A rendőrség, az iskolaigazgatók, valamint a fiatalok drogproblémáival foglalkozó szakemberek részvételével kábítószerügyi egyeztető fórumot szervezett a XII. kerületi önkormányzat. A tanácskozáson elhangzott, hogy a fővárosi drogstratégiára alapozva helyi cselekvési terv készül.
Magyarországon a 16 évesek 45%-a alkalomszerűen, 20%-a napi szinten használ valamilyen dohányterméket, 60% iszik havonta legalább egyszer alkoholt, 43% pedig berúg, míg tiltott szerekhez 27% nyúl – számolt be a szakmai fórumon egy friss kutatás riasztó eredményeiről dr. Szécsi Judit, aki részt vett Budapest 2024-2029-es drogstratégiájának kidolgozásában. A szakember elmondta, hogy a főváros legfontosabb célkitűzése a szerhasználat mértékének és ártalmának csökkentése.
A XII. kerületi iskolák vezetői arról számoltak be, hogy az intézményeikben ritkán találkoznak kábítószer-fogyasztással vagy terjesztéssel, ez azonban sajnos nem jelenti azt, hogy a drogok ne lennének jelen a fiatalok életében, főként a szabadidejükben. Kitértek arra is, hogy a dohányzás visszaszorulóban van, ugyanakkor egyre elterjedtebbek és meglehetősen veszélyesek a különböző ízesített, nikotint nagy mennyiségben tartalmazó, legálisan nem forgalmazható e-cigaretták. További veszélyt jelent, hogy a fiatalok körében egyre gyakoribb a fájdalomcsillapítók, nyugtatók használata, amelyek túladagolása miatt már súlyos esetek is előfordultak.
Sztanyó István, a XII. kerület rendőrkapitányság vezetője arról szólt, hogy leggyakrabban kábítószer birtoklása miatt indítanak eljárást, főként más rendőri intézkedésekkel összefüggésben. A terjesztés a Hegyvidéken egyáltalán nem jellemző, az elmúlt nyolc évben mindössze három ezzel kapcsolatos bűncselekmény fordult itt elő. A rendőrség elsődleges célja továbbra is a kínálatcsökkentés, azaz a terjesztők felderítése, valamint az, hogy az érintettek – a fiatalok, a szüleik és a pedagógusok – tisztában legyenek a szerhasználat veszélyeivel, illetve tudják, hová fordulhatnak segítségért. Ennek érdekében rendszeresen tartanak előadásokat az iskolákban a rendőrkapitányság munkatársai.
Az önkormányzat szociálpolitikai és esélyegyenlőségi tanácsnoka, Surányi Judit szerint arra kell törekedni, hogy a fiatalok ne függőségekbe meneküljenek, hanem értelmes dolgokban merüljenek el. A drogprevenciós szakember kiemelte, hogy a XII. kerületben szerencsére jó az ellátórendszer, van hová fordulni, ha baj van. Ezzel együtt szükség van egy, a fővárosi drogstratégián alapuló kerületi cselekvési tervre, aminek kidolgozása még most, decemberben elkezdődik.