A fagyos téli hónapok után feltöltődés testnek és léleknek egyaránt, ha újra belakhatjuk víkendházunkat, feltámaszthatjuk a kertünket.
Sokakat ilyenkor éri kellemetlen meglepetésként, hogy a szivattyújuk indításnál leveri a hálózati fogyasztásmérőjük kismegszakítóját vagy az érintésvédelmi védőkapcsolójukat, ha van egyáltalán telepítve. Fájdalommal szembesülünk a ténnyel, hogy búvárszivattyúnknak néhány hónap alatt így leromlott a műszaki állapota vagy akár tönkre is ment, javíttatása pedig nem gazdaságos.
Ne a búvárszivattyú árán spóroljunk!
Bauer Zsolt, a szivattyubolt.hu szakértője arról beszélt, az esetek zömében az ingatlan tulajdonosa valamelyik bolhapiacon, multinál vagy útmenti árusnál vásárolja meg a vadiúj olcsó szivattyúját, de ez csak tovább tetézi az amúgy sem csekély alap problémát. „Ezeken a helyeken rengeteg távol-keleti szivattyú kapható rendkívül alacsony áron, jól csengő, nyugatinak tűnő márkanévvel és olyan teljesítményi adatokkal, amelyeknek semmi köze a valósághoz... Heti szinten találkozunk olyan rövid tápkábellel felszerelt búvárszivattyúkkal, melyeket szakszerűen meg kellene hosszabbítanunk vízállóra. Amikor levágjuk az eredeti villásdugót róla, akkor szembesülünk vele, hogy nem három ér található a kábelben, azaz a védőföldeléshez csatlakozó ér hiányzik,amivel nem lehet mit kezdeni” – magyarázta.
Mint fogalmazott, az ilyen ócska szivattyúk egy esetleges beázás vagy testzárlat esetén életveszélyessé válhatnak, mert a hálózat fázisfeszültsége kikerül a fémházra, ami áramütés veszélyét hordja magában. A vitatható minőségnek köszönhetően ez általában rövid időn belül be is következhet, ezért mindenkinek azt tanácsolja, ne a búvárszivattyún próbáljon meg spórolni, mert később a sokszorosát is ráköltheti, valamint saját és családja életét is veszélybe sodorhatja...
Mit kell tudni a népiesen hangzó FÍ relé tulajdonságairól?
Az áram-védőkapcsoló (relé) védővezetős érintésvédelmi módoknál (főként a TN és TT rendszereknél) érintésvédelmi kikapcsolásra a túláramvédelem helyett igen előnyösen alkalmazott (ma a legmodernebbnek tekintett) kikapcsoló eszköz. Való igaz, hogy érzékenysége következtében gyakran a fázisvezetőt közvetlenül érintő ember testén áthaladó hibaáram hatására (védővezető nélkül) is kikapcsol, de egyetlen nemzeti vagy nemzetközi szabvány sem fogadja el védővezető alkalmazása nélkül kellő biztonságú védelemnek. Ezért kell a szivattyú külső fémes alkatrészeit a földelési hálózatba bekötni egy harmadik ér felhasználásával, amelynek színjelölése zöld-sárga.
A probléma elkerülése érdekében Bauer Zsolt azt javasolja, szerezzünk be egy olyan mérőműszert, melyen található Ohm mérő vagy rövidzár kereső funkció. Ez néhány ezer forintért szinte minden villamossági boltban kapható.
„A műszert kapcsoljuk a legkisebb ellenállásmérő vagy rövidzár kereső állásba. Egyes mérőeszközökön egy kis kottajel piktogram is segít nekünk ebben. Ezt követően a mérőcsúcsokat, vagyis a mérővezetékek végeit helyezzük a szivattyú fémtestére, valamint a villásdugó védőföld érintkezőihez. Amennyiben ez nem nulla közeli ohm érték vagy szakadást jelez a műszer, ne vegye meg a szivattyút! A tápkábel-hosszabbító munkálatokat már mi is az említett mérőműszerrel kezdjük, mielőtt egyáltalán megvágnánk a vezetéket. Így a kedves vásárló még sérülés mentesen vissza tudja vinni az eladónak, amennyiben még megtalálja őt” – mondta a szivattyubolt.hu szakértője, hozzátéve, ugyanis előfordul, hogy a silány minőségű szivattyúk értékesítői egyik napról a másikra eltűnnek.
Bauer Zsolt summázva arról beszélt, ne vegyünk meg olyan búvárszivattyút, aminek a villásdugóján eleve nem találjuk védőföldelés érintkezőit, valamint ezt az érintkező párt nem tudjuk műszerrel „kicsengetni” a szivattyú fémes részeihez.
Felhívta rá a figyelmet, a búvárszivattyú egy kényes szerkezet, nem mindegy, melyiket választjuk ki az elektromos fogyasztás és a kút vízhozamát illetően sem. Mivel egy túlméretezett szállítási értékkel bíró szivattyúval tönkre tehetjük véglegesen a kutunkat. Lehetőleg kérjük ki mindig egy szakember véleményét, vagy pedig szakkereskedésben vásároljunk.