Magyar Zoltán, a Magyar Torna Szövetség elnöke szerint a válogatott három versenyzőjének van esélye döntőbe jutni a sportág 50. világbajnokságán, amit hétfőtől vasárnapig rendeznek Kitakjúsúban, Japánban.

    Az elnök az M4 Sport Sporthíradójában úgy vélekedett, a kétszeres Európa-bajnok Kovács Zsófia felemáskorláton, az Eb-bronzérmes Vecsernyés Dávid pedig nyújtón ott lehet a legjobb nyolc között - "de ehhez tökéletes gyakorlatot kell bemutatniuk, mivel az anyagerősségük megvan" -, a többieknek erre nincs számottevő esélyük. Magyar hozzátette, Kovács a tokiói olimpián egy ellépés és egy lábterpesztés miatt nem került a fináléba.
    "Vecsernyés Dávid rendkívül megbízható versenyzőnk, nagy klasszisunk, nyújtón nemzetközi szintű gyakorlatai vannak, nagyon bízunk benne" - nyilatkozta.
    Az elnök szerint Mészáros Krisztofer ott lehet az egyéni összetett döntőben, hiszen idén az Európa-bajnokságon és a szombathelyi Grand Prix-n is jól teljesített. Ha a legjobb 24 közé kerülne, Supola Zoltán 1999-es szereplése után lenne ismét magyar tornász világbajnokságon az egyéni összetett fináléban.
    A kétszeres olimpiai bajnok Magyar Zoltán rávilágított, hogy minden olimpia után sok tapasztalt versenyző visszavonul, ezért generációváltás történik és előrelépnek a fiatalok. Hozzáfűzte, a magyaroknak rendkívül fontos a rutinszerzés, hiszen jelentős kvalifikációs versenyek lesznek jövőre és 2023-ban is.
    "Nagyon bízom ebben a fiatal csapatban, mert sok-sok tehetségünk van, és ami a leglényegesebb, hogy sportolóként viselkednek, barátként hajtják egymást, miközben egészséges rivalizálás is zajlik közöttük" - mondta.
    A férfiaknál Mészáros és Vecsernyés mellett Tomcsányi Benedek, Bátori Szabolcs és Dobrovitz Ádám, a nőknél Kovács mellett Székely Zója, Bácskay Csenge és Szilágyi Nikolett alkotja a magyar csapatot, Balázs Krisztián térdsérülés miatt ezúttal nem tagja a válogatottnak.
    A tervek szerint Mészáros mellett Tomcsányi is hat szeren szerepel, Vecsernyés csak nyújtón versenyez, Bátori és Dobrovitz között pedig a helyszínen dönti el Kovács István szövetségi kapitány a végleges szerleosztást. A nőknél Székely és Bácskay indul mind a négy szeren, Szilágyi talajon és gerendán, míg Kovács csak felemáskorláton szerepel.
    Nemzetenként egy szeren legfeljebb három tornász mutatkozhat be, az egyéni összetett fináléba a legjobb 24 sportoló kerülhet be, de országonként maximum kettő, és ez utóbbi elv érvényesül a szerenkénti nyolcas döntőkben is.
    Az előjelek kimondottan kedvezőtlenek, mert Altorjai Sándor csapatvezető szerint ez az eddigi leggyengébb világbajnokság, ami a szervezést illeti. Mint elmondta, a sportszakmai szempontokat leszámítva távolról sem optimális körülmények várták a sportolókat. Már az érkezéskor eltérés volt az eredeti programhoz képest, és a szállással is adódtak problémák, a házigazdák ugyanis négycsillagosnak hirdették meg a hotelt, azonban ez köszönőviszonyban sincs a valósággal.
    "Gyalázatos a szállás, ahogyan az étkezés is. A reggeli egy sportoló étrendjéhez mérten nagyon szegényes. Egy kisebb tál szendvicset kapnak a tornászok, ami egyáltalán nem elegendő. Ráadásul azt is beadják a szobákba egy dobozban" - nyilatkozta a magyar szövetség sajtóközleményében Altorjai.
    A nap többi étkezése is hagy kívánnivalót maga után, ugyanis a résztvevők kis adagnyi hideg ételt kapnak - legyen az csirke, fasírt vagy hal -, ezeket is dobozokban vehetik magukhoz. Az egyedüli meleg étel a tészta és a porból készült leves. A logisztika sem a legjobb, hiszen a szálloda, a versenyterem és az étkezde külön városrészben van, és negyven perces távolságokat kell taxival megtenni, ráadásul eredetileg buszos szállítást ígértek a szervezők.
    "Az orientációs megbeszélésen minden csapatvezető felszólalt a körülmények ellen. A házigazdák mosolyogtak és hajlongtak, de egyelőre nincs változás. Japán már többször is rendezett jó világversenyt, de ez a mostani kritikán aluli. Ez az eddigi leggyengébb világbajnokság, ami a szervezést illeti" - szögezte le a csapatvezető.
    A világbajnokságon - csakúgy, mint az olimpián - szigorú biztonsági intézkedéseket alkalmaznak a szervezők, hogy megelőzzék a koronavírus-fertőzéseket. A negatív PCR-teszt elengedhetetlen már az indulás előtt, illetve a megérkezéskor, emellett a maszkviselés és a távolságtartás is az esemény velejárója, sőt ezúttal is "buborékban" lesznek a résztvevők, tehát csak a szálloda és a versenyhelyszín között mozoghatnak.
    Csapatverseny ezúttal nem lesz, csak egyéni összetett és szerenkénti döntők.
    A nők mezőnyben egyéni összetettben, ugrásban, gerendán és talajon is címvédő Simone Biles nem indul, miután a tokiói olimpián az első szer, az ugrás után - a mentális egészsége megőrzése érdekében - visszalépett a csapatversenytől, csak kívülről szurkolt társainak, és a folytatásban csak a gerenda döntőjében vett részt, ahol harmadik lett.

