Budapest beszáll a perbe az állammal szemben az Óbudai Gázgyár méregtelenítése érdekében – közölte a nyilvánossággal a főpolgármester. Karácsony Gergely szerint lassan egy évtizede nem teszi az állam a dolgát a területen, ahol a föld alatt fekvő, mintegy 200 ezer tonna mérgező, rákkeltő szennyező anyagot kellene felszámolni.
„Lassan egy évtizede nyilvánvaló, hogy az államnak, egész pontosan az állami MVM-nek fel kell számolni az Óbudai Gázgyár területén a föld alatt fekvő, mintegy 200 ezer tonna mérgező, rákkeltő szennyező anyagot. Ezt, az elmúlt évtizedben minden évben kezdeményezték, követelték a zöld mozgalmak képviselői, ezek hatására születtek vizsgálatok, költségvetési módosítók. Hét éve a miniszterelnöktől csak annyi tellett, hogy azt állítsa: ez csak rémhír. Hát, nem az, hanem túlzás nélkül: közveszély. És persze feladat, az állam feladata” – szögezte le friss közleményében Karácsony Gergely főpolgármester.
A 112 éve épült Óbudai Gázgyár mintegy 70 éven keresztül szolgálta Budapest lakosságát városi gázzal; 1984. októberében fejezte be működését a főváros földgázra való. átállása miatt. A gyár a maga idejében a legkorszerűbb technológiát alkalmazta, amely napi 250 ezer köbméter gáz termelését is lehetővé tette; a főváros tulajdonába 2004-ben került a terület, amelyen kiemelkedő értékű épületek műemléki védettséget is kaptak, többet felújítottak az elmúlt években, a környéküket parkosították. Elsőként a Graphisoft Park költözött ide 1998-ban, amit többek között a Microsoft, majd 2014-ben a IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola kampuszának megtelepedése követett.
A kármentesítés ugyanakkor elmaradt. A főpolgármester szerint erre pedig jogszabály kötelezné az állami MVM-et, „ám évek óta más sem történik, minthogy a határidő idő lejárta előtt pár nappal, legutóbb éppen a karácsony előtti napon, hoznak egy határozatot és eltolják a határidőt. Menlevelet adnak a semmittevésre”.
Lett volna miből kármentesíteni Karácsony szerint
„A mérgező semmittevést megelégelte a területen működő Graphisoft Park, és perben igyekszik munkára fogni a magyar államot. Ezt a pert erősítjük azzal, hogy a Főváros, mint a kármentesítésben érintett ingatlanok tulajdonosa, illetve társtulajdonosa, csatlakozik a perhez” – jelentette be Karácsony Gergely, hozzátéve: „tudom, hogy Budapest talán legszennyezettebb területének kármentesítése nem olcsó, de az elmúlt tíz évben bizonyosan lett volna miből költeni erre.
A főpolgármester megjegyezte: a gázgyár területe mai tudásunk szerint nagyságrendekkel szennyezettebb, mint a Rákosrendező. Karácsony Gergely szerint azért hasonlít a két terület sorsa, mert ha megtörténne a kármentesítés ott is és a gázgyár területén is, fontos fejlesztések kezdődhetnének Budapest érdekében. „Ha nem megy saját belátásból, ha nem megy figyelmeztetésre, a vizsgálatok hatására, ha semmibe veszik a javaslatokat, akkor nem marad más: perrel kell elvégeztetni az állammal azt a munkát, amivel hosszú évek óta tartozik Óbudának, és tartozik Budapestnek.” – zárta közlését a főpolgármester.