Tavaly augusztusban nyitotta meg kapuit az Ifjúsági Centrum az Újpesti Felhőn Szállók keretén belül, amely a kamaszok és szüleik lelki problémáit hivatott orvosolni. Az Ifjúsági Házban működő központ heti három alkalommal várja a tinédzsereket és családjukat, hogy megbeszéljék az életvezetési nehézségeket.
Az Újpesti Felhőn Szállók programot városunk önkormányzata hívta életre, azon célból, hogy olyan programot hoznak létre, amely a fiatalok lelki egészsége érdekében dolgozik.
Mindenkit meghallgatnak
Az Újpesti Felhőn Szállók egyik fő pillérében, a centrumban várják az újpesti vagy az itt tanuló 15 éven felüli kamaszokat, illetve a tizenévesek családtagjait is. A központ egyik nagy erőssége, hogy egyelőre nincs várólista, rövid időn belül tudják fogadni a segítséget kérőt, a központban egyéni és személyes problémafeltárás zajlik egyedülálló terápiás módszerekkel. Jelentkezni a centrumba a https://hetszinvilag.hu/ifjusagi-centrum/ oldalon lehet. Fehér Ildikó szakpszichológus, a központ vezetője elmondta, hogy segítő beszélgetésekkel tudnak kezet nyújtani a hozzájuk fordulókhoz, 15 évtől felfelé.
„Bármilyen elakadással, problémával, életvezetési nehézséggel küzdő fiatalt várunk. Azokat a szülőket is örömmel fogadjuk, akik itt laknak a kerületben, és tanácsot kérnek.” A team jelenleg két pszichológusból és két mentálhigiénés szakemberből áll, akik heti háromszor három órában fogadják a klienseket. „A fiatalok leginkább szorongásos problémákkal keresnek fel bennünket. Például iskolai szorongásról vagy párkapcsolati, baráti kapcsolódási nehézségekről számolnak be, de esett már szó iskolai bántalmazásról is. A szülők pedig nevelési gondokról beszélnek. Sokszor elhangzik az a kérdés, hogy játékfüggő-e a gyerekem, és rossz éjjeli alvásról is sokszor esik szó” – meséli a szakpszichológus, aki elmondta, hogy a diákok szülői beleegyező nyilatkozattal érkeznek, s később általában a fiatal családját is meghívják beszélgetni. Fehér Ildikó úgy tapasztalja, a jelenlegi tizenéves korosztály már kifejezetten nyitott a segítő beszélgetésekre, fiúk és lányok egyaránt felkeresik őket.
Többalkalmas terápia
„Aki jön, az általában több beszélgetésen is részt vesz, legalább tíz ülésen helyet foglalhat a kanapénkon. Szeretnénk azt erősíteni, hogy ez egy biztonságos tér, nálunk nyugodtan és biztonságban beszélgethet a kliens, ráadásul titoktartási kötelezettségünk is van.” A szakpszichológus szerint az a legnagyobb sikerélményük, ha mosolyogva érkeznek vagy távoznak tőlük a diákok. „Olyan sikerekről is beszámolnak, hogy feleletkor már meg tudtak szólalni, nem izgulják szét a vizsgát.” Fehér Ildikó azt a tervet is elmondta, hogy tavasszal szeretnék felkeresni a középiskolásokat, önismereti programokat tartva Újpest középiskoláiban. „Szeretnénk kortárs segítő csoportokat indítani. Azt szeretnénk, hogy ez az egyedülálló centrum az újpestiek szívében legyen.”
Újpesti Felhőn Szállók ’24
Ahogy azt tavaly megszokhattuk, idén is számos programot és lehetőséget nyújtanak az Újpesti Felhőn Szállók rendezvényein. Bedő Kata, városunk ifjúságért is felelős alpolgármestere szerint bebizonyosodott, hogy az újpesti szülőknek, kamaszoknak és családoknak igenis szükségük van támogatásra a fiatalok lelki és mentális problémáinak megoldásában. „Egyre többen veszik igénybe az Ifjúsági Centrumot, ahol minden héten több alkalommal szakemberek segítségével beszélhetik ki magukat és elmondhatják problémáikat.”
Az alpolgármester kiemelte, hogy a centrum mellett idén is folytatódnak az Újpesti Felhőn Szállók egyéb programjai. Lesznek Szülői Akadémia előadások, a gyerekeket pedig rendhagyó osztályfőnöki órákra várják, a Bródy Imre gimnazistáinak részvételével. Ahogy azt megszokhattuk, a városi rendezvényeken kitelepül az Újpesti Felhőn Szállók sátra, ahol interaktív foglalkozásokkal és hatalmas beszélgetésekkel várnak mindenkit. Továbbá szervezett körülmények között mennek el az újpesti kamaszok a drogprevenciós szabadulószobába is.
Jelen vannak az újpesti iskolákban
Napjainkra az Újpesti Felhőn Szállók Program egyik pillére már eljutott az újpesti iskolákba, ahol a szakemberek prevenciós előadásokat tartanak osztályfőnöki órákon, kiegészítve az óvodai-iskolai szociális segítő és az iskolapszichológus munkáját. A legnépszerűbb témakörök az áldozattá válás elkerülése, a külföldi munkavállalás veszélyei, az internet veszélyei, a kapcsolati erőszak és a függőség.
Ismert, tavaly az Újpesti Felhőn Szállók program munkatársai három helyi iskolában végeztek felméréseket a gyermekek mentális problémáiról, több mint 500 kérdőívet töltettek ki. A számok és a visszajelzések arra mutattak rá, hogy szüksége van a fiataloknak és a családoknak a szakértői segítségre. 198 diák válaszolt úgy, hogy verbális bántalmazást él át a családban, 98-an fizikai bántalmazásra panaszkodtak. 134 diáknál mentális betegség fordul elő otthon, 132 gyerek érzelmileg elhanyagolt, 104 diáknak pedig függő valamelyik családtagja. Azonban rengeteg az olyan kamasz, aki nem tud vagy nem mer beszélni a problémáiról, csendben emészti magát, vagy önmaga ellen fordul.
Besztercey Judit