Ötödik helyen zárt a több TF-est is soraiban tudó férfi kabaddiválogatott a március 16. és 23. között Birminghamben megrendezett világkupán.
Március 17. és 23. között rendezték az első Ázsián kívüli kabaddi-világkupát, amelyen a magyar férfi és női válogatott is részt vett. Mindkét csapat jelentős része TF-es kötődésű, így új sportágban könyvelhet el sikert az egyetem.
A kabaddi India leggyorsabban fejlődő játéka, és a nemzetközi szövetség célja, hogy a 2036-os nyári olimpián már a versenyprogramban szerepeljen. Magyarországon egyre több egyesület szeretne kabaddiszakosztályt alapítani. Az elmúlt évben eddig csak TFSE-n belül, Falatovics Ádám TF-es tanár és szakosztályvezető irányításával került sor rendszeres kabaddiedzésre.
A 2025-ös Birminghami Kabaddi Világkupának jelentős nézettsége volt. A szervezők szerint a torna befejező szakaszában, beleértve a vasárnapi döntőt is, több millióan nézték a mérkőzéseket, és a streaming platformokon keresztül is nagy volt az érdeklődés. Az indiai szubkontinensen a nézettség meghaladta a 40 milliót, és a torna világszerte mintegy 500 millió emberhez jutott el.
A tavalyi sikeres strandkabaddi Európa-bajnokságon látott (4-es kabaddi) szereplésének köszönhetően, valamint az utóbbi időben elvégzett kemény munka eredményeképpen a magyar csapat kezdőként vehetett részt az idei 7-es kabaddi-világkupán.
Kabaddi: Ázsia egyik legnépszerűbb csapatsportja
A kabbadi Indiában, Pakisztánban, Bangladesben, Nepálban és Iránban népszerű, de annyira, hogy az Ázsiai Játékokon 1990 óta hivatalos sportág.
A játék lényege: A 40 perces játékidőban. Felváltva támadnak a csapatok. A támadásra 30 másodperc áll rendelkezésre. A támadó egyedül átlép az ellenfél térfelére, és megpróbál megérinteni valakit. Csak akkor szerez pontot, ha az érintés után visszanyúl vagy visszalép a saját térfelére. Az ellenfél teljes csapata (akár 7 fő) ezt próbálja megakadályozni azzal, hogy rávetik magukat és visszatartják. Ha nem sikerül a támadás, az ellenfél szerzi a pontot.
Összefoglaló a magyar férficsapat világelső indiai csapattal vívott küzdelméből:
Új tagokkal kiegészülve, jelentős versenytapasztalatok híján nagyon nehéz dolga volt az újonc csapatnak a rutinos Pro Kabaddi Ligát (legnagyobb költségvetésű bajnokság) megjárt játékosokkal szemben. Ennek ellenére három mérkőzés után a férfiválogatottnak sikerült továbbjutnia a csoportból, és csupán a négy közé jutásért vívott mérkőzésen szenvedett vereséget a későbbi világkupagyőztes India válogatottjától. A mieink így az 5. helyen zárták a tornát.
A női válogatott rutintalansága miatt nem jutott tovább csoportjából, de a később megrendezett barátságos mérkőzéseken több győzelmet aratott a tornán előtte végzett csapatok fölött, így végül ők is az ötödik helyet szerezték meg.
A szervezők, a bírók, a versenyzők és a nézők a legnagyobb tisztelettel és csodálattal nyilatkoztak a magyar csapatról, a mérkőzések során nyújtott küzdeni tudásáról, a szurkolás során bizonyított csapatszellemről. A magyar csapat több meghívást is kapott Kanadába, Indiába Taiwanra.
A magyar válogatott vezetősége: Falatovics Ádám (TF-es tanársegéd), Fazekas Dávid (TF-es hallgató), Marx Dominik (TF-es hallgató).
A férficsapat tagjai:
Bartáky Marcell Barnabás (TF-en végzett testnevelő tanár), Egei Ákos (TF-es hallgató), Farkas Zsombor (TF-es hallgató), Fekete Zsombor (TF-es hallgató), Jásper Ábel, Kardos Mátyás, Kovács Martin (TF-es hallgató), Lévay Dániel (TF-en végzett testnevelő tanár), Matuszka Ákos (TF-es hallgató), Papp Levente, Tóth Bence (TF-es hallgató), Varga Nándor, Zsitnyányi Gergő.
A női csapat tagjai:
Czebe Szonja (TF-es hallgató), Domos Gréta, Horváth Jázmin Mária (TF-es hallgató), Körber Zita (TF-es hallgató), Magyar Fruzsina (TF-es hallgató), Németh Alma Eszter (TF-es hallgató), Varasdi Szilvia (TF-es hallgató), Veres Gréta Dalma (TF-es hallgató).
A csapat vezetői ezúttal is köszönik az egyetem és a TFSE vezetőse támogatását, amellyel lehetőség nyílt méltó módon képviselni Magyarországot. Továbbá köszönik a biztatást és a jóindulatú támogatást a TF-es tanároknak, hallgatóknak, barátoknak.