Az Airbnb eredeti célja a szállási költségek csökkentése volt, de az elmúlt évtizedben a világ számos nagyvárosában a lakhatási válság egyik előidézőjeként vált ismertté. Hogyan vezetett ez a szolgáltatás egy globális gazdasági, turisztikai és lakhatási problémához? És milyen lépéseket tesznek a városok, köztük Budapest, a szabályozás érdekében? A Nemzetgazdasági Minisztérium is keresi a választ: az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében hétfőn elindult a fővárosi Airbnb szabályozás társadalmi egyeztetése.

Az Airbnb 2008-ban indult San Franciscóból, hogy megoldást nyújtson a magas ingatlanárakkal és lakhatási költségekkel küzdő fiatalok számára. Az alapítók elképzelése az volt, hogy „ha valaki nehezen tudja fenntartani otthonát, annak egy részét rövid időre kiadva pénzhez juthat” – magyarázza Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. A modell sikere gyorsan átterjedt más városokra, és világszerte elérhetővé vált, a turizmus és az ingatlanpiac egy új szegmensét teremtve meg.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn egy sajtóeseményen bejelentette, hogy

a rövid távú lakáskiadásra vonatkozó szabályozás Budapesten szigorodni fog.
Ez magában foglalhat adóemelést és moratóriumot is. A változások célja, hogy kezeljék a lakhatási válságot, és visszaállítsák a belvárosi lakók számára az élhető környezetet.

A 2010-es években a gazdasági élénkülés és a csökkenő kamatkörnyezet hatására az ingatlanok ára drámaian emelkedett világszerte, és különösen az olyan nagyvárosokban, mint Budapest. „A lakások egyre inkább befektetési eszközzé váltak, amelyet nemcsak hosszú távú bérbeadással, hanem rövid távú kiadással is hasznosítani lehetett” – mondta Balogh László. Az Airbnb a befektetők számára magasabb hozamot biztosított, mint a hagyományos bérbeadás, különösen a belvárosi régiókban.

Az Airbnb gyors elterjedése azzal a hatással járt, hogy a hosszú távú bérbe vehető lakások száma drasztikusan csökkent, miközben a rövid távú kiadások miatt megugrott az áruk. Budapest belső kerületeiben, különösen a VI., VII. és VIII. kerületekben, a lakásárak és albérleti díjak jelentős növekedését okozta a lakáshotelek elterjedése.

„Az Airbnb-hatásnak is köszönhetően a lakásárak drámaian emelkedtek, ami megnehezítette a helyiek számára a megfizethető lakhatáshoz jutást”
– fogalmazott Balogh László.

Sz. Márk, aki tizenkét éve lakos a VI. kerületben, szintén osztotta aggodalmait az Airbnb-jelenséggel kapcsolatban.

„Egy éve, amikor az első Airbnb-s lakás megnyílt a házunkban, az első vendégek összehányták a lépcsőházat. Ez csak a kezdet volt. A lakás, amelyben korábban 3-4 fős családok éltek, most 10-15 bulizó turistát fogad, akik két-három naponta váltják egymást. A liftet megrongálják, a gangon cigiznek, ráhamuznak az alattuk lakók fejére és állandóan hangoskodnak. Az épület sokkal gyorsabban amortizálódik, és a normális életvitel lehetetlenné vált”
– mondta Márk.

Az Airbnb terjedése nemcsak az ingatlanárakra és a bérleti díjakra gyakorolt hatást, hanem a helyi közösségek életminőségére is. „Számos helyi lakos panaszkodott a buliturizmus okozta zajra és az együttélési nehézségekre” – mondta Balogh László. Sz. Márk Facebook-csoportot is létrehozott, ahol más Airbnb-ellenes tulajdonosokkal oszthatják meg tapasztalataikat, és a népszavazásra is aktívan mozgósították a kerület többi lakóját.

Sz. Márk azonban hozzátette, hogy a népszavazás során tapasztaltak némi feszültséget: „Egy idősebb hölgy ismerősöm személyesen ment el szavazni, és egy agresszív AirbnBbpárti férfi majdnem megverte. Utána szaladt, üvöltözött vele. Meghamisították az önkormányzati kiadványokat is, és olyan standokat állítottak fel, ahol azt hazudták, hogy ott is lehet szavazni. Ez az idős embereket könnyen megtéveszthette.”

