Némi odafigyeléssel nagyobb biztonságban lehetnek a diákok

Ahogy elindul a tanév, néhány napon belül sokszor tüsszög, köhög a gyerek, fáj a torka. Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos szerint ilyenkor a nátha és annak szövődményei a leggyakoribb problémaforrások, de idén az erős allergiaszezon, sőt a koronavírus miatt is jobban kell figyelnünk a szokásosnál.

A tanévkezdés mindenkinek izgalmas időszak: elsősorban a gyerekeké, de a szülőknek és a tanároknak is sok feladatot jelent. Mindenki számára ismerős jelenség, hogy az iskola, óvoda és bölcsöde szeptemberi indulásával rögtön jön a betegállomány.
"Évtizedek óta tapasztalom, hogy szeptemberben többen ülnek a váróban. Az oktatási intézmények újranyitásával sok tipikus betegség terjed, a gyermekek körében a nátha és annak szövődményei a leggyakoribbak. Számtalan vírus kering körülöttünk a levegőben, amiket időben fel kell ismerni és meg kell fékezni" - kezdte Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos, az Orrhigiéné Alapítvány elnöke, majd hozzátette: az allergiás betegségek miatt is sok az orrfolyásos panasz ebben a szezonban.

Vírus vagy allergia?

Dr. Somi szerint sokan nem tudják megkülönböztetni a vírusok és az allergiás reakciók tüneteit, mert nagyon hasonlítanak egymáshoz.
“Ilyenkor a legkönnyebben egy lázmérő segíthet a diagnózis felállításában. Ugyanis ha valakinek vírusos, esetleg bakteriális fertőzése van, az lázzal, hőemelkedéssel jár. Az allergiás betegségeknél viszont ilyesmit nem tapasztalunk. Az orr körüli viszketés pedig szintén az allergiára jellemző, mivel ezt az orrnyálkahártyának a megvastagodása váltja ki” - mondta a gyermek fül-orr-gégész.
Mivel a közösség komoly veszélyforrás a betegségek terjedése szempontjából, a szakorvos higgadt döntéshozatalra inti a szülőket.

Betegen ne menjünk közösségbe

“Náthás, köhögős, lázas gyereket ne engedjenek közösségbe, mert nem csak önmagára, hanem a környezetére is nagy veszélyforrást jelent. Kezelése orvosi és házi feladat. Ha felmerül a gyanú, hogy beteg a gyerek, akkor közös érdek, hogy otthon maradjon” - figyelmeztet Dr. Somi Ildikó. “Sajnos még mindig velünk van a koronavírus, ami miatt hatványozottan kell figyelnünk egymásra. Éppen ezért arra buzdítom az iskolásokat, hogy ha vállalhatják, akkor adassák be maguknak a védőoltást” - tette hozzá az orvos.

Nem mindegy, hova kerül a zsepi

Az orrfújás hatékonyságára, az orrspray helyes használatára, a kézfertőtlenítés fontosságára, a piszkos papír zsebkendő higiénikus tárolására a szülőnek kell megtanítani a gyermekeket. A szabályokat már a tanévkezdéskor érdemes átvenniük a szülőknek a gyermekekkel.
“Jelentősen csökkenthetjük a kockázatot, ha odafigyelünk néhány apróságra. Ennek kulcsa a személyi higiéné, amihez a kilincs megfogásától a helyes orrtörlésig sok minden hozzátartozik. Például ha valakinek nagyon szennyezett orrváladéka van, akkor az orrfújás után a papírzsebkendőt gyűjtse egy zacskóba és ne dobja sehová a szemétbe, hanem az otthoni kukába helyezze el” - mondta Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos, az Orrhigiéné Alapítvány elnöke.

Terápia fülmelegítéssel

A náthás-hurutos gyermek hajlamos a fülbetegségekre is. Ezek megelőzésére hatékony a fülmelegítés.
“A fülfájdalommal és magas lázzal járó betegség sajnos jellemző ősszel. Ez mindenképpen szakmai ellátást igényel. Egyrészt az orrot le kell szívni, még akkor is, ha a gyerek már tudja fújni az orrát. Az orrszívót alaposan fertőtleníteni kell, a patikákban kapható fülmelegítő gyógysapkát pedig naponta legalább kétszer fel kell tenni. Ez mindkét fület egyszerre melegíti. Segít a középfülben lévő kocsonyás massza elfolyósításában és megszüntetésében. Naponta kétszer, 10 percre elegendő feltenni és ezzel is sokat tettünk a középfülbetegség megelőzéséért. A jó hallás csak egészséges fülekkel érhető el. Ez pedig az iskolakezdéshez nélkülözhetetlen” - tanácsolta Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos.

Azonban a legjobb, ha idáig el sem jutunk. Számtalan vírus kering körülöttünk a levegőben, sok a parlagfű pollen mindenfelé és ezek ellen egyetlen fegyver tud hatékonyan megküzdeni, ami úgy hívunk, hogy immunitás. Érdemes kihasználni a jó levegőt, a kellemes napsütést. Együnk sok finom zöldséget és gyümölcsöt, mert ezek azok a természetes immunerősítő lehetőségek, amit a tanévkezdésig ki lehet használni.

 

A Budapest rovat további hírei

Január 18-án 10 órakor kezdődnek a központi középfokú felvételi vizsgák a 9. évfolyamra, a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokba, továbbá a Belügyminisztérium által meghirdetett Arany János...
Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti konzultáció, amelyre 1 350 690 válasz érkezett. A 11 kérdésre elsöprő többségben, 95-99 százalék közötti arányban a kormány javaslatait...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026. január 1-ig – közölte a kulturális és innovációs miniszter kedden a közösségi oldalára feltett videóban.
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás lesz az M1-M7 autópálya közös kivezető szakaszán csütörtökön 9 órától 15 óráig – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. hétfőn az...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján pénteken.
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több esetre érvényes az adómentesség – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.
A VIBE Budapest megnyitása egy igazi időutazás kezdetét jelenti Budapest kulturális és éjszakai életében. A 2024 decemberében megnyílt zenés mulató nem csupán egy helyszín, hanem egy élő hagyomány,...
Nyolcadik alkalommal is a miskolci adventi villamos lett Európa legszebb karácsonyi villamosa a MHD86.cz cseh közlekedési magazin által meghirdetett versenyen
A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírbátor közelében lévő, 115 ezer állatot számláló baromfitelepen bukkantak rá a halálos vírusra. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma...
Tovább egyszerűsödik keddtől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) termékportfóliója, ugyanis a használati szokásokhoz igazodva több jegy- és bérlettípust is kivezetnek; jön az új MOL Bubi-bérlet –...

A címlapról

Január 18-án 10 órakor kezdődnek a központi középfokú felvételi...
Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026....
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet...
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A TikTok betiltása az Egyesült Államokban jelentős gazdasági hatásokat válthatna ki, amelyek több területet is érintenek.
Sajnos a jobboldali kormány is eljutott arra az alacsony szintre, amit a baloldali kormányzás során mág megtapasztaltunk: ember helyett már csak adóalanynak érezzük magunkat...
Magyarországon a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével új lehetőségek nyíltak az állampolgári ügyintézés terén.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.