádat, majd készíts felvételeket egy teásdoboz segítségével.
2016. március 19. szombat 15.00 óra
Illatceremónia Zólyomi Zsolttal
Japánban az illatkultúrának évszázadokra visszanyúló hagyománya van. Zólyomi Zsolt parfümőr egy interaktív bemutató keretében bevezeti a látogatókat a japán illatok világába.
A programokon való részvétel regisztrációhoz kötött. Kérjük, részvételi szándékukat jelezzék a
WORKSHOPOK GYEREKEKNEK ÉS FELNŐTTEKNEK
2016. február 13. szombat 10.00–17.00 óra
Egy kagyló két fele | Kagylójáték-készítés Valentin-nap alkalmából felnőtteknekA foglalkozás során megismerkedünk a Heian-korban (794–1185) is kedvelt japán párkereső játék alapjaival, majd kézműves foglalkozás keretében el is készítjük a kagylójátékot.
Fenyőfára tűzött csalogány | Holdújévi ajándékkészítésfelnőtteknek és gyerekeknek
A hideg időben is zöldellő fenyő a hosszú élet szimbóluma, míg a csalogány az újév hajnalát, az eljövendő tavaszt köszöntő madár. A holdújév alkalmából elkészítjük az újévet szimbolizáló fenyőágra tűzött csalogányfigurát.
A workshopok nem regisztrációhoz kötöttek, vendégeinket folyamatosan várjuk az adott napon. A foglalkozásokon egyszerre 10 fő tud részt venni. Nagyobb létszám esetén várakozásra lehet számítani. A programra a belépőjegy mindenkinek egységesen 800 Ft/fő.
FINISSZÁZS
2016. április 16. szombat 10.00–18.00 óra
A Gendzsi herceg nyomábankiállítás finisszázsa:
3. magyar haikunap. Haikuk és tankák
Haikuk és tankák felolvasása egész nap, beküldős és helyben nevezős tanka- és haikuversenyek, karuta-bemutató és -verseny, kézműves foglalkozás, kalligráfia és más, haikuval, tankával kapcsolatos programok várják a látogatókat.
A programokon egy normál belépőjegy árával vehetnek részt: a teljes árú belépőjegy 1000 Ft, a diák- és nyugdíjas jegy 500 Ft.
PROGRAMOK GYEREKEKNEK – MÚZEUMPEDAGÓGIA
Az időszaki kiállításhoz kapcsolódóan megrendelhető kreatív foglalkozásokkal, múzeumi órákkal várjuk az iskolai csoportokat 2016 januárjától.
További felvilágosítás és jelentkezés |
KAGYLÓJÁTÉK| Ajánlott korosztály: 8–18 évesek | Részvételi díj 1300 Ft/fő
A kagyló eredetileg összetartozó, felnyitás után szétválasztott héja egy érdekes és a japánok által már a Heian-korban (794–1185) is kedvelt párkereső játék alapját képezi, mellyel a foglalkozás során megismerkedünk.
ILLATOS ŐFENSÉGE | Ajánlott korosztály: 10–16 évesek | Részvételi díj 800 Ft/fő
A program során az „Illatos Őfensége” és a „Jó szagú tábornok” nyomába eredünk, és illatjátékkal tesszük próbára szaglásunkat.
KÖSSÜNK KÖNYVET JAPÁN MÓDRA! | Ajánlott korosztály: 14–18 évesek | Részvételi díj 1300 Ft/fő
A foglalkozás során a kiállítás fő tárgyát jelentő Gendzsi-albumot mindenki saját maga készítheti el lapozható könyv formában, melyet kedvére tovább is díszíthet.
„Gendzsi herceg nyomában – Japán képen és írásban”
2015. november 26. – 2016. április 17.
A kiállítást rendezte: Dénes Mirjam, Kincses Károly
Helyszín:Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum, 1062 Budapest, Andrássy út 103.
Nyitvatartás:kedd–vasárnap: 10.00–18.00, hétfőn zárva
Belépőjegy: Teljes árú (felnőtt): 1000 Ft; Ifjúsági jegy (6–26 éves kor között), nyugdíjas jegy (62–70 éves kor között): 500 Ft; Családi jegy (2 felnőtt és gyermekeik részére): 2300 Ft
Facebook: https://www.facebook.com/hoppmuseum/?ref=hl
Honlap: http://hoppmuseum.hu/