„A minket körülvevő növények nekünk nőnek” – vallja Gál Éva, mint ahogy azt is, hogy amióta törekszik rá, hogy napi fél kiló nyers zöldséget, gyümölcsöt egyen, sokkal jobban érzi magát.

Arról a kis paradicsomkertről, amelyet Gál Éva egy korábban elhanyagolt társasházi szegletben hozott létre, óhatatlanul a Candide örök tanulsága jut eszünkbe:
„Műveljük kertjeinket!” De nemcsak abban az értelemben, ahogy ezt a felvilágosodás idejében gondolták, hanem a mintakövetés szempontjából is remélhetőleg sokak számára inspiráló lesz az alább következő történet, hogy maguk is hasonló tevékenységbe fogjanak.

A Széher út tulajdonképpen a Kis-Hárs-hegy gerincútja, amely Szépilona városrésztől indulva Kuruclesen át vezet fel az erdő széléig. Itt található az a számos, a szocializmusban épült jellegzetesen jellegtelen társasházhoz hasonló, 60-as évek végén épült ház, ahová Gál Éva néhány éve költözött. Az épülettel szemben az egyik legszebb villa, a Manninger-villa áll, néhány házzal feljebb pedig Dohnányi Ernő egykori háza és művészien megtervezett kertje.

„Ötödik éve lakom itt. Amikor idejöttem, a kert 3-4 méteres sávja a ház mellett egy borostyánnal benőtt »roncstelep« volt. A három fenyő ágai egészen a talajhoz közel nőttek, teljesen leárnyékolva a területet. Már az ingatlanosnak mondtam, hogy én itt kertészkedni szeretnék, de nem néhány virágot ültetnék, hanem sárgarépát, paradicsomot és hasonlókat” – mesél a kezdetekről. Az első reakció az volt, hogy szó sem lehet róla, de az azóta eltelt idő alatt fokozatosan sikerült meggyőznie a szomszédokat.
A látvány, ami most elénk tárul, ugyanis magáért beszél: egy valóban élettel teli, bájos kis édenkertté változott az egykori „sötét oldal”. Először a gyomot, borostyánt kellett kiirtani, aztán a fenyők alsó ágait vágták le; igaz, azért most is javarészt árnyékban van ez a kis földterület. „Kellett az évek tapasztalata, hogy most már tudjam, mit hova ültessek, mi hol érzi jól magát.
Impulzív alkat vagyok, nem az a gondos, stratégiai tervező, a kerthez is így fogtam hozzá.”
Kezdésként Éva hozatott egy réteg termőföldet is, de azóta sikerült rávenni a ház lakóit a komposztálásra is, így ma már kezd önellátó lenni a kert.

„Amikor végigsétálok a Széher úton, azt látom, hogy szinte minden kertben ugyanazok a növények nőnek: mind olyasmi fajok, amelyeket azért ültetnek, hogy ne kelljen foglalkozni velük. És aztán tényleg nem is foglalkoznak velük, és így elég csúnyák lesznek, mivel ezek is igényelnék a több törődést. De nem csak a növények, sajnos az ilyen kisebb társasházakban is jóformán egymásra se néznek az emberek, úgy élnek együtt.” Ő viszont nap mint nap foglalkozik a maga kis kertjével.

Mindennap kijövök megnézni őket, személyesen ismerem min­det, pedig a lassú növekedés elvileg napról napra nem látszik. Mégis, ha 5-6 nap távollét után hazaérek, azalatt egészen más lesz minden. Akkor egyenként meg kell újra ismerkedjek a növényeimmel.” A palántákat is maga neveli, a kertecske végébe pedig kis üvegházat emelt számukra – az alig 50 négyzetméteres lakásban nem is férne el a 2-300 darab…

Petrezselyem, orosz és francia tárkony, paprika, paradicsom, zeller, répa, krumpli, málna, szeder, cékla, karalábé, póréhagyma, többféle saláta, dughagyma, brokkoli, kelbimbó, uborka, bazsalikom és a többi – ezek mind nőnek itt, és virágok is mellettük. „Megszámoltam, 44 féle dolgot termesztek.”

Rengeteg munkának tűnik, de Éva javarészt egyedül végzi a közel száz négyzetméteres kertterület gondozását – mindig csak annyit dolgozik vele, amennyi jólesik. Néha hív csak segítséget, ezek jó alkalmak a barátnőkkel való együttlétre is. „A minket körülvevő növények nekünk nőnek” – vallja, mint ahogy azt is, hogy amióta törekszik rá, hogy napi fél kiló nyers zöldséget, gyümölcsöt egyen, sokkal jobban érzi magát.

