Az ideiglenes piac előkészítésével elindult a Hunyadi téri vásárcsarnok sok évtizede várt felújítása. Két év alatt születik újjá a Czigler Győző tervezte épület, hogy piacként és közösségi térként nyisson ki, és érdekessége, hogy a folyamat szinte napra pontosan 128 évvel az átadás után indult el.
A csarnok megőrzi eredeti funkcióját, amit kevés fővárosi vásárcsarnok mondhat már el magáról. Bár tervek az elmúlt évtizedekben is születtek a műemlék épület rekonstrukciójára, teljes felújításon még egyszer sem esett át a megnyitása óta. Fontos: a csarnok árusai június végéig zavartalanul működnek jelenlegi helyükön.
A vásárcsarnokban egyelőre nem folyik munka, a kivitelező első lépésként az őstermelői piac mellett, valamint a Szófia utcai oldalon egy rövidebb szakaszon állított fel kerítéseket. Először az ideiglenes árusítóhelyekhez szükséges közműveket építik ki, ugyanis a belső munkák megindulásával a boltok, az árusok a csarnok és az őstermelői asztalok közötti részre, egy konténerekből álló piacra költöznek majd ki.
Az előkészítés első fázisában ezekre a változásokra kell számítani:
a csarnok előtti szakaszon, egészen a Szófia utca és a tér Andrássy út felőli sarkáig előbb az őstermelői piac oldalán, majd a csarnok előtt is megszűnik a parkolás,
szintén megszűnik a parkolás a tér Szófia utcai oldalán (az Up Hotellel szemben) egy szakaszon,
megszűnik a csarnok bejárata előtti gyalogátkelő,
a Mol Bubi-pontot áthelyezik a Csengery utca Andrássy út felőli szakaszára,
a Hunyadi téri park végig megközelíthető lesz, az őstermelői piac zavartalanul üzemel.
Az ideiglenes piac kialakítása után, júliustól már itt lesznek megtalálhatók a csarnok jelenlegi árusai. A Hunyadi téri vásárcsarnok felújítása két évig tart, és a tervek szerint 2027 első negyedévében nyit ki újra. A felújítás terveit a műemlék épületek rekonstrukciójáért végzett tevékenységéért Budapestért díjjal is kitüntetett Archikon építésziroda készítette el.
Így születik újjá az épület:
megújul a csarnok tejes belső tere, eltűnnek a középre beépített pavilonok, valamint a hozzáépítések,
ezzel egy közösségi térré válik a piac, hiszen a középső részen 2000 négyzetméteres tér alakítható ki – hétköznapokon pedig itt lesznek az árusok asztalai,
megépül a Czigler Győző terveiben is szerepelt karzat a Szófia utcai részen, míg a másik hosszanti oldalon felújítják az eredeti műemlék kioszkokat,
ezt a homlokzatot több ponton meg is nyitják az utcafront felé, portálok jönnek létre, amelyek élő kapcsolatra adnak lehetőséget,
a kialakított galéria kapcsolódhat a földszinti tevékenységekhez, ugyanakkor elkülönülve rendezvénytérként is működhet.
A mostani projektnek nem képezi részét a két fejépület lakásainak felújítása, azonban hamarosan bérlői pályázatot írnak ki rájuk. A vásárcsarnok újjászületése jól illeszkedik a Terézváros 2030 közterület-megújítási programba is: a környező utcák gyalogosbarát átalakításával a Hunyadi tér és a piac az eddiginél sokkal jobban bekapcsolódhat a belváros vérkeringésébe.
Egy kis csarnoktörténet
Azt sokan tudják, hogy a IV. számú fővárosi vásárcsarnokot a főváros beruházásában építették éppen 130 éve, Czigler Győző tervei alapján. Azt viszont kevesebben, hogy a IV. számnak nincs különösebb jelentősége – az átfogó fővárosi csarnoképítési programot kidolgozó Matuska Alajos tanácsnok adta ezt a sorszámot a Hunyadi térre tervezett épületnek még 1891-es jelentésében. Az épület terveit Czigler Győző készítette el, aki a Hold utcai vásárcsarnokot is tervezte. Nem véletlen tehát, hogy szinte ikertestvér a két épület, mindkettőhöz tapad a két utcafronton egy-egy fejépület, ahol lakások kaptak helyet. (Van két fontos különbség: a Hunyadin nem épült meg az a karzat, ami a terveken még szerepelt, illetve a Hold utcai 2020-ban bezárt piacként, és 2022-ben kiállítótérként nyitott újra.) A Hunyadi téri – akárcsak a Fővám téri központi, illetve három másik kerületi társa – 1897. február 15-én nyílt meg (más források szerint 16-án), és maga Bánffy Dezső miniszterelnök is megtisztelte az avatást.
Azt nem lehet mondani, hogy a Hunyadi téri csarnokhoz nem nyúltak hozzá azóta sem, de teljes felújításon egyszer sem esett át az elmúlt 130 évben. Egyes források szerint a második világháborúban találat érte, és a tetőszerkezetét ki kellett javítani. Az biztos, hogy az épület állaga a következő évtizedekben romlott, a 60-70-es években leginkább arra koncentráltak, hogy nagy üzletek kerüljenek a csarnokba; ekkor kerültek utólagosan a belsőbe a Hunyadi téri boltok kibővítései. (Ezek a toldások a felújítás során eltűnnek.) A ma ismert formáját a 80-as években nyerte el az épület, akkor kerültek be középre a pavilonok. Az évtized végére a pince beázása okozott gondot, ezért alulról szigetelték és elhárították az omlásveszélyes állapotot. A kerületi tanács 1989-ben tervpályázatot írt ki a teljes rekonstrukciójára, azonban a munka nem kezdődött el, pedig 1991-re tervezték a befejezést.
A rendszerváltás után is születtek tervek a teljes átalakítására. Az volt a közös bennük, hogy a kerületi önkormányzat több esetben is el akarta adni az épületet, ami más funkciót kapott volna, a Hunyadi tér alatt pedig mélygarázs épült volna. Sőt, 1997-ben el is adta Terézváros az éppen százéves „Hunyadit”, de 1998-ra „visszacsinálták” az üzletet. Ekkor hipermarketet terveztek az épületbe, közel tíz évvel később már Európa-ház lett volna Czigler Győző épületéből. Merthogy 2005-ben is arról volt szó, hogy magánbefektetőké lesz a csarnok, ennek érdekében egy úgynevezett szindikátusi szerződést is aláírtak. Most már nehéz elképzelni, de a terv az volt, hogy a piac a Hunyadi tér alá költözik, ahol egy négyszintes mélygarázst is kialakítottak volna; összesen hat szint lett volna a mélyben. Az elképzelést a megvalósíthatóságával kapcsolatos kételyek mellett a felerősödő civil tiltakozás futtatta zátonyra. A két tervben közös volt Verók István felbukkanása: az előbbiben a kerületi vagyonkezelő vezetőjeként, az utóbbiban már polgármesterként. 2009-ben még szó volt a csarnok koncesszióba adásáról egy külsős üzemeltetőnek, de a piac „elpasszolása” a 2010-es választások után végleg lekerült a napirendről.
Az akkor felállt önkormányzati vezetés tovább is jutott a tervezésnél. Hassay Zsófia polgármestersége idején a teljes felújításra készültek, a munkák 2016-ban indultak el és négy ütemmel számoltak. A szerkezet, a födémek megerősítése mellett a leglátványosabb változás az épület teljes homlokzatának renoválása volt, ami 2019 őszére készült el. A belsőt végül teljesen érintetlenül hagyták, érthető okokból: akkori árakon 6 milliárd forint lett volna a rekonstrukció. 2019 után a Soproni Tamás vezette önkormányzat új terveket készíttetett, lényegesen észszerűbb költségekkel számolva. A most lezárult közbeszerzés eredményeként a csarnokot nettó 2,92 milliárd forintért a Magyar Építő Zrt. és az Épkar Zrt. konzorciuma újítja fel teljes mértékben önkormányzati forrásból, a munkákat pedig a Terézvárosi Vagyonkezelő Zrt. koordinálja.