Időnként felmerül a kérdés, hogy mi történik, ha ugyanarra a személyre vagy vagyontárgyra több biztosítás is van kötve.

Van értelme többet is érvényben tartani, érvényes lehet egyáltalán mindegyik? Hogyan fizetnek egy káreseményre? A válasz röviden: attól függ. Nem mindegy, milyen típusú biztosításról van szó, ezekről foglaljuk össze most a tudnivalókat.

1. Vagyonbiztosítások

Rögtön a bonyolultabb válasszal kezdünk, a vagyonbiztosításokkal – ide tartoznak például a lakásbiztosítások és a casco biztosítások, de az utasbiztosításoknak is van értéktárgyakra (pl. poggyászra, elektronikus eszközökre) vonatkozó fedezetük.

A vagyonbiztosításokkal kapcsolatban az általános alapelv (a Ptk. rendelkezése szerint), hogy tilos a káron való gazdagodás, vagyis a károsult nem kaphat annál nagyobb összegű kártérítést, mint amennyit a vagyontárgy ért, amikor a baj megtörtént. Ebből következik, hogy hiába fedezi több biztosítás is ugyanazt a kárt, a teljes kifizetett összeg nem haladhatja meg a tényleges kárt.

Ettől még azonban élhet egyszerre több biztosítás is ugyanarra a vagyontárgyra, ezt a Ptk. nem tiltja. Mikor szokott ez előfordulni a gyakorlatban?

  • Amikor például a lakásnak több tulajdonosa is van, akik külön-külön biztosították a lakást,
  • ha a társasháznak van társasházi biztosítása, de a lakó is kötött külön lakásbiztosítást, és ezek fedezetei között van átfedés,
  • ha valaki utazás előtt utasbiztosítást köt magára, de a bankkártyájához is tartozik utasbiztosítás,
  • vagy amikor a tulajdonos egyszerűen megfeledkezik vagy nem tud róla, hogy már biztosítva van, és köt egy új szerződést.

De hogyan történik a kártérítés ilyen helyzetben? A károsult akár mindegyik biztosítóhoz benyújthatja az igényét, majd választhat, hogy melyik biztosítótól szeretné igényelni a kártérítést (célszerűen attól, amelyik kedvezőbb ajánlatot ad), vagy azok akár arányosan meg is oszthatják maguk között a kifizetést.

Egy példával szemléltetve: adott egy társasházi lakás, ami a társasházi biztosításban 20 millió Ft-ra van biztosítva. Ezt a biztosítási összeget a lakók kevésnek érzik, ezért saját lakásbiztosítást is kötnek 40 millió Ft-os ingatlan fedezettel egy másik biztosítónál. Egy épülettűz esetén, ha tegyük fel, 36 millió Ft a lakás újjáépítési költsége, akkor például így rendezhetnék a biztosítók a kárt:

  • a társasházi biztosítás kifizeti a teljes biztosítási összeget, 20 millió Ft-ot,
  • a lakásbiztosítás pedig a helyreállítási költség és a társasházi biztosítás térítésének különbségét, vagyis 16 millió Ft-ot.

Más a helyzet akkor, ha a fedezetek nem fedik, hanem kiegészítik egymást: ugyanennél a társasházi tüzes példánál maradva, ha a társasházi biztosítás térítése megfelelő, akkor az ingatlanban esett kárt a társasházi biztosítás állja, a lakás ingóságainak sérülését pedig a saját lakásbiztosítás.

Mivel anyagi előny nem származhat a kettő vagy több biztosításból, ezért nem is nagyon van értelme párhuzamosan többet életben tartani – hiszen a díjat mindkettőre külön be kell fizetni. Érdemesebb inkább figyelmesen átolvasni, milyen fedezetet tartalmaznak a szerződések, és egymás kiegészítéseiként alkalmazni őket, például társasházban csak azokra a kockázatokra megkötve a lakásbiztosítást, amit a társasházi biztosítás nem (vagy nem elegendő térítési összeggel) tartalmaz.

