Időnként felmerül a kérdés, hogy mi történik, ha ugyanarra a személyre vagy vagyontárgyra több biztosítás is van kötve.

Van értelme többet is érvényben tartani, érvényes lehet egyáltalán mindegyik? Hogyan fizetnek egy káreseményre? A válasz röviden: attól függ. Nem mindegy, milyen típusú biztosításról van szó, ezekről foglaljuk össze most a tudnivalókat.

1. Vagyonbiztosítások

Rögtön a bonyolultabb válasszal kezdünk, a vagyonbiztosításokkal – ide tartoznak például a lakásbiztosítások és a casco biztosítások, de az utasbiztosításoknak is van értéktárgyakra (pl. poggyászra, elektronikus eszközökre) vonatkozó fedezetük.

A vagyonbiztosításokkal kapcsolatban az általános alapelv (a Ptk. rendelkezése szerint), hogy tilos a káron való gazdagodás, vagyis a károsult nem kaphat annál nagyobb összegű kártérítést, mint amennyit a vagyontárgy ért, amikor a baj megtörtént. Ebből következik, hogy hiába fedezi több biztosítás is ugyanazt a kárt, a teljes kifizetett összeg nem haladhatja meg a tényleges kárt.

Ettől még azonban élhet egyszerre több biztosítás is ugyanarra a vagyontárgyra, ezt a Ptk. nem tiltja. Mikor szokott ez előfordulni a gyakorlatban?

  • Amikor például a lakásnak több tulajdonosa is van, akik külön-külön biztosították a lakást,
  • ha a társasháznak van társasházi biztosítása, de a lakó is kötött külön lakásbiztosítást, és ezek fedezetei között van átfedés,
  • ha valaki utazás előtt utasbiztosítást köt magára, de a bankkártyájához is tartozik utasbiztosítás,
  • vagy amikor a tulajdonos egyszerűen megfeledkezik vagy nem tud róla, hogy már biztosítva van, és köt egy új szerződést.

De hogyan történik a kártérítés ilyen helyzetben? A károsult akár mindegyik biztosítóhoz benyújthatja az igényét, majd választhat, hogy melyik biztosítótól szeretné igényelni a kártérítést (célszerűen attól, amelyik kedvezőbb ajánlatot ad), vagy azok akár arányosan meg is oszthatják maguk között a kifizetést.

Egy példával szemléltetve: adott egy társasházi lakás, ami a társasházi biztosításban 20 millió Ft-ra van biztosítva. Ezt a biztosítási összeget a lakók kevésnek érzik, ezért saját lakásbiztosítást is kötnek 40 millió Ft-os ingatlan fedezettel egy másik biztosítónál. Egy épülettűz esetén, ha tegyük fel, 36 millió Ft a lakás újjáépítési költsége, akkor például így rendezhetnék a biztosítók a kárt:

  • a társasházi biztosítás kifizeti a teljes biztosítási összeget, 20 millió Ft-ot,
  • a lakásbiztosítás pedig a helyreállítási költség és a társasházi biztosítás térítésének különbségét, vagyis 16 millió Ft-ot.

Más a helyzet akkor, ha a fedezetek nem fedik, hanem kiegészítik egymást: ugyanennél a társasházi tüzes példánál maradva, ha a társasházi biztosítás térítése megfelelő, akkor az ingatlanban esett kárt a társasházi biztosítás állja, a lakás ingóságainak sérülését pedig a saját lakásbiztosítás.

Mivel anyagi előny nem származhat a kettő vagy több biztosításból, ezért nem is nagyon van értelme párhuzamosan többet életben tartani – hiszen a díjat mindkettőre külön be kell fizetni. Érdemesebb inkább figyelmesen átolvasni, milyen fedezetet tartalmaznak a szerződések, és egymás kiegészítéseiként alkalmazni őket, például társasházban csak azokra a kockázatokra megkötve a lakásbiztosítást, amit a társasházi biztosítás nem (vagy nem elegendő térítési összeggel) tartalmaz.

2. Élet- és balesetbiztosítások

A személyekre kötött biztosításokra más szabályok vonatkoznak, mint a vagyonbiztosításokra: ezeknél fel lehet venni a kártérítést több biztosítótól is. Tehát egy személy annyi életbiztosítást köthet magára, amennyit csak szeretne, akár több biztosítónál is, kifizetés esetén pedig a térítési összegek összeadódnak. Ugyanez vonatkozik a balesetbiztosításra is: például egy lábtörés esetén a balesetet elszenvedő, ha több balesetbiztosítása van, akár mindegyiktől külön-külön felveheti a kártérítést.

Az ilyen típusú biztosításoknál is megéri persze mérlegelni, hogy célravezető-e több biztosítást fizetni, vagy tanácsosabb csak egyet megkötni magasabb biztosítási összeggel. Élethelyzettől függően mindkettő lehet az adott személynek megfelelő megoldás, mindenesetre azt javasoljuk, hogy figyelmesen járjon utána a biztosításai fedezetének, különösen életbiztosítás esetén pedig, ha szükség van rá, kérje biztosítási szakértő tanácsát a kérdésben.

3. Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás

A KGFB kissé kilóg a fentebb felsorolt biztosítások közül: törvény szabályozza, hogy ebből a biztosításból nem élhet párhuzamosan több is. Gyakran előfordul, hogy az üzembentartó figyelmetlenségből vagy tévedésből többet is megköt, ilyenkor az elsőn felül minden további szerződés érvénytelen lesz. Hozzátennénk, hogy egy biztosításnak természetesen mindenképpen hatályban kell lennie, ha a szóban forgó gépjármű forgalomba van helyezve!

(clb.hu)

A Budapest rovat további hírei

Január 18-án 10 órakor kezdődnek a központi középfokú felvételi vizsgák a 9. évfolyamra, a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokba, továbbá a Belügyminisztérium által meghirdetett Arany János...
Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti konzultáció, amelyre 1 350 690 válasz érkezett. A 11 kérdésre elsöprő többségben, 95-99 százalék közötti arányban a kormány javaslatait...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026. január 1-ig – közölte a kulturális és innovációs miniszter kedden a közösségi oldalára feltett videóban.
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás lesz az M1-M7 autópálya közös kivezető szakaszán csütörtökön 9 órától 15 óráig – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. hétfőn az...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján pénteken.
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több esetre érvényes az adómentesség – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.
A VIBE Budapest megnyitása egy igazi időutazás kezdetét jelenti Budapest kulturális és éjszakai életében. A 2024 decemberében megnyílt zenés mulató nem csupán egy helyszín, hanem egy élő hagyomány,...
Nyolcadik alkalommal is a miskolci adventi villamos lett Európa legszebb karácsonyi villamosa a MHD86.cz cseh közlekedési magazin által meghirdetett versenyen
A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírbátor közelében lévő, 115 ezer állatot számláló baromfitelepen bukkantak rá a halálos vírusra. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma...
Tovább egyszerűsödik keddtől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) termékportfóliója, ugyanis a használati szokásokhoz igazodva több jegy- és bérlettípust is kivezetnek; jön az új MOL Bubi-bérlet –...

A címlapról

Január 18-án 10 órakor kezdődnek a központi középfokú felvételi...
Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026....
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet...
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A TikTok betiltása az Egyesült Államokban jelentős gazdasági hatásokat válthatna ki, amelyek több területet is érintenek.
Sajnos a jobboldali kormány is eljutott arra az alacsony szintre, amit a baloldali kormányzás során mág megtapasztaltunk: ember helyett már csak adóalanynak érezzük magunkat...
Magyarországon a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével új lehetőségek nyíltak az állampolgári ügyintézés terén.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.