A használt autó vásárlás még mindig a kalandos dolgok közé tartozik. Szerencsére a kaland elemek jó részét ki lehet szűrni, ha tudjuk a kiszemelt autó VIN számát.
A Szent Grál, a középköri mondakörökből lehet ismerős. Azért keresi és kutatja ”mindenki”, mert ha valaki birtokolja, akkor mellé áll a szerencse és a boldogság. A kifejezés talán túlzás, hogy a használt autó vásárlás Szent Grálja a VIN szám ellenőrzés, de nagyon sokat sokat tud segíteni, hogyha ellátogat a checkcardna.com oldalra. Ha ezt megteszi, akkor megmenekülhet a törött, visszatekert órás és más bonyolult előéletű autóktól.
Mi az a VIN szám?
A három betű, a Vehicle Identical Number szavakat takarja, ezt a jármű egyedi azonosítójának lehetne magyarítani. A legjobb magyar fordítás az alvázszám, amely talán az autó 1886-os megjelenése óta részese a járműveknek. Az autó számos helyén megtalálható számsor jó ideig követhetetlen volt, mert mindegyik gyártó a saját elképzelése szerint álmodta meg a VIN számot. A káoszba 1980-ban vittek rendet, ekkor vezették be a ma is alkalmazott, 17 számjegyből álló rendszert.
Mit rejtenek a VIN számok?
Mára komoly szakirodalma lett a VIN számoknak, de az azért az alapokat mi is elmondjuk. Az első három karakter külön kasztot képez. Ebben a szakaszban megtalálható a gyártó világ kódja, ez általában két betű, de amerikai gyártmányoknál szám is lehet. A mellettük lévő harmadik szám vagy betű, a gyárat azonosítja be. Példa: VF7 francia márkát jelent, konkrétan a Citroënt és annak egyik hazai üzemét.
A következő szakaszt a 4-től 8-ig terjedő számsor jelenti, itt a jármű típusa található, a főbb paraméterekkel, például az ajtók számával.
A 10. szám a modell évet jelöli. Ez sokaknak okoz fejtörést, mert a modell év egy picit trükkös dolog és nem egyezik meg az autó legyártásának az évével. Ez leginkább egy amerikai sajátosság, de a jó öreg Európa is átvette ezt a rendszert. Az oka az eltérésnek, hogy a nyári karbantartás és a leállást követően, szeptemberben már a következő esztendőre tervezett modelleket kezdik gyártani. Így a második félévben, már a következő évben járnak a gyárak. A hátralévő számok adják meg az autó pontos azonosítóját.
Hol találni a VIN számot?
A legegyszerűbb fellelési helye az alváz számnak a forgalmi engedély. A huncutság ott található, hogy a kiszemelt autó megvásárlása előtt érdemes összevetni a forgalmiban látható számsort, az autóban lévőkkel. Nem véletlen a többes szám, mert nem csak egy helyre ütik be, vagy lézer gravírozzák a VIN számot, hanem több helyre is. A Fordokban egy ideje, a műszerfal szélvédő aljához közeli részen is megtalálható. Ennek előnye, hogy könnyen ellenőrizhető, a másik, de fontosabb érv, hogy a hamisítása az elhelyezése miatt nehézkes.
A gyártók folyamatosan küzdenek a tolvajok ellen, akik a sok azonosíthatóság miatt, leginkább alkatrészként adják tovább a lopott járművet. Az alvázszám egyébként az autó kulcsában, az elektronikájában és a karosszéria számos helyén is fellelhető.
Az alvázszám általános helye a jobb első rugótorony vagy a körülötte lévő lemez felület, amely az utas és a motor teret elválasztja (tűzfal).
Hogy ne legyen egyszerű a VIN számokon történő eligazodás, az Egyesült Államokban készülő autókban egyessel vagy ötössel kezdődik. Az Európai Unióban az ISO 3779-es szabvány mondja meg, hogy a beütés és a számok, miként legyenek elrendezve.
Miért jó tudni a VIN számot?
Azért a használt autó vásárlók Szent Grálja a VIN szám, azaz az alvázszám, mert a segítségével, kis túlzással minden kideríthető az autóról. Az Egyesült Államokban kezdődött minden, ahol komoly iparág épült az autók alvázszám alapján történő lekérdezésére. A biztosítóktól, márkakereskedőktől, vizsgaállomásoktól, rendőrségtől és egy sor más helyről érkeznek be hozzájuk adatok. Így jól nyomon lehet követni az autó előéletét, pl. a rögzített kilométer állásokat, esetleges baleseteket. (x)