2. Élet- és balesetbiztosítások

A személyekre kötött biztosításokra más szabályok vonatkoznak, mint a vagyonbiztosításokra: ezeknél fel lehet venni a kártérítést több biztosítótól is. Tehát egy személy annyi életbiztosítást köthet magára, amennyit csak szeretne, akár több biztosítónál is, kifizetés esetén pedig a térítési összegek összeadódnak. Ugyanez vonatkozik a balesetbiztosításra is: például egy lábtörés esetén a balesetet elszenvedő, ha több balesetbiztosítása van, akár mindegyiktől külön-külön felveheti a kártérítést.

Az ilyen típusú biztosításoknál is megéri persze mérlegelni, hogy célravezető-e több biztosítást fizetni, vagy tanácsosabb csak egyet megkötni magasabb biztosítási összeggel. Élethelyzettől függően mindkettő lehet az adott személynek megfelelő megoldás, mindenesetre azt javasoljuk, hogy figyelmesen járjon utána a biztosításai fedezetének, különösen életbiztosítás esetén pedig, ha szükség van rá, kérje biztosítási szakértő tanácsát a kérdésben.

3. Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás

A KGFB kissé kilóg a fentebb felsorolt biztosítások közül: törvény szabályozza, hogy ebből a biztosításból nem élhet párhuzamosan több is. Gyakran előfordul, hogy az üzembentartó figyelmetlenségből vagy tévedésből többet is megköt, ilyenkor az elsőn felül minden további szerződés érvénytelen lesz. Hozzátennénk, hogy egy biztosításnak természetesen mindenképpen hatályban kell lennie, ha a szóban forgó gépjármű forgalomba van helyezve!

(clb.hu)

A Budapest rovat további hírei

A szociális intézményeknek továbbra is kötelességük befogadni az időjárás miatt bajba jutott hajléktalan személyeket.
Február közepén több mint 86 ezren akut légúti betegséggel, influenzaszerű tünetekkel pedig több mint 312 ezren fordultak orvoshoz, írják az NNGYK által kiadott jelentésben. A Magyarországon is...
Csökkenő üzemanyagárakra számíthatunk a hazai kutakon a hét második felében.
Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára a HungaroMet előrejelzését figyelembe véve hétfőn este nyolc órától péntekig elrendelte a vörös kódot. Az éjjeli...
Míg a KSH szerint tavaly mindössze 3 és 4 százalék közötti volt az átlagos áremelkedés, megnéztük néhány alapvető élelmiszer árának alakulását az elmúlt években. Az adatokból egyértelművé válik,...
Demis Hassabis, a Google DeepMind társalapítója és a 2024-es kémiai Nobel-díj nyertese, az AI tudományos és orvosi fejlődésben betöltött szerepéről beszélt. Célja, hogy az intelligens algoritmusok...
Szerbia elnöke, Aleksandar Vucic ma egynapos látogatást tesz Budapesten, ahol Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke ünnepélyes ceremónia keretében átadja neki a Magyar Érdemrend...
A Netflix legújabb, Almaecet (Apple Cider Vinegar) című sorozata a wellness influencer Belle Gibson történetét követi, aki hamisan állította, hogy rákos.
A magyarok többsége párkapcsolatban képzeli el az életét és tízből heten a házasságot tartják a legideálisabb életformának. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) januári...
Bár a KSH szerint átlagosan 3,7 százalékkal emelkedtek az árak tavaly óta, 2024-ben Magyarországon számos termék ára jelentősen, 10%-ot meghaladó mértékben emelkedett. Az alábbiakban három...

A címlapról

A szociális intézményeknek továbbra is kötelességük befogadni az...
Február közepén több mint 86 ezren akut légúti betegséggel,...
Csökkenő üzemanyagárakra számíthatunk a hazai kutakon a hét második...
Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.
Szerbia elnöke, Aleksandar Vucic ma egynapos látogatást tesz...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.