Európa több nagyvárosában, mint Amszterdam, Barcelona és London, szigorú szabályozásokat vezettek be az Airbnb működésére. Ezek között van például az éves kiadható napok számának korlátozása. „2020-ban a kormány lehetőséget adott a kerületeknek a szabályozás kidolgozására, de eddig csak a VI. kerület lépett konkrétan, ahol a helyi lakosok népszavazáson döntöttek a tiltás mellett” – tette hozzá Balogh László.

Sz. Márk szerint a népszavazás jelentős győzelem volt:

„Nagyon örültem a népszavazás kiírásának. A tiltás révén 2026-tól megszűnik a rövid távú kiadás lehetősége a kerületben, ami visszahozhatja a nyugalmat. Már most látni olyan lakásvásárlói érdeklődést, akik korábban a turisták miatt hagyták el a belvárost.”
Az Airbnb jövőbeni szerepe Budapesten egyre inkább kérdéses. A VI. kerületi tiltás 2026. január 1-jén lép életbe, de már hallani lehet, hogy a kormány további korlátozásokat tervez a főváros egész területén. „A rövid távú kiadás szigorítása lassíthatja a lakásárak drágulását, mert az csökkenti a lakásokon elérhető befektetői hozamokat is.” – tette hozzá Balogh László.

Az Airbnb eredetileg lakhatási válságot akart megoldani, de mára a probléma egyik kiváltó okává vált sok nagyvárosban.

Budapest belső kerületeiben különösen nagy feszültségeket keltett a rövid távú szálláshelyek térnyerése,
de a szabályozás kérdése még mindig nyitott. A következő években kiderül, hogy milyen irányba halad majd a budapesti lakáspiac, és milyen hatással lesz az Airbnb további szabályozása a lakhatás megfizethetőségére és a helyi közösségek életminőségére.

A Budapest rovat további hírei

Az önkormányzati újságokba szóló hirdetésfelvétel január 2-tól indul újra.
A Határtalanul programban minden érvényes pályázatot támogattak, így több mint 50 ezer diák juthat el határon túli területekre – mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a...
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (egyikük újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A világbajnokság színeiben pompázott hétfőn este a főváros legszebb hídja. Hétfőn már minden a vasárnapig tartó versenyről szólt, amelynek sajtóeseményén nagy tapsot kapott az egyik legnagyobb...
Az őszi belföldi foglalásokhoz kapcsolódó online fizetések összértékének negyedét SZÉP-kártyával rendezték a Szallas.hu oldalán, ami jól mutatja a kártya népszerűségét.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján novemberben Magyarországon a benzin átlagára 4 forinttal, míg a gázolajé 2 forinttal volt kedvezőbb a környező országok átlagáránál –...
Futóverseny miatt forgalomkorlátozásokra kell számítani Budapest belvárosában vasárnap, várhatóan 6 és 18 óra között – közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
Az aktív Magyarországért felelős államtitkár javaslatára 2025-től a SZÉP-kártya sportra és mozgásra költhető alszámlát kap – közölte az MTI-vel szerdán az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ.
A digitális eszközök révén ma már egyszerűen megköthető a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás az online KGFB kalkulátorral. Az online kalkulátorok előnye, hogy néhány alapadat megadása után...
Elindult a BKV ünnepi fényflottája hétfő délután, a fényvillamosokat Karácsony Gergely főpolgármester indította útjára a Hungária Kocsiszínből, amely elé sok érdeklődő, köztük számos kisgyerekes...

A címlapról

Az önkormányzati újságokba szóló hirdetésfelvétel január 2-tól indul...
A Határtalanul programban minden érvényes pályázatot támogattak, így...
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai...
A világbajnokság színeiben pompázott hétfőn este a főváros legszebb...
Az őszi belföldi foglalásokhoz kapcsolódó online fizetések...
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Az adózás történelmileg az államhatalom fenntartásának egyik legfontosabb eszköze, ugyanakkor mindig is viták tárgya volt, hogy mi számít elfogadható mértékű adóterhelésnek.
Miért nem olcsóbb az autópálya matrica, ha nem kapunk teljes értékű szolgáltatást, mert hosszú kilométereken keresztül sebességkorlátozások, sávlezárások és azokból fakadó torlódások vannak?
A másnaposság kellemetlen tüneteit sajnos nem lehet azonnal teljesen megszüntetni, de néhány tipp segíthet enyhíteni a szenvedést és felgyorsítani a regenerálódást.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.