    A világbajnokság menetrendje (magyar idő szerint):
    hétfő:
selejtező, nők 2.45
    kedd:
selejtező, nők 2.45, férfiak 10.00
    szerda:
selejtező, férfiak 2.20
    csütörtök:
női egyéni összetett döntő 11.00
    péntek:
férfi egyéni összetett döntő 11.00
    szombat:
szerenkénti döntők, férfiak: talaj, lólengés, gyűrű, nők: ugrás, felemáskorlát 9.10
    vasárnap:
szerenkénti döntők, férfiak: ugrás, korlát, nyújtó, nők: gerenda, talaj 9.25

 

A Budapest rovat további hírei

Az EgészségAblak alkalmazással a betegek gyorsabban bejutnak a járóbeteg-szakellátásra, ki tudják választani a rendelőkben a számukra alkalmas időpontot – mondta a Belügyminisztérium parlamenti...
A kormányzat béremelési tervének legfontosabb előfeltétele, hogy a minimálbér összegét az euróhoz kösse jelentette ki a hirado.hu kérdésére Kutasi Gábor. Ha ugyanis menet közben forintra vált, akkor...
Egy téli autós kirándulás sok örömet tartogat, de a hideg időjárási körülményekhez feltétlenül fontos a megfelelő, előzetes felkészülés. Néhány alapvető autós kellék beszerzése biztonságosabbá,...
A Kassai Műszaki Egyetem (TUKE), a Miskolci Egyetem (ME) és az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (ÉMVIZIG) a Sajó jelenlegi állapotát és az annak vízgyűjtő területén felhagyott bányák...
Már több mint 24 millió forint gyűlt össze a Jónak lenni jó! idei kampányában. A közmédia jótékonysági műsora idén a Baptista Szeretetszolgálat által fenntartott törökbálinti Tábitha Gyermekhospice...
Magyarországon hagyományosan november 15. a fordulónap, ekkortól kizárólag téli dízelt forgalmaznak a töltőállomások – közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
Októberben 2,5 százalékkal drágultak a lakások az egy hónappal korábbihoz képest, míg szeptemberben még csak 0,9 százalékos volt a havi szintű országos áremelkedés; éves szinten a szeptemberi közel...
Tartósan párás, ködös marad az idő, többfelé várható szitálás. A legmagasabb hőmérséklet 6 fok körül alakul - írja a HungaroMet.
Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház menóráját vasárnap, a hanukiává alakítható gyertyatartót a kórház főbejárata fölött helyezték el.
Magyarország ezen a héten történelmének legnagyobb diplomáciai eseményének ad otthont, amelyen több mint negyven ország vezetői gyűlnek össze Budapesten. Az Európai Politikai Közösség és az Európai...

A címlapról

Az EgészségAblak alkalmazással a betegek gyorsabban bejutnak a...
A kormányzat béremelési tervének legfontosabb előfeltétele, hogy a...
Egy téli autós kirándulás sok örömet tartogat, de a hideg időjárási...
A Kassai Műszaki Egyetem (TUKE), a Miskolci Egyetem (ME) és az...
Már több mint 24 millió forint gyűlt össze a Jónak lenni jó! idei...
Magyarországon hagyományosan november 15. a fordulónap, ekkortól...

Könyvajánló

Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.
A legnagyobb és legkomplexebb iparág az emberiség történetében.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Az adózás történelmileg az államhatalom fenntartásának egyik legfontosabb eszköze, ugyanakkor mindig is viták tárgya volt, hogy mi számít elfogadható mértékű adóterhelésnek.
Miért nem olcsóbb az autópálya matrica, ha nem kapunk teljes értékű szolgáltatást, mert hosszú kilométereken keresztül sebességkorlátozások, sávlezárások és azokból fakadó torlódások vannak?
A másnaposság kellemetlen tüneteit sajnos nem lehet azonnal teljesen megszüntetni, de néhány tipp segíthet enyhíteni a szenvedést és felgyorsítani a regenerálódást.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.