A kötelező kamarai regisztrációs díjat, ami évi 5000 forint, sokan nyűgnek, egyfajta adónak fogják fel, amiért nem kapnak ellentételezést. Érdemes azonban vetni egy pillantást a BKIK által nyújtott szolgáltatásokra is.
A kamara elsődleges feladata a vállalkozók érdekképviselete. Ez a lobbitevékenység nehezen árazható be, azonban a szervezet által nyújtott többi szolgáltatás igen. Érdemes megvizsgálni, hogy milyen területeken kérhetjük a BKIK segítségét, és ez
mennyibe kerülne akkor, ha a piacról próbálnánk megvásárolni. A kamara kötelezően nyújtandó térítésmentes alapszolgáltatásait jogszabály nevesíti. Ezek a következők:
• Tanácsadás gazdasági, pénzügyi, adózási, hitelhez jutási kérdésekben. Gazdasági tárgyú jogszabályok véleményezése, deregulációs javaslatok összegyűjtése és közvetítése a jogalkotó felé. Az adótanácsadók óradíja 5.000 forinttól indul, és 15.000 forint feletti összeg is lehet. Hasonló értékekkel számolhatunk az egyéb gazdasági tanácsadási területeken is, jócskán megéri tehát a kamara felkészült szakembereinek segítségét igénybe venni.
• Üzleti kapcsolatépítés a rendezvények, szakmai események keretei között. Az üzleti partnerkeresők éves díja 20.000 és 70.000 forint között szóródik, természetesen ezért meglehetősen eltérő minőségű szolgáltatást nyújtanak. Az Üzlet@Hálón egy olyan elektronikus felület a rendezett kamarai regisztrációval bíró vállalkozások számára, ahol céginformációk, termékek és szolgáltatások részletes leírása, üzleti ajánlatok, üzleti hírek találhatók. A vállalkozások üzleti ajánlataikat, híreiket, saját maguk helyezhetik el a felületen, amely meghosszabbítás nélkül három hónapig marad elérhető.
• Pályázatfigyelés. Ezt a pályázatíró cégek az ügyfeleiknek jellemzően ingyen, vagy csekély havidíjért biztosítják, de léteznek több tízezer forint éves díjú szolgáltatások is. Veszítenivalónk biztosan nincsen vele.
A jogi tanácsadás nem törvényi kötelezettsége a kamarának, azt saját döntése alapján biztosítja a tagjai számára. Ebben az esetben az alternatívát az ügyvédek igénybevétele jelenti. Az ügyvédi munkadíjak a vonatkozó törvény alapján nem nyilvánosak, de óránként 20-30 ezer forinttal számolhatunk.
Ha fogyasztói panasszal találjuk szemben magunkat, a bírósági eljárás alternatívája lehet a Budapesti Békéltető Testület igénybevétele. A jogvita díjmentes rendezésével szemben itt a pertárgy 6 százalékára rúgó, de legalább 15.000 Ft bírósági illeték, az ügyvédek és a szakértők díja áll, ráadásul az ügyek többségét 40-60 nap alatt elbírálják, ami a peres úthoz képest jelentős időmegtakarítást is jelent.
A kamara emellett rendszeresen szervez konferenciákat, workshopokat a vállalkozók széles körét érintő témákról. Az elmúlt hónapok legnagyobb nyilvánosságot kapott ügye a GDPR rendelet hatályba lépése volt. A piaci alapon szervezett konferenciákon 20.000 és 100.000 forint közötti ös�szegért lehetett meghallgatni a téma szakértőit, míg a BKIK a tagjai és regisztrált vállalkozásai számára ezt díjmentesen biztosította, honlapján pedig felkészítő anyagok, mintaszabályzatok is hozzáférhetőek.
Érdemes tehát tájékozódni, milyen szolgáltatásokat nyújt a BKIK, mert lehet, hogy ez az 5.000 forint a legjobb befektetésünk volt az évben.
Forrás: BKIK