Apránként, de egyre határozottabban éled az ország a koronavírus járvány okozta, hónapokon át tartó hibernálásból.
Budapest utcáin napról napra egyre több ember nyüzsög, az éttermek ajtajáról lekerült a zárva tábla és a Duna parti sétányok is megteltek fagyizó, beszélgető, fotózkodó családokkal és fiatalokkal. Ebben a zsibongó, egymásnak újra megörülő időszakban nem csak a korábbi szolgáltatások indulnak újra. Budapest most már bátran nevezhető a térség hibrid hotel nagyhatalmának, miután a NETIZEN orosz befektetői Moszkva és Szentpétervár után nálunk nyitják meg harmadik, egyedülállóan pénztárcabarát komplexumukat. Budapest ráadásul olyan világvárosokat előzött meg a befektetőknél, mint a tervek között szintén felmerülő Stockholm, Párizs, London, Róma, Berlin, vagy Prága - olvasható a lapunknak küldött sajtóközleményben.De mi is az a hibrid hotel és miért jó, hogy nálunk is nyílnak ilyenek?
A koncepció lényege, hogy egyszerre nyújtanak hotel szolgáltatásokat (két- vagy négyszemélyes privát és családi szobákkal, saját fürdőszobával, kiváló étteremmel, jól felszerelt konferenciatermekkel), de ugyanilyen színvonalon elérhetőek a hostelekhez hasonló árfekvésű kettő, négy, hat, nyolc és tíz ágyas szobák, vegyes vagy kizárólag női vendégeket fogadó változatban. Az Athenaeum Kiadó egykori székháza, ahol korábban Krúdy Gyula, Kosztolányi Dezső, Babits Mihály és Karinthy Frigyes kötetei is készültek és amely később az Est, majd a Népszava szerkesztősége is volt - a felújításnak hála ismét élettel telhet meg.
Az 56 privát szobával és összesen több mint 400 ággyal rendelkező NETIZEN kialakításánál a modern és vibráló dizájn mellett a beruházók a 2018-as felújítás kezdete óta nagy hangsúlyt fektettek arra is, hogy az eredeti, századelős építészeti stílus és a hely történelme előtt is méltó módon tisztelegjenek. Az épület tetejére visszakerült a második világháború alatt eltűnt, ám most az eredeti források alapján műkőből kifaragott, 2,1 méteres Pallasz Athéné-szobor, hogy újfent tisztes távolságból figyelje a Rákóczi úton hömpölygő tömeget. Kiemelkedő jelentőségű a helyreállított eredeti homlokzat is, melyet világhírű Róth Miksa mozaikjai díszítenek immáron 1898 óta, valamint az előcsarnokban határozottan tekergő, kék színben pompázó kovácsoltvas csigalépcső. De látványos a közösségi tér egyik szegletében kivilágított, restaurált kagyló dombormű is.
Ez a co-working, üvegtetős társalgó egyébként az átalakításnak hála olyan hangulatos, hogy élmény benne dolgozni, kávézni, vagy csak megtervezni a napi városnézést. A felújításnál a manapság egyre lényegesebb környezettudatossági szempontokat sem hagyták figyelmen kívül, a házban üzemel az egyik legmodernebb zsírfogó berendezés, ami az olajat, tusfürdőt és egyéb szennyeződéseket szűri a vízből, mielőtt az a csatornába kerül. Mindezt akár éjszakánként annyiért, mint amennyibe két pizza kerül. A hostel részben ugyanis már 15 euróért is lehet foglalni. „Olcsó húsnak híg a leve” – gondolnánk, de ez ebben az esetben nem igaz. Mivel a nagy múltú épület hotelként is működik makulátlan a tisztaság, 24 órás bár, recepció, biztonsági szolgálat, jól felszerelt a konyha és szobánként egyénileg állítható klíma várja a vendégeket.
A hostel rész külön előnye, hogy az ágyak kialakítása olyan, hogy „el lehet bújni” a többiek elől. A saját lámpa, minipolc és USB port ma már szinte alapkövetelmény egy ilyen ágynál, de olyan kényelmi szolgáltatások is elérhetőek, mint a szárítógép vagy a megvásárolható konnektor átalakító, ami sokban könnyíthet a vendégek mindennapjain. A tervezők az idősebb korosztályra is gondoltak, nem csak emeletes, hanem 2 egyszemélyes ágyas szobákat is berendeztek, hiszen az utóbbi években egyre több nyugdíjas szeretne egy-egy hétvégét Budapesten tölteni, színházba menni, várost nézni, kikapcsolódni a barátokkal.
A mozgáskorlátozottak igényeit sem hagyták figyelmen kívül a kivitelezők: akadálymentesített szoba, fürdőszoba és speciális lift áll az ő rendelkezésükre. A hibrid hotel moszkvai és szentpétervári hostelei már több rangos, a legjobbaknak járó szakmai díjat is elnyert, így most értelem szerűen mindenki a magyar befektetésre figyel. A szakma mellett a laikusoknak is érdemes számolni a hibrid hotellal, a bababarát, nagy fürdőszobás, tágas terek, a csendes szobák és a finom reggeli ugyanis meglepően pénztárcabarát árazással párosulnak. A foglalások ráadásul a koronavírus miatt ingyenesen lemondhatók és nem kell előre fizetni sem. A NETIZEN nagy előnye még, hogy a Rákóczi út 54-ben valóban a központban helyezkedik el, közel a metróhoz, a Keleti pályaudvarhoz és a fiatalok által kedvelt bulinegyedhez is. A fővárosban egyébként már működnek más hibrid hotelek is, míg idén várható egy másik nyitása is. Ezekkel és a NETIZEN-nel Budapest rövid idő alatt vált hibrid hotel nagyhatalommá Közép-Európában.