Az országban egyedülálló, úgynevezett vertikális játszókert épül a Bajza Utcai Általános Iskola udvarán. Az önkormányzati finanszírozásból megvalósuló projekt a héten lép építési fázisba – a tervek szerint a kivitelező még ebben a tanévben átadja használatra az építményt az iskolásoknak.
Hat évvel ezelőtt egy bajzás apuka fejéből pattant ki az ötlet, hogyan lehetne úgy bővíteni az iskola udvarát, hogy a káposzta, vagyis a sportudvar is megmaradjon, és a kecske, vagyis a játszótérre, játszóeszközökre vágyó gyerekek is jóllakjanak: fölfelé kell terjeszkedni! Mivel az apuka, Pásztor Ádám egy építésziroda, a Studio Kraft Építész Műterem egyik vezető tervezője, az ötletből az iskolával történt egyeztetéseket követően valós tervek születtek. 2019-ben, még az előző vezetés alatt döntött az önkormányzat arról, hogy finanszírozza a tulajdonában lévő uszoda elé-fölé épülő játszókert megvalósítását, amit aztán Soproni Tamás és csapata is támogatott. A Covid és az anyagárak brutális emelkedése néhány évre megakasztotta a folyamatot, de egy racionális áttervezés és a közbeszerzés lebonyolítását követően tavaly végre elindulhatott a gyártás. A kivitelező Everling Kft. azt ígéri, hogy a szerződésben megszabott határidőre, április 13-ára el is készül a játszókert.
Jelenleg még szabják a faelemeket egy gödöllői asztalosműhelyben, ahová a polgármester és a Bajza suli korábbi igazgatója, a projekt megvalósulását évek óta a szívén viselő Bódi Csilla is ellátogatott. Ha minden jól megy, a megjelenésünk hetében már kezdődik a helyszíni összeszerelés. „Nagyon várjuk, hogy végre elkészüljön a vertikális játszókert, lényegében ez az utolsó olyan projekt, amit még mindenképp szerettem volna, hogy megvalósuljon – mondta Bódi Csilla. – A gyerekek közül, akik az álomudvart elképzelő rajzpályázat révén némiképp a tervezésben is részt vettek, már sokan nem is járnak az iskolába. Őket meg szeretnénk majd hívni egy afféle avatóünnepségre.”
A zegzugos, kuckós, különféle játszóelemeket, magasba emelt, akár külső tanteremként használható, szélvédett és fedett helyiséget is tartalmazó építményt az elképzelések szerint nem csupán a Bajzába járó iskolások használhatják majd, hanem a nyári táborozók, valamint az uszodába érkező gyerekek is.
A tervezők arra is ügyeltek, hogy a játszókerttel a zöldfelületek is nőjenek: – „Ahol lehet, teszünk ültetőközeget, amelybe futónövényeket telepítünk, és teret adunk annak az egyetlen fának, ami amúgy is ott árválkodik az udvaron” – magyarázta Pásztor Ádám. Az építkezéssel párhuzamosan pályázaton nyert pénzből megszépül az uszoda mögötti rész is, ott egy nyitott kertet alakítanak ki magaságyásokkal.
A vertikális játszókert 75 millió forintból valósul meg, amelyet az önkormányzat áll. A különféle mobil elemek megvásárlását és az elektromos rendszer kiépítését – lehessen akár telefont vagy laptopot tölteni egyik-másik tanteremnek is beillő zugban – pedig az iskola alapítványán keresztül a szülők biztosítják.