A Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) „Családban a jövő” címmel szervezett családpolitikai konferenciát.
A rendezvény több szempontból is különleges volt, hiszen nemcsak a kormány családpolitikai intézkedéseiről és a családoknak nyújtott támogatások széles köréről, hanem a családok és a gyermekek jövőjéről, valamint a civilek szerepéről is beszélgettünk kerekasztal beszélgetés keretében.
A konferencia nyitányaként Takács Bence Ervin MMA-ösztöndíjas versmondó szavalta el Arany János: Itthon című versét.
Dr. Beneda Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának családpolitikáért felelős helyettes államtitkára köszöntő beszédében elmondta, hogy a tízmillió forintos babaváró támogatás sikerét abban látja, hogy a szabad felhasználású forrást a fiatalok az adott élethelyzetüknek és szükségleteiknek megfelelően tudják felhasználni.
Király Nóra, a Ficsak alapítója beszédében kiemelte, hogy a családpolitikai intézkedések “színes tárháza” milyen sok lehetőséget kínál a családoknak: ma a társadalmi, politikai klíma kifejezetten kedvez annak, hogy a fiatalok bátran mondhassanak igent a családalapításra. A kormány céljai között szerepel a családtámogatási formák kibővítése és újabbak bevezetése. A gyereknevelés ma már nem anyagi veszteséggel járó teher a családok számára, hanem a közösség által erkölcsileg és anyagilag is méltányolt dolog – tette hozzá Király Nóra.
Manninger Jenő (Fidesz) országgyűlési képviselő arra emlékeztetett köszöntő beszédében, hogy a gazdasági fordulat után meg tudták teremteni azoknak az intézkedéseknek az anyagi alapjait, amelyek miatt ma sikeres magyar családpolitikáról lehet beszélni.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselő a KDNP képviseletében azt mondta a megnyitón, hogy “nekünk egy olyan kor jutott”, amikor meg kell harcolnunk az igazunkért, meg kell védenünk és ki kell állnunk a családokért. Hangoztatta, hogy a család nemcsak a jövőről szól, hanem az elődöktől kapott örökség is, amelyet meg kell becsülni, védeni, ápolni és támogatni kell.
A rendezvény második felében családszervezetek képviselőivel kerekasztal beszélgetés keretében a civilek szerepéről volt szó, arról, ők hogyan tudnak részt venni a családok életében.
Szőke Katalin, az Egyszülős Központ képviselője elmondta, hogy nagyon fontosak a most meglévő családtámogatások, hiszen sokáig nagyon nehéz volt igazán családbarát munkahelyeket találni. Civilként fontos segíteni és megérteni a szülőket, jelen lenni az életükben.
A beszélgetés során felmerült az a kérdés is, hogy mivel 2020. január elsejétől életbe lépett a nagyszülői gyed és a négy-vagy többgyermekes édesanyák SZJA-mentessége, amely 40 ezer család életét teszi könnyebbé, mennyiben segítik ezek az intézkedések a családok boldogulását?
Regős Judit, a Szülők Háza Alapítvány elnöke elmondta, hogy ő maga négygyermekes édesanya és különösen fontosnak tartja, hogy a nagyszülők jelen tudjanak lenni az unokájuk életében, részt tudjanak venni a nevelésben.
Gyertyás János, a NOE győri tagszervezetének, a Família Nagycsaládosok Egyesületének elnöke szerint a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása is kiemelten fontos a fentebbi két intézkedés mellett, hiszen ez még inkább ösztönzőleg és támogatólag hat a fiatalok gyermekvállalási kedvére.
Pálfay Erzsébet, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom alelnöke üdvözlendőnek tartja, hogy ilyen széles körben nyílik lehetőség a családalapításra, elmondta, hogy reményeik szerint egyre több vágyott gyermek fog megszületni az elkövetkező években. A nagycsalád nagy előnye, hogy képes átsegíteni a tagjait a kisebb és nagyobb krízishelyzeteken.
A beszélgetés során felmerült, hogy 2010 és 2018 között 90 ezerrel több gyermek született, mint abban az esetben született volna, ha minden marad a 2010-es tendenciák medrében. A házasságkötések száma a csúcson, a válások száma pedig soha nem volt ilyen alacsony.
A civil szervezetek képviselői zárásul elmondták, hogy örülnek annak, hogy a konferencia révén még több családhoz tudnak eljutni. Nagyszerű dolog, hogy a közös gondolkodás révén az új lehetőségeket a családok javára tudják fordítani.