Elérkezett a március, ami nem csupán a tavasz első hónapja, hanem köztudottan a megújulás időszaka is. Ennek pedig nem csak a ruhásszekrényekben kell megtörténnie, hanem a lelkünkben is – mondja Kolozsi Mariann, coach és tréner, aki jó tanácsokkal is szolgál a testi-lelki frissítéshez.
A tavasz érkeztével a természet is kivirágzik, újra rügyeznek a fák, felenged a fagyos talaj – nem csoda, hogy már pogány őseink is az újrakezdés, a megtisztulás időszakának tartották ezt az időszakot.
„Sokan a januárt tekintjük az újrakezdés hónapjának, pedig az év eleje inkább az elméleti terveknek kedvez. A március ideális, hogy fizikai szinten is formába öntsük őket. Ilyenkor a természet is erre buzdít” – mondja a tréner, aki ahhoz hasonlítja a kora tavaszt, mint amikor folyásirányban haladunk a csónakkal: minden a terveinket támogatja.
Kezdjük a külső megújulással!
Ilyenkor érdemes kicsit eltöprengenünk: mi is az, amit igazán szeretnék? Mit akarok kihozni magamból? Erre bíztatnak az új energiák, a napsütés, a jó levegő vagy egy kirándulás a szabadban.
Ahhoz, hogy lelki értelemben is megválhassunk a minket visszahúzó rossztól, nem árt, ha elsőként az otthonunk felfrissítésével kezdjük. Ideje átnézni a ruhatárat, méghozzá egy kicsit szőrös szívűen: ha vannak olyan darabok, amiket egy-két év alatt sem vettünk fel, akkor ezektől ideje megválnunk! Biztos lesz olyan ismerős, aki nagyon fog örülni akár a gyerek kinőtt ruháinak, akár a szoknyának, ami már tizenöt évvel ezelőtt sem állt előnyösen.
Ha végignézünk a környezetünkön, számos olyan porfogót találunk, aminek nincsen keresnivalója a lakásban. Tipikusan ilyenek a karácsonyra kapott, semmire sem használt ajándékok, amik másnak még szintén nagyon jól jöhetnek. Itt az ideje, hogy megváljunk mindentől, amit vagy nem használunk, vagy nem fűznek hozzá érzelmek. Hiszen ha a környezetünk felesleges tárgyakkal zsúfolt, hogy teremthetnénk rendet a lelkünkben? Az így felszabadult, tágasabb térben jobban is érezzük majd magunkat!
Megszabadulni attól, ami visszahúz
Ahogy a környezetünk porfogókkal, úgy az életünk is olyan kapcsolatokkal lehet zsúfolt, amiktől már régen meg kellett volna szabadulnunk.
„Érdemes ilyenkor körülnézni a kapcsolatainkban: ki az, aki nem támogat? Aki csak leszív, és semmire nem jut energiád mellette? Könnyű az ilyen embert felismerni, hiszen egyfolytában leszól téged, beszól neked” – mondja a tréner.
A búcsú ezzel együtt fájdalmas, hiszen lehet, valamennyire kedveljük az illetőt – de ha nem, akkor sem könnyű valakivel ebben a kérdésben őszintének lenni. Mariann mégis azt tanácsolja: ne sunnyogjunk, és ne játsszunk arra, hogy ha nem jelentkezünk, akkor majd szép lassan a másik is eltűnik az életünkből!
„Már csak önmagunk miatt is legyen elég bátorságunk eléállni, és azt mondani: becsüllek téged, de nem esik jól a viselkedésed. Ezzel arra is megadjuk az esélyt, hogy a másik esetleg a fejéhez kapjon és elgondolkodjon.”
Ilyenkor jól jön egy coach segítsége, hiszen a saját életében mindenki egy kicsit „vak”, és egy objektív kívülálló segíthet azonosítani a visszahúzó, mérgező kapcsolatainkat. Eközben érdemes az elménkben is rendet tenni, amihez jól jön a meditáció, az önfejlesztő gyakorlatok, de akár néhány telefonmentes nap is.
„Mindig pörgünk, mert valaki egyfolytában akar tőlünk valamit. Úgy érezzük, rendelkezésre kell állnunk, ami rettentően lefáraszt, koordinációs és fókuszproblémákhoz vezet. A hiperaktivitás miatt az agyunk kevésbé tud regenerálódni. Ilyenkor segít a befelé fordulás, hogy megelőzzük a stresszbetegségeket. Ráadásul a párunknak vagy a gyermekünknek sem mindegy, hogy egy nyugodt vagy egy zizi ember mellett kell élnie” – zárja a tréner.