A zsebtolvajok trükkjeinek száma végtelen. Vigyázni kell az úgynevezett „rejtett kéz” és „könnyű merülés” módszerrel, amelyeket elsősorban okostelefonok megszerzéséhez használnak. A Brit Közlekedési Rendőrség 13 videót készített, hogy bemutassa a különböző technikákat, és segítsen a baj megelőzésében – számolt be róla a Daily Mail.
{youtube}
}„Rejtett kéz”, „könnyű merülés” és „feltartóztatás” – ezek már bevett trükkök a tolvajok és a zsebtolvajok között Londonban. A Brit Közlekedési Rendőrség a 13 leggyakrabban használt technikát videón, színészek közreműködésével mutatja be, hogy segítsen a közlekedőknek megelőzni a bajt – írta a Daily Mail.
Emelkedő tendencia
A vasútvonalakon elkövetett bűncselekmények száma ugyan csökkent, a mobiltelefonok, iPhone-ok, pénztárcák és táskák lopása azonban gyakoribb lett. A gyanútlan utasoktól London vasúthálózatán az elmúlt évhez képest több mint 15 százalékkal többször loptak, Angliában átlagosan pedig 16 százalékkal emelkedett ez az arány. A metróvonalakon a lopások felét az okostelefonok tették ki.
Extra technikák
A „könnyű merülés” az egyik leginkább ismert trükk a földalatti közlekedésben és a vasútokon is. Van olyan tolvaj, aki egy újság mögé rejti kezét, és így nyúl az áldozat táskájába, más segítőkésznek mutatkozik, hogy megtévessze a kiszemelt, vagy feltartóztatja, így könnyebben hozzáfér az áldozat személyes értékeihez. Létezik azonban az úgynevezett „poggyász-elemelő” és a „kütyü-felmarkoló” módszer is.
{youtube}
{/youtube}Eltökélt tolvajok
Paul Brogden, a rendőrség felelős tisztviselője azt nyilatkozta: „a tolvajok a vasúthálózaton nagyon ritkán megalkuvók, inkább eltökéltek, egyetlen szándékuk, hogy az utasoktól lopjanak.” Hozzátette, hogy a lopások ebben az évben igazi kihívást jelentettek számukra, megemelkedett ugyanis az okostelefonok és más high-tech eszközök lopásának száma. A növekvő tendenciához hozzátartozik – részletezte – a szervezett zsebtolvajlás és a poggyászlopás is.
„Tudniuk kell, hogy elkapjuk őket”
A lopások miatt szervezték meg a Magnum műveletet. Többféle technikát felhasználnak, hogy megnehezítsék a bűnözök dolgát: például megkettőzték titkos osztagukat is. Brogden kiemelte: „a tolvajoknak, akik a vasúthálózaton dolgoznak, tudniuk kell, hogy elkapjuk őket”, azonban „a nyilvánosságot is arra kérjük, nézze meg videóinkat, hogy mindenki tudja, hogy gondoskodhat értékei biztonságáról egy zsúfolt vonaton.”
Mit kell tennünk?
A Brit Közlekedési Rendőrség arra inti az utasokat, vigyázzanak az idegenekkel, akik megzavarják áldozataikat, majd a zsebeikből kiemelik a kiszemelt tárgyakat.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a poggyászt és a válltáskát mindig tartsuk közelünkben, ellenőrizzük többször, és zipzárazzuk be. A kézitáskát tartsuk magunk előtt, pénzünket pedig ne vegyük elő nyilvános helyen, inkább tartsuk a pénztárcában. Kiemelték, hogy az ékszereket se viseljük feltűnően, és az értéktárgyakat ne hagyjuk őrizetlenül semmi esetben sem.
Mivel a mobiltelefon az egyik legnépszerűbb célpont, törekedni kell arra, hogy ne legyen szem előtt – ajánlják. Ha használjuk, figyeljünk a környezetünkre, és érdemes a telefon IMEI azonosítóját is feljegyezni, illetve biztonsági kóddal ellátni. Célszerű telepíteni egy GPS-alkalmazást is az okostelefonra, amely segíthet megtalálni a mobilt, ha mégis ellopják.