Ötletek biztonságos kerti játszótér kialakításához
A koronavírus miatt most nem tanácsos a közösségi játszóterek látogatása, az óvodák, iskolák, állatkertek zárvatartása miatt pedig alig marad lehetőség a szülők előtt arra, hogy a szabad levegőn kössék le a gyermekeiket. Pedig a kinti játék jótékony hatással van a család minden tagjának fizikai és érzelmi egészségére. Talán ezért is világszerte egyre népszerűbbek az otthoni kerti játszóterek – ezek kialakításához adunk néhány ötletet a téma szakértőjének segítségével.
A digitális távoktatás bevezetése, és ezzel a gyerekek kényszerű lakásfogsága csökkenti a koronavírus terjedésének sebességét, de újfajta kihívásokat ró szülők százezreire. Zárva tartanak az állatkertek, a múzeumok, a játszóházak is, a közösségi játszótereket pedig a kontaktusok számának csökkentése érdekében jó elkerülni.
Pozitív hatás a fizikai és érzelmi egészségére
Ebben az új kihívásokkal teli időszakban érdemes hangsúlyozni, hogy a gyerekekkel akkor tesszük a legjobbat, ha a szabadban játszhatnak. A szabad levegőn történő játék nemcsak nagyszerű móka, de kiváló hatással van: az izomzat, az idegrendszer, a keringési rendszer is jelentősen profitál ebből a fajta mozgásból. A szabadban történő játék kiemelt előnye, hogy a motorikus képességeket is fejleszti. Ezen belül alakulnak ki aztán a kis izmokat használó finommotoros, ügyességi mozgások. A finommotorika fejlődése ráadásul voltaképpen a szellemi fejlődés, tanulás záloga. Egyre többen jönnek rá, hogy a kinti játékra tökéletes helyszín lehet a saját telkünk is: világszerte megemelkedett az otthoni kerti játszóterek iránti érdeklődés.
„A világjárvány miatt a korábbiaknál is fontosabb, hogy a gyerekek biztonságos helyen játszhassanak. Ha valaki játszóteret épít a saját kertjében, vírusveszély nélkül tudhatja biztonságban a gyermekeit” – tanácsolta a Wickey nevű kerti játszótereket gyártó német cég szakértője.
Hogyan alakítsunk ki kerti játszóteret?
Ha valaki kerti játszótér létesítésében gondolkodik, számtalan lehetősége van izgalmas és inspiráló tér kialakítására. Az elsődleges szempont, hogy a világ felfedezését csak most kezdő totyogók, az óvodások és a kisiskolások mind a saját életkoruknak megfelelő játékokat kapják.
„Homokozókat életkor és magasságkorlát nélkül szerezhetünk be. A hinták tekintetében a tartószerkezet szintén univerzális, csak a hintaülések megválasztásánál kell ügyelnünk a méretekre. Ma már számos variáció elérhető a bébihintától a hagyományos és testvérüléseken át a fészekhintákig. Az ajánlott életkorokról és méretekről minden esetben a gyártónak kell pontos tájékoztatást adnia” – kezdte a szakértő.
„A játszótér együtteseknél általánosságban elmondható, hogy a legkisebbeknek 90 vagy 120 cm-es magasságú elemeket, míg a nagyobbaknak 150 és 210 cm-es játékokat érdemes választani ahhoz, hogy biztonságos és hosszútávú játékélményt nyújtsanak” – tanácsolta a Wickey munkatársa. Érdemes odafigyelni a kerti játékok anyagára is. Leginkább a fából készült eszközök telepítése ajánlott, ezen belül is a fenyő és a lucfa híres leginkább a kültéri tartósságáról.
A szakértő hozzátette: a kerti játszóterek telepítésénél fontos szempont, hogy olyan egyenletes felületet válasszunk az udvarban, amely minden irányban legalább 2 méteres távolságban van a nagy tereptárgyaktól, mint például fa vagy kerítés. Kemény talaj esetén érdemes biztonsági szőnyegeket elhelyezni, valamint minden esetben javasolt megfelelően földbe rögzíteni a játékokat.