A BHRG Alapítvány összeállításában a jelenlegi nehéz helyzetben, bezártságban találhatunk segítséget, hogy a gyerekekkel együtt töltött idő jókedvben, közös örömökben legyen gazdag, emellett a mindig hasznos, játszva tanulásra is sor kerüljön.
Az ötletcsokorban minden szülő megtalálhatja a kisgyermeke számára legmegfelelőbb készségfejlesztő formát. A legfontosabb tanács: a gyerekek azáltal tanulnak, hogy érzelmi biztonságban lehetőséget adunk számukra környezetük felfedezésére: a tárgyak, személyek megérintésére, látványuk, hangjuk megélésére, illatuk, ízük érzékelésére. Eközben tapasztalatot szereznek saját testükről, a térről, amely körülveszi őket, és tapasztalataik, gyakorlásuk következtében biztosan tudnak mozogni, ügyesen mászókázni, bátran csúszdázni vagy hintázni, okosan játszani.
Néhány, könnyen kivitelezhető gyakorlatot itt is megosztunk, ám a BHRG Alapítvány honlapján még sok-sok további ötletet találnak.
Amikor úgy látjuk, hogy a mozgásigény fontosabb, mint bármi egyéb, segíthetünk gyermekünknek okosan levezetni azt: ugráljon, vagy ugráljunk együtt!
Ha a lakásban kell maradnunk, és van otthon trambulinunk, ő rajta, mi előtte ugráljunk közösen egy ütemre, miközben mondókázunk. Illesszük mozgásunkat a mondóka üteméhez. Ha ezt ügyesen megtanulja egy bizonyos mondókára, akkor válthatunk, hogy egy másik mondókával szerezzenek tapasztalatot. Ritmusa nemcsak az énekeknek van, de az írásnak, olvasásnak is, tapasztalatszerzésük az iskolai képességek fejlődését is elősegítheti.
Trambulin nélkül: már nem használt textilből kivágunk egy akkora formát, amelyre bőven ráférnek a gyermek lábai. Készítsünk egyet magunknak is, ha vállaljuk a közös ugrálást! Olyan felületre tegyük a textilt, ahol nem csúszik! A kivágott anyag formái lehetnek különböző alakúak, ezzel a tudjuk gyakorolni azok megnevezését is (négyzet, háromszög, kör stb.); ha 4-5 darabot is ki tudunk vágni sorba is tehetjük őket, amikre rá kell ugrálni. Haladjunk a feladatokban az egyszerűtől a bonyolultabbig, a könnyűtől a nehezebbig, egy ingertől a több inger adásáig.
Ne feledjük: a gyermek bevonása mindennapi tevékenységeinkbe mindenképpen hasznos, és a jövőre nézve is kifizetődő dolog. Kicsikkel együtt rakhatunk rendet, nagyobbak már segíthetnek akár a teregetésben is. Gyúrhatunk együtt tésztát (vagy só-liszt gyurmát), a formázások minden korosztály fantáziáját megmozgatják, a nagyok akár a sütésben is örömüket lelhetik.
A közös mesélés, beszélgetés egyik nagyon szép formája a hagyományőrzés a családban. A fényképek nézegetésekor gyakorolhatjuk a családi viszonyokat, régi képeslapokat feldarabolva puzzle-t készíthetünk, és együtt is kirakhatjuk, élményekről szóló képeket nézegethetünk, apró részleteket keresgélhetünk rajtuk.
Forrás: obuda.hu