A növényeket semmivel nem permetezi – az ő esetükben is a belülről jövő ellenállóképességben és a közösségben hisz. „Azt figyeltem meg, hogy egészségesen vannak együtt. Nem hagyják a kártevőket, együtt űzik el őket, szövetség lett köztük. Néha teszek büdöskéket, körömvirágot meg facéliát, ezek állítólag a szagukkal tartják távol a betolakodókat. Egy olyan folyadékot is használok most már, ami növeli a zöld növények saját immunrendszerének az erejét: ez egyfajta probiotikum nekik. A tetveket szappanos lével fújom le” – mondja, de azt is hozzáteszi nevetve, hogy sokat nem is használ.

A Széher úti kiskert példája azt mutatja, hogy nincs reménytelen terület, mert az élővilág mindenütt megtalálja a helyét – csak ki kell ismerni, egy adott termőhely milyen növényeknek kedvez. A szemléletváltás pedig kis lépésekben megvalósítható: a kezdeti elutasítás után egyre inkább be lehet vonni a közösséget, akár a komposztálásba, akár magába a kertészkedés folyamatába is – és idővel talán mások is kedvet kaphatnak, hogy ne hagyják parlagon a látszólag mihaszna kertrészleteket. Hiszen ezzel mindannyian csak nyerünk: lélekemelő, értelmes elfoglaltságot, épülő közösségeket és persze finom, egészséges, friss zöldségeket és fűszereket.

Még több hír Budáról

A II. Kerületi Önkormányzat zenei versenyt hirdet tehetséges, fiatal muzsikusok számára.
Europe For Citizens - Közös szolidaritás címmel 2018. augusztus 10 és 12-e között partnervárosi találkozót rendeztek Zentán. Az eseményen dr. Nagy Gábor Tamás, Budavàr polgármestere és a kerületi...
Folytatódik a magyar- és a világtörténelem rejtélyeiről szóló Rejtélyes történelem című művelődéstörténeti előadássorozat a Várkert Bazárban, ahol január végéig minden hónap utolsó csütörtökén...
2021. március 31. napján lejár a 2020. évre kiadott engedélyek érvényessége.
A háztartásában összegyűlt nagydarabos hulladékot (lomokat) 2021. február 27-én, szombaton 18 óra után helyezze ki a lakóháza előtti, járműveinkkel jól megközelíthető közterületre. A lomok...
Nyitva vagyunk, de amennyiben betegség gyanúja merül fel, maradjanak otthon gyermekükkel!
Szeretnénk jelezni, hogy a 2021. március 17-én elrendelt rendkívüli szünet alatti ügyeleti ellátás a tegnapi napon meghosszabbításra került.
Átlátható lakáspiac, élhető Budavár: elindul a Budavári Lakásügynökség
Elkészült a Budavári Palota első felújított épületrésze, rekonstrukció során helyreállították a déli összekötő szárny eredeti, századfordulós állapotát.
A Budavári Önkormányzat határozatlan időre felfüggeszti a Mészáros utcai buszparkolóval kapcsolatos előkészítési munkákat - közölte az I. kerület polgármestere szerdán a Facebook-oldalán.
Tájékoztatjuk Önöket a Helyi Választási Bizottság határozatáról, amely értelmében dr. Jeney Jánosné önkormányzati képviselő lemondása miatt megüresedett mandátumot a jelölő szervezet (FIDESZ-KDNP)...
Mi történik most, hogy megszűnik az ingyenes parkolás és hogyan segít a Budavári Önkormányzat?
2021-ben több alkalommal is újra megszervezik a tavaly nagy sikert arató, izgalmas programot, amely a Budai Várnegyed három különleges helyszínét mutatja be egy tematikus séta során.
A Budapest I. kerület Budavári Önkormányzat tulajdonában álló 6 db. üres lakás szociális alapon történő bérbevételére kiírt pályázati kiírásra több, mint 200 pályázat érkezett. Valamennyi pályázat...
A Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány a doktoranduszoknak helyreállított Bölcs Vár épülete után megmentette a budavári Úri utca egy másik jeles műemlék épületét is a Kapisztrán tér sarkán.
A Fővárosi Önkormányzat a 60 éven felüli I. kerületi lakóknak 200 db antitest szint tesztelési lehetőséget biztosít.
A Budavári Önkormányzat energiahatékonysági pályázatot ír ki az I. kerületi (nem önkormányzati) lakások korszerűsítésére
Igényeljen Ön is Kerületkártyát és I. kerületi lakóként különleges kedvezményeket élvezhet a több, mint 60 elfogadóhely egyikén!

A címlapról

Az elmúlt időszakban a fogyasztói árak jelentős emelkedése komoly...
Magyarország – a Hungary Helps programon keresztül – több mint...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.
Nagyszabású közterület-felújításokat végeznek Budapest belvárosában...
Átadták Budapest legújabb, két uszályon kialakított strandját, amely...
Tetten érték a Terézvárosi Közterület-felügyelet vezetőjét, amikor...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.