2018. március 15-től lép életbe a CSOK egyszerűsítéséről szóló új rendelet. Az egyik legfontosabb változtatás a már ingatlannal rendelkező családokat érinti, de könnyebben vásárolhatnak a külföldiek és az adminisztráció is egyszerűbb lesz.
Március közepétől egyszerűbb és gyorsabb lesz a Családi Otthonteremtési Kedvezményének (CSOK) igénylése. A március 15-én életbe lépő rendeletmódosítás olyan családoknak is lehetőséget ad, akik eddig nem igényelhették a támogatást és számos egyéb könnyítést is tartalmaz.
Az egyik legfontosabb változás a már ingatlannal rendelkező családokat érinti. Korábban, meglévő lakás mellé csak abban az esetben lehetett CSOK-ot kérelmezni, ha a juttatást újépítésű lakás vásárlására, építésére használta fel az igénylő. Ez most megváltozik.
"Használt ingatlan vásárlásánál már nem kizáró ok, ha valakinek van másik ingatlana, akár 1/1 tulajdonban. A második vagy harmadik ingatlant is meg lehet vásárolni CSOK felhasználásával anélkül, hogy a régit eladnánk. A támogatással vásárolt lakást nem lehet befektetésnek használni, hiszen a vásárlónak életvitelszerűen ott kell élnie, azt viszont nem tiltja a rendelet, hogy a korábbi lakását bérbe adja. Jelenleg nagyon alacsonyak a hitelkamatok és magasak a bérleti díjak, így kitermelheti a lakás kiadása a hitel törlesztő részletét is. Elképzelhető, hogy így a vásárláshoz lakáshitelre is szükség van (akár önerő nélkül), de jelenleg nagyon alacsonyak a hitelkamatok és magasak a bérleti díjak, így kitermelheti a bérlő a havi hiteltörlesztési költséget. Van olyan élethelyzet, amikor ez nagyon jól használható" - mondta Vincze Krisztián, a GDN Ingatlanhálózat HitelCentrumának vezetője.
A külföldről hazatelepülő magyaroknak is könnyebb dolga lesz. Ugyanis eltörlik azt a rendelkezést, hogy szükség van hat havi magyarországi munkaviszonyra. Elég, ha külföldön folyamatosan dolgozott és vállalja, hogy Magyarországon hat hónapon belül elhelyezkedik.
A március 15-én életbe lépő új rendelet adminisztrációs könnyítéseket is tartalmaz. A hivatali sorban állás helyett számos feltételről, így például a fennálló házasságról, a gyermekek megszületéséről, a büntetlen előéletről, a köztartozás-mentességről és arról, hogy az igénylők közös háztartásban élnek is elegendő lesz ezután teljes bizonyító erejű magánokiratban nyilatkozni.
A szabályozás ezentúl azt is megengedi, hogy az adásvételi szerződés megkötése és a CSOK igénylése között az eddigi 120 helyett 180 nap teljen el. Ez használt ingatlanoknál kevésbé mérvadó, de az új építésű ingatlanoknál fontos változás lehet, hiszen korábban többen csúsztak ki emiatt a határidőkből a szakértő tapasztalatai szerint.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa úgy véli a március 15-én életbe lépő rendeletmódosítás szélesebb körben fogja megmozgatni az embereket és a hatására hosszútávon tovább növekedhet a CSOK felhasználása az ingatlanvásárlásoknál