A házasság hete egy egyedülálló egyhetes rendezvénysorozat, amely Valentin-nap környékén a házasság fontosságára, értékeire kívánja irányítani a figyelmet.
Közel két évtizede Angliából indult el ez a kezdeményezés, amely Valentin-nap környékén minden évben egy hétig a házasság és a család fontosságára kívánja irányítani a figyelmet. A házasság hetét – amelyhez hazai és nemzetközi szinten is számos ismert közéleti személyiség csatlakozott kifejezve elköteleződését a házasság, a család ügye iránt – mára 4 kontinens 21 országában ünneplik.
Hazánkban az országos eseménysorozatot 2008 óta rendezik meg a keresztény egyházak és civil szervezetek széles körű összefogásával, számtalan nagyváros, település, közösség részvételével. A Házasság Hete Szervezőbizottsága által koordinált központi programok fővédnöke 2013 óta Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége.
Emelkedik a házasodási kedv
Az elmúlt tíz évben kétszeresére nőtt a házasságkötések száma, és folyamatosan emelkedik a gyermekvállalási kedv is - mondta a családokért felelős tárca nélküli miniszter csütörtökön egy online konferencián.
Novák Katalin a házasság hete rendezvénysorozat részeként Család-karrier-egyensúly címmel tartott fórumon kiemelte: az elmúlt tíz év családbarát politikájának már láthatók az eredményei, hiszen negyven éve volt utoljára olyan magas a házasságkötések száma Magyarországon, mint tavaly; 2020-ban 140 ezer fiatal kötelezte el magát egymás mellett, míg tíz évvel korábban 70 ezren kötöttek házasságot.
Emellett az elmúlt években Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a gyermekvállalási kedv az Európai Unió tagállamai közül - tette hozzá.
A miniszter kitért arra: a kormány azt szeretné, ha a fiatalok "minél bátrabban mondhatnának igent az életre és egymásra", ha nem lennének előttük anyagi akadályok. Ezért vezették be a babaváró támogatást, erről szól a családi adókedvezmény és a 25 év alattiak 2022-re tervezett személyijövedelemadó-mentessége.
A kormány célja, hogy aki megtalálta a párját, bátran mondhasson igent a közös életre, a családalapításra, és ne kelljen évekig halogatnia a döntést azért, mert nincsenek meg hozzá az anyagi feltételei.
Megjegyezte: a házasság sok szépséget, kihívást, sokszor nehézséget és néha bosszúságot is tartogat, de még mindig ez a valaha kitalált legjobb formája a békés együttélésnek és a gyermekvállalásnak.
Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége, a házasság hete rendezvénysorozat központi programjainak fővédnöke köszöntőjében azt mondta, az ember fizikai és lelki egyensúlyának megteremtését közösségben, szerencsés esetben a család oltalmában tanulja meg. Mint mondta, hisz abban, hogy összhangba hozható a család és a munka, miközben vallja a család elsőbbségét.
Meglátása szerint a legszebb örömöt, az igazi kiteljesedést az adja meg az embernek, ha szeretettel gondoskodhat gyermekéről. Ugyanakkor a házastársak egymást segítő kapcsolata "megteremtheti a család és munkahely közötti kényes egyensúlyt, sőt, a családból fakadó derű és remény támogathat bennünket a munkahelyen átélt sokféle stressz leküzdésében is" - mondta Herczegh Anita.
Bagdy Emőke: A járványban csak a család képes megteremteni a biztonságot
Bagdy Emőke szakpszichológus szerint a házasság soha nem volt olyan fontos, mint mostanában. Úgy gondolja, hogy a pandémiás helyzetben csak a család képes megteremteni a biztonságot, és segít átvészelni a bezártságot.
A pszichológus – akitől több száz kollégája határolódott el októberben a Meseország mindenkié című mesekönyv kapcsán tett kijelentése miatt – számos tanácsot adott arra vonatkozóan, hogyan lehet minél harmonikusabban együtt élni a járvány alatt. Többek között felhívta a figyelmet, hogya férfiak reggel öltözzenek fel és borotválkozzanak meg, és a nők is szedjék rendbe magukat, ugyanúgy, mintha munkába indulnának.
A konferencia teljes videója megnézhető itt: