Warren C. Sanderson és Sergei Scherbov: Előretekintő élettartam című könyve a népesség idősödését egy új dimenzió beemelésével, az előretekintő, úgynevezett távlati életkor mentén is elemzi.
„Könyvünk célja, hogy egy olyan szemüveget adjon az olvasó kezébe, amivel tisztábban láthatja az öregedés különböző dimenzióit. Egy olyat, amelyen keresztül, ha az olvasó egyszer belenéz a demográfia rejtelmeibe, soha többé nem akarja majd levenni” – jelzik előre a szerzők. Az alternatív szemüveget már az ENSZ is felpróbálta: a szerzők által kidolgozott mutató, az előretekintő időskori függőségi ráta (EIFR) minden ENSZ-tagállamra elérhető a szervezet weboldalán.
Vajon hány évesen számítunk idősnek? Mennyire különböznek a népesség öregedési mutatói, ha azok a kronológiai vagy a várható életkoron alapulnak? Hogyan alakul a nemek szerepe, és hogyan történik az életkor meghatározása ezen új megközelítésben, az emberi jellemzők alapján? Hogyan írhatja felül a nyugdíjpolitikák alapjait az időskor újradefiniálása?