Rohamosan fogynak az ingatlanok, a bérleti díjak viszont 40 százalékkal nőttek a felkapott budapesti kerületekben vagy éppen Sopronban tavaly óta. Nem lesz könnyű senkinek, aki augusztusra hagyja a keresést.
„Szinte bármilyen alapanyagból képes vagyok ehető ételt készíteni, 15 perc alatt sütit sütni, mosok, takarítok, reggelente kávét főzök, 8 perc beszélgetés után megmondom van-e testvéred, és ha igen, melyikőtök az idősebb. Nem dohányzom, nem drogozom, ellenben rengeteget olvasok, néha fura kajákat eszem, és ha meleg van, csak uborkás bazsalikomos limonádét iszom. A Star Wars-t mindig 4-5-6-1-2-3 sorrendben nézem. (...) A reggeli kávé előtt leginkább egy zombira hasonlítok a Walking Deadből, hétvégén reggel 9 előtt esélytelen felébreszteni, allergiás vagyok a rovarirtószerekre és Justin Bieberre" – ezzel a szöveggel keresi lakótársát – és belvárosi albérletét – Budapesten egy pszichológushallgató lány. Bár még nem késett el, a fővárosban és a vidéki egyetemvárosokban rohamosan fogynak a kiadó ingatlanok. Aki augusztusra, vagy közvetlenül a tanév kezdetére hagyja a keresgélést, könnyen pórul járhat.
A gólyák családjaira ráadásul jókora terhet ró az iskolakezdés: egy VIII. kerületi garzon havi bérleti díja például 80 ezer forint körül van, a rezsi 10-15 ezer forint, és első alkalommal a legalább 2 havi kaució összegével is számolni kell. Azaz negyedmillió forintnál többre is rúghat majd annak a szeptemberi büdzséje, aki nem szeretne másokkal együtt lakni.
Találtunk olyan háromszobás zöldövezeti lakást a debreceni Nagyerdő mellett, amit három egyetemistának adnának ki 160 ezer forintért. Pécsett hirdetnek feleekkora, belvárosi ingatlant 70 ezer forintért, de akad 35 négyzetméteres panel lakás is 120 ezer forintért, Debrecenben pedig 90 ezerért.
A használt téglalakások bérleti díja most négyzetméterenként 3000 forint körül alakul. Az V. és a XIII. kerületben átlagosan 3200 forintot kell fizetnie a bérlőknek, a legdrágább pedig jelenleg a II. kerület, 3400 forinttal.
A panelek négyzetméterre eső díja Budapesten 2000- 2500 forint, a vidéki városokban 1000-1500 forint, azaz 5-10 százalékkal több, mint tavaly. A legdrágább Sopron, ahol a négyzetméterenkénti 2000 forintot is meghaladja a bérleti díj, a többi egyetem városban – Miksolcon, Szegeden, Szolnokon, Keszthelyen vagy épp Gödöllőn – 1500 forint a díjszint, ám Pécsett vagy Szegeden még ennél is olcsóbb albérletekkel is találkoztak az Otthon Centrum hálózatának munkatársai.
„Még egyáltalán nem késő elkezdeni keresni, érdemes azonban számolni azzal, hogy a fővárosban gyorsan elkelnek a belvárosi kislakások, aztán pedig szinte csak 80-100 négyzetméteresek maradnak, ahová több diáknak kell együtt költöznie” – hívta fel a figyelmet Soóki-Tóth Gábor, aki szerint egyébként is az a jellemző, hogy a fiatalok nem egyedül laknak. Annál is inkább, mert a legtöbb albérlet rezsivel és már járulékos költségekkel Budapesten minimum 100 ezer forintba kerül havonta, ami egy egyetemistának általában nem megfizethető.
Részben ezért választja egyre több szülő azt a megoldást, hogy az albérleti költség évekig tartó finanszírozása helyett inkább beruház. A XI. kerületben az egyetemi városrészek körzetében például a gyereküknek lakást vásárlók adják az egyik legjelentősebb vásárlói csoportot.
Ez a gyakorlat vidéken is jellemző, hiszen a betéti kamatok – ezzel párhuzamosan a hitelfelvétel költségei is – rekordmélységben vannak, az ingatlanárak pedig az ország legtöbb régiójában emelkednek.