Nőgyógyász tanácsai az egészséges fürdőzéshez.
A nyári melegben nincs is jobb annál, mint amikor valaki fürdőzéssel kapcsolódik ki. Legyen szó úszómedencéről, gyógy- vagy természetes vizekről, néhány alapvető szabályt érdemes betartanunk az egészségünk megőrzése érdekében. A lányokat, nőket és férfiakat is fenyegeti a felfázás és a húgyúti betegségek megjelenése.
Végre tombol a nyár, meleg van, melegednek a természetes vizek, amikor tehetjük vízbe megyünk: strandfürdőbe, uszodába, termálvízbe, tavakba, folyókba. A strandolás vízparton töltött szabadidős tevékenység. Az egészségünk érdekében érdemes betartani néhány tanácsot - hívja fel a figyelmet Dr. Deli Balogh Ildikó szülész-nőgyógyász szakorvos, aki nagyra tartja hazánk termál kincseit, hiszen mi a meleg vizek birodalmában lakunk.
Érdemes odafigyelni az alapokra: fürdőzés előtt és kijövetelkor alaposan tusoljunk le, nyílt sebbel, fekéllyel ne menjünk közös használatú vízbe, valamint ügyeljünk arra, hogy ne vigyünk be homokot, piszkot, levágott füvet, falevelet sem a medencébe.
Sose napozzunk vizes fürdőruhában!
A fürdőzés után az átmenetileg lehűlt testrészt könnyebben megtámadhatják a környezetben élő különféle kórokozók. A támadók lehetnek saját baktériumok, vírusok vagy gombák, amelyek egyébként a száraz bőrön ártalmatlanok. Egyáltalán nem javasolt, hogy a napon való száradást válasszuk.
“Így lehet könnyen húgyhólyaggyulladást (cystitis), petefészek gyulladást (adnexitis), esetleg tüdőgyulladást (pneumonia) kapni. A lányok gyakori betegsége a felfázás, melynek tünetei néha ijesztőek lehetnek. A legjellemzőbb a gyakori vizelési inger és a vizelet csíp. Nem az számít, hogy mennyi időt töltöttünk a vízben, hanem hogy mennyit voltunk vizes ruhában a parton. Ha megtörtént a baj, érdemes először a gyógynövényeket segítségül hívni: a medveszőlő, a cickafarkfű, az aranyvesszőfű, a nyírfalevél vagy a tőzegáfonya is jó választás lehet. Ha nem múlnak a tünetek, keressünk fel egy szakorvost. A férfiak a vizes fürdőnadrággal a prosztatájukat veszélyeztetik, a prosztatagyulladás a partnerünknek is kellemetlenséget okozhat. Sőt, a későbbi meddőség oka is lehet a vizes fürdőruha okozta gyulladás. A felfázás elkerülése végett fürdés után érdemes rögtön száraz fürdőruhára váltani mindenkinek” - fejtette ki Dr. Deli Balogh Ildikó szülész-nőgyógyász szakorvos, természetgyógyász.
Dr. Deli Balogh Ildikó szerint nyáron az emberek általában nem csak a fertőzésveszéllyel, hanem bőrük védelmével sem törődnek, sokan leégnek, napszúrást kapnak az agyvíz felmelegedése miatt.
“Lehet napozni, de okosan. A mi szélességi körünkön 11 és 15 óra között ne legyünk sokáig a tűző napon, csak árnyékban. A bőrvédő krémek segítik megelőzni a bőr hámlását, a másod- és harmadfokú égést. De a legjobb hűtő mindig maga a víz” - zárta a beszélgetést.
(hirado.hu)