A rejtőzködő ragadozókat legalább olyan nehéz észrevenni, mint megkülönböztetni őket a cirmos házi macskáktól.
Projekt indult a Pilisi Parkerdő területén élő állomány felmérésére és védelmére, akár újabb vadmacskák telepítése is szóba kerülhet a főváros közelében.Kevesek olyan szerencsések, hogy a vadonban vadmacskát figyelhessenek meg, ha fel is bukkan előttünk ez a rejtőzködő kisragadozó, a következő pillanatban már el is nyeli a növényzet. Laikusként ráadásul a beazonosítása is nehéz, bárki könnyen nézheti nagyobb darab házi cirmosnak. Márpedig talán a házi jelző illik rá a legkevésbé, egy vadmacskát a szakemberek is csak kellő tapasztalattal és komoly védőfelszerelésben fognak meg – és persze csak akkor, ha muszáj.
A kistermetű, ám annál vérmesebb ragadozók óriási gonddal kerülik az embert, ezért is volt meglepő a felbukkanásuk a budai hegyekben. A felfedezés hatására indult el a Vadmacska Fajmegőrzési Program gyakorlati megvalósítása a Budakeszi Vadaspark, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. szakmai együttműködésében.
A cél a faj élőhelyeinek, szaporodási feltételeinek és génállományának részletes vizsgálata és monitorozása kiemelt figyelemmel a Pilisi Parkerdő területére, illetve a szükséges természetvédelmi lépések megtétele a védelmében.
A vadmacskákról és furcsa felbukkanásukról a Budai-hegységben Nagy Ingrid biológussal, a program munkatársával, a Budakeszi Vadaspark sajtóreferensével beszélgettünk.
Forrás: 24.hu