Napi egy óra sétával semlegesíthető az ülőmunka okozta minden halálos ártalom – állapították meg tudósok egymillió ember életmódjának és orvosi leleteinek vizsgálata után. Nem kell tehát lelket, szívet és ízületeket megterhelő, kemény fizikai munkát végezni az irodistáknak azért, hogy egészségesek maradhassanak.
Nem muszáj évente két-három maratonfutást teljesíteni, és heti többször is kifulladásig tartó edzéseket tartani azért, mert valaki napi nyolc órában egy íróasztal mellett ül. A jó ideje ismert, egészségkárosító hatások elkerülhetők másként is. A brit Independent című lapban megjelent kutatás szerint a tudósok egymillió nő és férfi orvosi aktáját nézték át, és azt állapították meg, azok az irodai alkalmazottak, akik semmilyen rendszeresnek mondható testmozgást nem végeztek, rövidebb ideig éltek, mint aktívabb kollégáik.
A kutatók egyértelműen bizonyítottnak látták, hogy hatvan százalékkal nagyobb valószínűséggel halnak meg idő előtt azok az emberek, akik íróasztal mellett dolgoznak azokhoz képest, akik nincsenek munkájuk során székhez kötve, vagy rendszeresen sportoltak. A korai halál valamilyen szív- és érrendszeri problémából adódott, vagy daganatos megbetegedés okozta. Azonban a vizsgálat túlmutat a lehangoló eredmények közlésén. Sőt, egyenesen azt állítja, hogy napi egy óra intenzív gyaloglással vagy kerékpározással tökéletesen meg nem történté tehető a nyolc órai lábzsibbasztó üldögélés.
Ulf Ekelund, a Cambridge-i Egyetem és a Norvég Sporttudományi Iskola professzora, a kutatás vezetője azt mondta: „Nem kell bérletet venni a konditerembe azért, hogy csökkentsük a kockázatokat. Elég, ha reggel a munkába igyekezve, esete hazafelé, esetleg az ebédszünetben teszünk egy kiadós sétát. Napi egy óra már tökéletesen elegendő lehet” – magyarázta. Hozzátette azt is, fontos lenne a munkaadóknak is belátniuk, mennyire fontos, hogy az íróasztal mellett ülő alkalmazottaiknak rendszeresen biztosítsanak kisebb szüneteket. Már annak is jótékony hatása lehet, ha az ember elballag a kávé- vagy vízautomatához. „Elegendő óránként öt percre kimozdulni a székből, elsétálni a nyomtatóig, álldogálni, esetleg lift helyett lépcsőn megmászni néhány emeletet. De az életünk részévé kell tenni a mozgást is, és erre megfelelő lehet a séta, vagy természetesen valamilyen mozgással járó sport is.”
A majdnem egymillió ember 18 éven keresztül rögzített adatait feldolgozó kutatásban 45 évnél idősebb polgár kórtörténetét vizsgálták meg. Az érintettek az Egyesült Államok, Nyugat-Európa és Ausztrália lakói voltak. A munkahelyükön székbe kényszerített emberek egészségének vizsgálata mellett elemezték félmillió polgár tévénézési szokásait is. A legalább napi három órán keresztül a készülék előtt ülök esetében is hasonló eredményre jutottak: jelentősen csökkent a korai halálozás esélye azok esetében, akik egyébként rendszeresen sportoltak is.
Az adatok szerint a mozgásszegény életmód Nagy-Britanniában 1,7 milliárd font (majdnem 600 milliárd forint), az Egyesült Államokban egy nagyságrenddel több, 28 milliárd dollár (mintegy 8000 milliárd forint) pluszkiadást jelentett az adott állam számára 2013-ban.