A fogyasztóvédelem területén a 2017-es esztendő egészében az e-kereskedelemmel kapcsolatos kérdések állnak a középpontban. Jelen tájékoztatóban a jogsértést elkövető cégeket tartalmazó nyilvános internetes adatbázisról, továbbá a bírságolás szabályozása témákról található hasznos információ.
Jogsértést elkövető cégeket tartalmazó nyilvános internetes adatbázis
A fogyasztóvédelem területén a 2017-es esztendő egészében az e-kereskedelemmel kapcsolatos kérdések állnak a középpontban. A vásárlói bizalom erősítése céljából komplex módon kell kezelni az e-kereskedelem fogyasztóvédelmének kérdéseit.
Erre tekintettel kerültek előírásra az Fgytv.-ben az e-kereskedelmi tevékenységgel összefüggésben súlyos jogsértést elkövető cégeket tartalmazó nyilvános internetes adatbázisra vonatkozó szabályok. A vásárlók tájékozódását segíti elő, hogy az adatbázisban szereplő adatokra keresni lehet, továbbá a cég vásárlók által közismert márkaneve is feltüntetésre kerül. Az adatbázisban közzétett adatok a közzétételt követő két év után törlésre kerülnek, feltéve, hogy a vállalkozás közzétételre okot adó újabb súlyos jogsértést nem követett el.
Az adatbázis a www.jogsertowebaruhazak.kormany.hu honlapon lesz elérhető.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium rendkívül fontosnak tartja az e-kereskedelem területén is a kereskedők és a vásárlók megfelelő tájékoztatását annak érdekében, hogy valamennyi érintett szereplő tisztában legyen jogaival, illetve kötelezettségeivel. Ennek jegyében került kialakításra a mintawebáruház honlap. A mintawebáruház egy kereskedelmi célokat nem szolgáló, oktatási, tájékoztatási célú honlap, amely szemléletesen mutatja be az online kereskedelemmel kapcsolatos legfontosabb fogyasztóvédelmi előírásokat, tudnivalókat, ezzel segítve a vásárlókat és kereskedőket is. A honlap az alábbi linken érhető el: http://mintawebaruhaz.nfh.hu/hu/#
Bírságolás szabályozása
Módosításra került az e-kereskedelemre vonatkozó bírságolási gyakorlat is, amelynek célja, hogy az ismételten elkövetett jogsértéssel szemben visszatartó erejű jogkövetkezmények legyenek alkalmazhatóak, ezzel is jogkövető magatartásra ösztönözve az érintett vállalkozásokat. A KKV-nak minősülő vállalkozások által az e-kereskedelemi tevékenységgel összefüggő első alkalommal elkövetett jogsértése esetén továbbra is az „elsőre figyelmeztetés” elve alkalmazandó. Ez esetben tehát bírság kiszabására nem kerül sor.
Amennyiben viszont a figyelmeztetésben foglaltaknak mégsem tesz eleget a vállalkozás, az ismételt ellenőrzés során ugyanazon jogsértést elkövető KKV-k az új szabályozásnak megfelelően 200 ezer forinttól 2 millió forintig terjedő fogyasztóvédelmi bírsággal sújthatóak szemben a jelenleg hatályos 15 ezertől 500 ezer forintig terjedő összeg helyett. Multicégek első alkalommal is bírságolhatóak, ismételt jogsértésük esetén a bírság alsó határa 200 ezer forint. A bírságsáv felső határa a vállalkozás nettó árbevételének 5%-áig, de legfeljebb 500 millió forintig terjedhet.