Aktuális politikai témákba bepillantást nyerni, izgalmakat átélni, nagy közönség előtt beszélni és mindezt idegen nyelven. Budai Franciska és Dömötör-Nagy Dóra a Vitázik a világ ifjúsága magyarországi győztesei már nagyon várják az izgalmas nemzetközi vitahetet, melyen Tallinnban tíz közép- és kelet-európai ország legjobb német nyelvű vitázói vesznek részt.
Csehországból, Észtországból, Lengyelországból, Lettországból, Litvániából, Oroszországból, Szlovákiából, Szlovéniából és Ukrajnából összesen 20 fiatalt lát vendégül az észt főváros, Tallinn. Itt politikai és szociális témákról vitáznak egy egész héten át, és a viták közben valamint a hétköznapokban is találkoznak egymással.
Közülük a legjobb négy vitázó a XI. nemzetközi döntőben, amely az egész projektév fénypontja, a következő témáról vitázik a nemzetközi győzelemért a döntővitában:
„Legyen-e átfogó állami szabályozás az internetre vonatkozóan?”
Kísérje figyelemmel a vitákat élőben, és beszélgessen a több mint 2.300 közép-kelet európai német nyelvű vitázó legjobbjaival:
2017. szeptember 29, péntek 11.30-13.45 óra
KUMU (Észt Művészeti Múzeum), A. Weizenbergi 34 / Valge 1, 10127 Tallinn
A Vitázik a világ ifjúsága – közép- és kelet-európai országok vetélkedője a Goethe Intézet, az „Emlékezet, Felelősség és Jövő” Alapítvány (EVZ), a Közhasznú Hertie Alapítvány és a Külföldi Német Iskolák Központi Igazgatóságának közös projektje. A XI. nemzetközi döntő fővédnöke Eiki Nestor, az észt parlament elnöke.
Nem tud elutazni Tallinnba? Akkor nézze meg a rendezvényt élő közvetítésben: www.jugend-deab
Kiegészítés a sajtóanyaghoz:
A nemzetközi vitavetélkedő két magyar résztvevője
Budai Franciska Tünde, a Vitázik a világ ifjúsága nemzetközi vitavetélkedő (2017. május 31. )magyarországi győztese
Életkor: 17
Iskola :Budapesti Osztrák Iskola
Németet tanulom:4 éve
Kedvenc német szavam: Wonneproppen (babakisgyerek),Prinzipiell(el
Érettségi után szeretnék: jogot és politológiát tanulni
Ami a Jugend debattiert international-ban megfogott: Hogy aktuális témákról vitázhatunk és a véleményünk mint egy szerep képviseltetik
Dömötör-Nagy Dóra, a magyarországi Vitázik a világ ifjúsága nemzetközi vitavetélkedő (2017. május 31. ) második helyezettje
Éltkor: 19
Iskola: Budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium
Ennyi ideje tanulok németül: Kb. 10 éve
A kedvenc német szavam: Feierabend (ez nagyjából annyit tesz, hogy "a munkaidő vége, munka utáni szabadidő", de magyarban nincsen erre külön szavunk és éppen ezért tetszik, hogy németben pedig van)
A gimnázium utáni terveim: Németországban szeretnék tanulni színház és média szakon
Ami különösen tetszik a Vitázik a világ ifjúsága versenyben: A többhetes felkészülési időben lehetőségünk van az adott témáról a világ minden tudását elsajátítani, de a vitában 24 perc áll rendelkezésünkre, hogy kiszűrjük és összefoglaljuk a lényeget. Röviden és érthetően, de igényes formába öntve, mindeközben pedig meggyőzően érvelni egy meglehetősen izgalmas feladat.
Sajtóanyagok minden nyelven: https://www.jugend-de
Legfrissebb német nyelvű anyagok https://www.jugend-deb
A versenyről röviden:
A Vitázik a világ ifjúsága (Jugend debattiert international) projekt az egyetlen német nyelvű vitavetélkedő Közép-Kelet-Európában, amelyben tíz ország tanulói vesznek részt: Magyarország mellett Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Oroszország, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna.
