A kormányfő a magyar gazdaság helyzetéről, az árstopok politikájáról és a szankciók hatásairól is beszélt a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

    Az adás vonatkozó része itt hallgatható vissza.

 

 

 

 

A szankciók fűtik az áremelkedést és az inflációt

Orbán Viktor szerint annak a belátása hoz majd változást egész Európában, hogy a szankciók magas energiaárakhoz vezetnek. „Ez egy szankciós felár” – fogalmazott.

Az energiaárak pedig felelősek az inflációért – fűzte tovább gondolatmenetét a miniszterelnök. Hozzátette, minden európai országot gyötör az infláció különböző mértékben, és emögött főként az EU-s szankciók állnak.

„Ha fölmegy az energia ára – és a szankciók áremelő tényezőt jelentenek – mondjuk két-háromszorosára, akkor az két-háromszoros inflációt is magával hoz,

tehát közvetlen összefüggés van a magas energiaárak meg a boltban fizetett számlák értéke között”

– magyarázta Orbán Viktor. Az élelmiszer-infláció mögött is javarészben energiaár van, ami a szállítmányozás drágulásával vagy a mezőgazdasági termelési nehézségekkel, példának okáért a műtrágya kérdésével – ami földgáz kérdése – áll kapcsolatban.

„Ha nem lennének szankciók, mondjuk holnap reggel egy tündér varázsütésre ezeket megszüntetné, akkor azt tapasztalnánk, hogy az árak is, mármint az infláció mértéke, az áremelkedés mértéke is legalább a felére, de lehet hogy még nagyobb mértékben is azonnal csökkenne”

– világított rá a kormányfő.

Új árstopok jöhetnek

A miniszterelnök szerint a nemzeti konzultáció a véleménynyilvánítás mellett azért is fontos, hogy mindenki, a cégek és az emberek is rájöjjenek, hogy veszélyben vannak a gazdasági helyzet miatt, csak másfajta módon.

A kormány nem nézi ölbe tett kézzel az árak emelkedését, „mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy az inflációt csökkentsük” – hangsúlyozta Orbán Viktor. Utalt arra is, amit korábban már elmondott, hogy

2023 végére az inflációt egy számjegyűvé kell tenni Magyarországon.

 

A cégek pedig azért vannak veszélyben, mert az energiaárak növekedése miatt elveszítik a versenyképességüket, és ha ez megtörténik, elbocsátások lesznek. A kormánynak azért is fontos támogatnia a vállalkozásokat, hogy ne legyen munkanélküliség.

A gazdaság minden területén fontos feladatai vannak a kormányzatnak a miniszterelnök szerint. „Ezért van benzinárstop, ezért van rezsivédelem, ezért van bizonyos termékeken, élelmiszeripari termékeken ársapka, és ezért döntünk majd a következő hetekben folyamatosan arról, hogy egy-egy központilag árszabályozott terméket, illetve ezeknek a listáját újabbakkal bővítsük” – fejtette ki.

„Lesznek újabb termékek, amelyeknek az árát központilag, annak a maximumát meg akarjuk határozni, ahogy ma azt hat alapvető élelmiszer esetében tesszük”

– jelentette be Orbán Viktor.


Az árszabályozás jelenleg az alábbi alapvető élelmiszerekre terjed ki:

  1. kristálycukor,

  2. búzafinomliszt (BL 55),

  3. finomított napraforgó-étolaj,

  4. házi sertéscomb,

  5. csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég,

  6. ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8 százalék zsírtartalmú tehéntej.


A cégeknek fontos a kamatstop

A cégek esetében alapvetően kétféle kamat van: a fix és a változó. Ahol fix, ott nem érintik a mostani gyors kamatemelések a vállalkozásokat, de a változó kamatoknál nagy ugrást jelent, ami „földhöz vágja a cégeket”, el kell bocsátaniuk az embereket.

A kamatstopról keserves vita folyt a legutóbbi kormányülésen, de a cégek megvédése érdekében

úgy döntött a kormány, hogy nem engedi felmenni a kamatokat mondjuk 20 százalékig, hanem egy határt húz, tehát 7,7-8 százalékos szint környékén megállítja a kamatokat. Ennek költségeit a bankoknak kell majd kifizetniük

– tette hozzá a kormányfő.

