1956-os röplapokból és szöveges plakátokból állított össze ingyenesen hozzáférhető digitális adatbázist az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) - közölte az intézmény az MTI-vel csütörtökön.
Az adatbázis a forradalom és szabadságharc idején keletkezett röplapokból és szöveges plakátokból kínál válogatást. Az OSZK közleménye szerint ezeknek a történelmi dokumentumoknak a segítségével a forradalom szinte teljes históriája tetten érhető, hiszen a plakátok, röplapok nélkülözhetetlen eszközei voltak a szélesebb tömegek megszólításának és tájékoztatásának.
Az Országos Széchényi Könyvtárban 1956-ban megalakult Ideiglenes Nemzeti Bizottmány gyűlésén Hankiss Elemér (1928-2015) vetette fel a forradalommal kapcsolatos aprónyomtatványok, dokumentumok gyűjtésének, archiválásának szükségességét. A kezdeményezés hatására a könyvtár dolgozói és mindazon magánemberek, akik fontosnak érezték a dokumentumok megőrzését a jövő számára, megkezdték a forradalom anyagának összegyűjtését - idézi fel a közlemény.
A speciális gyűjtemény ma mintegy másfél ezer dokumentumot foglal magába. A gyűjtemény legkorábbra datált darabja október 22-én készült. A forradalom és szabadságharc október 23-tól november 4-ig tartó időszakából több mint ötszáz aprónyomtatvány származik.
A később keletkezett darabok részben az ellenállás, részben a megtorlás dokumentumai.
A forradalom első két napjából kizárólag röplapok maradtak fenn. A szöveges plakátokhoz szükséges, igényesebb nyomdák október 25-től álltak fokozatosan a szabadságharc rendelkezésére. Nem csupán a budapesti, hanem a vidéki eseményeket is jól dokumentálják a különböző városokban előállított kisnyomtatványok - olvasható a közleményben.
A 1956 - történelem röplapokon című, kereshető adatbázis az OSZK internetes oldalán (oszk.hu) érhető el.
Forrás: MTI