A Vitázik a világ ifjúsága arra ösztönzi a középiskolás diákokat, hogy kritikus szemmel tekintsenek releváns politikai és társadalmi témákra. Ezzel a projekt hozzájárul a fiatalok politikai műveltségéhez, fejleszti vitakészségüket, mint a demokratikus konfliktuskezelés eszközét. A német nyelven folyó vitázás javítja a résztvevők nyelvtudását, és aktívan bevonja őket a németórába. A fiatalok nemzetközi szinten szervezett találkozói erősítik a nemzetek közötti egyetértést.
A nemzetközi vitavetélkedő a Goethe Intézet, az „Emlékezet, Felelősség és Jövő” Alapítvány, a Közhasznú Hertie Alapítvány és a Külföldi Német Iskolák Központi Igazgatóságának közös projektje, melyet Magyarországon az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Hanns-Seidel-Stiftung, a Konrad-Adenauer-Stiftung, a Magyarországi Németek Önkormányzata, az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem, az E.ON Hungária Zrt. és az ELMŰ-ÉMÁSZ Nyrt. támogat.
Magyarország 2010-ben kapcsolódott be a projektbe 8 magyar iskola részvételével. 2013-ban az iskolák száma duplájára emelkedett, tehát jelenleg 16 iskola vesz részt. A kezdeti közel 200 fős tanulói létszám mára majdnem 450 főre duzzadt. Egyre több iskolában látják a vitatréning nyújtotta előnyöket, hiszen a meggyőző érvelési technikákat és a prezentációs készséget nem csak a vitavetélkedőben lehet jól használni, hanem
- az emelt szintű német (és magyar) nyelvi érettségi vizsgákon, ahol a vizsgázónak vitát kell folytatnia a vizsgáztatóval az adott témában;
- a DSD (Deutsches Sprachdiplom) vizsgákon (ez a nyelvvizsga a Németországban tanuló külföldi diákok számára az egyetemi felvétel feltétele);
- egyéb nemzetközi nyelvvizsgákon (pl. Goethe-Zertifikat), ahol az egyik szóbeli feladatban a pro és contra érveket kell hozni a megadott témában és
- az életben, a mindennapokban, az iskolában, a munkahelyen stb.
Minden tanévben más-más országban szervezik meg a nemzetközi döntő hetét. Például 2013-ban Budapesten került sor rá, 2016-ban Prágában rendezték meg a jubileumi 10. nemzetközi döntőt. 2012-ben a Városmajori Gimnázium diákja, Szabó Gréta nyerte meg a vilniusi nemzetközi döntőt, 2015-ben Rigában az ELTE Trefort Gimnázium tanulója, Ryan Anna lett első helyezett és a Német Nemzetiségi Gimnáziumból Dörner Csenge 3. helyezést ért el, de minden évben ott vannak a magyar középiskolásaink a nemzetközi mezőny élvonalában. A 2014-es varsói döntőben Bartha Regina a budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumból 2. helyen végzett, és Pőcze Júlia a budapesti Tamási Áron Gimnázium tanulója 3. helyezést ért el. Mindkettőjüket – a másik két döntőssel együtt – meghívta Claudia Roth, a Német Szövetségi Gyűlés alelnöke 2015. februárban egy többnapos berlini látogatásra.
A vitavetélkedő érdekessége, hogy a továbbjutó tanulók nem tárgyi jutalomban részesülnek. A cél ugyanis a személyiségük fejlesztése, világlátásuk és tudásuk gyarapítása. Az iskolai forduló nyertesei ebben a tanévben például ösztöndíjat kapnak háromhetes németországi nyelvtanfolyamra. Az elődöntőbe jutott diákok a projekt költségén 2017 áprilisában egy intenzív vitatréningen vettek részt Németországban – szlovák fiatalokkal együtt. 2017 őszén a döntőbe jutott diákok egy egyhetes körutazást tettek Baden-Württembergben – a Magyarországi Németek Önkormányzata meghívására. Az idei magyarországi döntő két legjobb vitázója vehet részt szeptember utolsó hetében a tallinni nemzetközi döntőhéten.
Forrás: goethe.de