Nem jó dolog, amikor a gazdaságba így kell beavatkozni, de vannak olyan krízishelyzetek, amikor meg kell tenni – hangsúlyozta. A kamatstop a júniusi kamatszintig húzza vissza a plafont és november 15-től hatályos.

A nagyobb cégek kevésbé vannak kitéve a kockázatoknak, ezért kell a kis- és közepes vállalkozásokat jobban segíteni, hiszen ők foglalkoztatják a legtöbb embert. Persze

a nagy cégeket sem hagyják magukra, 150 milliárd forint értékű gyármentő program indult a megsegítésükre is. Ennek lényege, hogy energiatakarékos beruházások valósuljanak meg Magyarországon.

 

(hirado.hu)

A Budapest rovat további hírei

Az ország nagy részén az intenzív havazást követően a preventív védekezés ellenére az utak burkolata a havazással érintett területeken havas, latyakos – közölte az Útinform péntek reggel.
Az EgészségAblak alkalmazással a betegek gyorsabban bejutnak a járóbeteg-szakellátásra, ki tudják választani a rendelőkben a számukra alkalmas időpontot – mondta a Belügyminisztérium parlamenti...
A kormányzat béremelési tervének legfontosabb előfeltétele, hogy a minimálbér összegét az euróhoz kösse jelentette ki a hirado.hu kérdésére Kutasi Gábor. Ha ugyanis menet közben forintra vált, akkor...
Egy téli autós kirándulás sok örömet tartogat, de a hideg időjárási körülményekhez feltétlenül fontos a megfelelő, előzetes felkészülés. Néhány alapvető autós kellék beszerzése biztonságosabbá,...
A Kassai Műszaki Egyetem (TUKE), a Miskolci Egyetem (ME) és az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (ÉMVIZIG) a Sajó jelenlegi állapotát és az annak vízgyűjtő területén felhagyott bányák...
Már több mint 24 millió forint gyűlt össze a Jónak lenni jó! idei kampányában. A közmédia jótékonysági műsora idén a Baptista Szeretetszolgálat által fenntartott törökbálinti Tábitha Gyermekhospice...
Magyarországon hagyományosan november 15. a fordulónap, ekkortól kizárólag téli dízelt forgalmaznak a töltőállomások – közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
Októberben 2,5 százalékkal drágultak a lakások az egy hónappal korábbihoz képest, míg szeptemberben még csak 0,9 százalékos volt a havi szintű országos áremelkedés; éves szinten a szeptemberi közel...
Tartósan párás, ködös marad az idő, többfelé várható szitálás. A legmagasabb hőmérséklet 6 fok körül alakul - írja a HungaroMet.
Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház menóráját vasárnap, a hanukiává alakítható gyertyatartót a kórház főbejárata fölött helyezték el.

A címlapról

Az ország nagy részén az intenzív havazást követően a preventív...
Az EgészségAblak alkalmazással a betegek gyorsabban bejutnak a...
A kormányzat béremelési tervének legfontosabb előfeltétele, hogy a...
Egy téli autós kirándulás sok örömet tartogat, de a hideg időjárási...
A Kassai Műszaki Egyetem (TUKE), a Miskolci Egyetem (ME) és az...
Már több mint 24 millió forint gyűlt össze a Jónak lenni jó! idei...

Könyvajánló

Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.
A legnagyobb és legkomplexebb iparág az emberiség történetében.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Az adózás történelmileg az államhatalom fenntartásának egyik legfontosabb eszköze, ugyanakkor mindig is viták tárgya volt, hogy mi számít elfogadható mértékű adóterhelésnek.
Miért nem olcsóbb az autópálya matrica, ha nem kapunk teljes értékű szolgáltatást, mert hosszú kilométereken keresztül sebességkorlátozások, sávlezárások és azokból fakadó torlódások vannak?
A másnaposság kellemetlen tüneteit sajnos nem lehet azonnal teljesen megszüntetni, de néhány tipp segíthet enyhíteni a szenvedést és felgyorsítani a regenerálódást.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.