Cziffra György Fesztivál: 2019. február 17-25.
MOMKULT, ZENEAKADÉMIA, MÜPA, ÓBUDAI TÁRSASKÖR
A Cziffra Fesztivál február 18-án nyílik a MOMKultban, azonban ezt megelőzően is több helyszínre várják a közönséget:
Február 1-jén nyílik a fesztivál keretei között Bada Márta naiv roma festőnő kiállítása a MoMkult Reich Károly Galériájában. Bada Márta (1951) sokgyerekes szegény családba született, a cigány közösségben hallott régi történetek, a halottvirrasztás és vigasztalás, anyja meséi alakították belső világát. A Gödöllői művésztelep, a zebegényi Szabadiskola támogatásával, Remsey Iván és Mizser Pál festőművészek segítő keze nyomán alakult ki festészete. 1973-tól rendszeresen fest, munkáin a környezetében élő cigány emberek élete és megálmodott mesevilága elevenedik meg. A MoMkultban 14 kép a Jelenések könyvéhez című nagyívű munkája tekinthető meg a fesztivál végéig. A tárlat ingyenes látogatható.
Február 8–10. között rendezik meg a Cziffra György Fesztivál Mesterkurzusait a kőbányai Kroó György Zeneiskolában. A zongora mesterkurzust idén is neves művésztanárok tartják, mint Balázs János – Liszt Ferenc- és Prima-díjas zongoraművész, Érdemes Művész, Dráfi Kálmán – Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, a Zeneakadémia tanszékvezetője, Falvai Sándor – Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, Érdemes Művész és Muza Rubackyte – zongoraművész, Litvánia Nemzeti Művésze. „Fontos és hiánypótló feladat, hogy azok a mára világhírűvé vált zongoraművészek, akik tanulhattak Cziffra Györgytől, vagy a zongoraművész szellemi örökösei, átadják a következő zongorista generációnak mindazt, amit a mestertől elsajátítottak.” (Balázs János)
Idén először cigányprímás mesterkuzust is rendeznek, amelynek tanára a Junior Prima Díjas prímás, Sárközi Lajos. Partnerei a Magyar Bor Akadémia és a Budapesti Borfesztivál.
Mind a zongora mind a cigányprímás mesterkurzus ingyenesen látogathatók.
A Cziffra György Fesztivál 2019-ben először már a nyitókoncert előtt egy nappal kezdetét veszi. Az Előhang című esten február 17-én az Óbudai Társaskörben levetítik Kékesi Attila és Havas Miklós Cziffra György életéről szóló filmjét A virtuóz címmel, majd két neves Cziffra-tanítvány, Mocsári Károly és Oravecz György zongoraművészek adnak koncertet, megidézve a Mestert.
A Cziffra György Fesztivál Nyitókoncertje február 18-án idén is több különlegességet tartogat. Az est egyik szólistája Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, aki a Kállai Vonósnégyessel együtt Schumann Esz -dúr zongoraötösét adja elő. A fesztivál egyik különleges külföldi vendége Cziffra György francia tanítványa és a franciaországi Fondation Cziffra művészeti vezetője, Isabelle Oehmichen zongoraművész. Szintén a nyitóesten lép fel Massimo Mercelli fuvolaművész is a Kállai Vonósnégyes kíséretében. Műsorvezető: Bősze Ádám.
Arisztotelész az „egyénben bekövetkező emelkedett, megtisztult lelkiállapot”-ként definiálja a katarzist, míg Freund Tamás vallja, hogy: „A művészi élmény, azon belül is különösen a zenei remekművek képesek érzelmi tartalékainkat olyan mértékig mobilizálni, hogy dopamin szabadul fel a jutalmazás és kielégültségérzet agyi központjában, miáltal más tudati szintre emelkedhetünk, megélve a katarzis testet-lelket átható varázsát.” Bár a Cziffra Fesztiválon egynél több katarzisra lehet számítani, lesz mégis egy este, amikor kizárólag A Katarzis lesz a középpontban: a kultúra és a tudomány kiemelkedő személyiségei ülnek egy vitához a fesztivál kerekasztalánál, és próbálják megfejteni a tudomány, illetve a költészet, a színművészet és a zene oldaláról a katarzist. A Cziffra György Fesztiválokon már hagyománnyá váltak a beszélgetéssel fűszerezett zenei estek. Ezen az estén a világszerte elismert, de nyilvános szereplést ritkán vállaló Dr. Freund Tamás Széchenyi-díjas neurobiológus, agykutató mutatja be a tudomány álláspontját a katarzisról. Arra a kérdésre, hogy mindez miként mutatkozik meg és hat életünkre, Nagy-Kálózy Eszter Kossuth-díjas színművésznő és Lackfi János József Attila-díjas költő keresi a választ. A zenei élményt két kimagasló előadó garantálja: Balogh Kálmán és Lukács Miklós a cimbalomjáték koronázatlan királyainak számítanak nemcsak itthon, de szerte a világon. Ha nem is katarzis, de mindenesetre meglepetés, hogy csak a negyedik Cziffra Fesztiválon hallunk először cimbalmot, hiszen Cziffra édesapja, idősebb Cziffra György is ennek a Kárpát-medencén kívül szinte ismeretlen, különlegesen virtuóz és érzékeny hangszernek volt a mestere.
A fesztivál további estjein fellép Rúzsa Magdolna, Miklósa Erika, Lajkó Félix, Káel Norbert, a Hot Jazz Band, Sárközi Lajos és zenekara, a Virtuózok ifjú tehetségei, José Cura és Várdai István, akik két külön estén lépek fel együtt Balázs János zongoraművésszel.
Balázs János Liszt-díjas zongoraművész, Magyarország Érdemes Művésze 2016 februárjában hívta életre a Cziffra György Fesztivált a Nemzeti Kulturális Alap és a MOM Kulturális Központ támogatásával. A Fesztivál alapküldetése, hogy Cziffra György magas művészi színvonalú életművét, zenei és szellemi hagyatékát méltóképpen megőrizze és ápolja, illetve folytassa azt a fiatal művészeket felkaroló munkát, amely a világhírű magyar zongoraművész életében oly nagy hangsúlyt kapott. Az a befogadó, műfajilag nyitott művészetszemlélet és innovatív munkamódszer, amellyel Cziffra György élt és dolgozott, jellemzi a Fesztivált is: a klasszikus zenei koncertek mellett minden évben improvizatív és jazz estek is helyet kapnak, a rendezvénysorozat kiemelt megjelenést biztosít a fiatal művészeknek, és figyelmet fordít a gyerekek klasszikus zenei műveltségének fontosságára, valamint a társművészetekre is.
A Cziffra Fesztivál főtámogatója az MVM Magyar Villamosművek Zrt. Kiemelt támogatói az NKA, Hegyvidék Önkormányzata, a MOM Kulturális Központ, Várkonyi Attila, a Fast Ventures, Rekeczky Csaba. Támogatói, partnerei a Violin Travel, Budafok Tétény Önkormányzata, Budapest Főváros 13. kerület Önkormányzata, a Kőbányai Önkormányzat, a Takler Borbírtok, a Szamos Marcipán és az Opera Zongoraterem.