A volt finn belügyminiszter ellen azért folyik eljárás, mert egy 2019-es Twitter-bejegyzésben a rómaiakhoz írt levél 1,24-27. versével „megkérdőjelezte” saját egyháza, a Finn Evangélikus-Lutheránus Egyház támogatását a 2019-es Pride-felvonulással kapcsolatban.
A vártnál jóval több, mintegy háromezer ember jelent meg vasárnap délután a Gellért-hegyen található Finn Nagykövetség épülete előtti szimpátiatüntetésen. A békés demonstrációt az Ararat Worship és Pálhegyi Dávid Ajtó előtt című dala nyitott meg.
Ezt követően Dr. Mészáros István László, az országgyűlés emberi jogi bizottságának korábbi alelnöke köszöntötte a szimpátiatüntetés résztvevőit. Mészáros koncepciós büntetőpernek nevezte a finn politikusnő perét. Emlékeztette az egybegyűlteket, hogy a Biblia az európai könyvnyomtatás legelső terméke, éppen ezért elválaszthatatlan az európai civilizációtól. Szerinte a Biblia tartalmáról szóló közbeszéd korlátozása Európa-ellenes merénylet.
Hozzátette, a finn főügyésznek – aki vádat emelt Räsänen ellen – semmi köze nincs ahhoz, hogyan értelmezi a katolikus egyház a Bibliát, és hogyan szabja meg a saját törvényeit.
Végül kifejezte abbéli reményét, hogy a finn bíróság kiállja ezt a történelmi jelentőségű próbatételt, és a józan ész és a független törvényhozás győzedelmeskedik.
Ezt követően Päivi Räsänen üzenetét játszották le, aki megköszönte a magyaroknak, hogy kiállnak mellette. Elmondta: „Nem vagyok egyedül. Mindannyian együtt védjük a szólás és a vallás szabadságát”. Majd kijelentette: „a Biblia tanításai nem gyűlöletből, hanem szeretetből születtek”.
Räsänen üzenete után a szervezők megkérték a résztvevőket, emeljék magasba az otthonról magukkal hozott Szentírásukat, vagy kedvenc igerészletüket, ezzel is kifejezve: mennyire fontos számukra a Biblia tanítása.
A jelképes szertartás után Márkus Tamás református lelkész a kedvenc igerészletével kezdte beszédét: „Inkább kell engedelmeskedni Istennek, mint az embereknek” (ApCSel. 5, 29), majd magyarázatképp hozzáfűzte:
„Räsänen nem mondott semmi olyat, amit a magyarországi református egyház ne mondana. Ilyen alapon én is, vagy a magyarországi protestáns egyházak bármely tagja a vádlottak padján ülhetne”.
Majd figyelmeztetett: ne gondoljuk, hogy a finn politikusnő esete nálunk nem történhet meg.
„Azt akarják, hogy a történelmi egyház megtagadja magát, de a Szentírásra nem lehet szájkosarat tenni. Ne hagyjuk, hogy más ideológiák határozzák meg számunkra, mi a szeretet, és hogyan kell szeretnünk. Jézus Krisztus az út, az igazság és az élet. Nála jobban senki sem szeretett. Számunkra ő legyen az iránymutató”.
Utolsó felszólalóként Kulifai Sára, az esemény szervezője felolvasta a finn nagykövetségnek szóló levelet, amelyben arra kérik a követséget, továbbítsa a magyarok üzenetét Finnországba. A levélben a tüntetés résztvevői határozottan kiállnak Räsänen mellett, és kérik a finn kormányt: ne avatkozzon az egyház ügyeibe.
Az esemény végén a résztvevők közösen elimádkozták a Miatyánkot.