A számítógép, a világháló mindennapi életünk része, és nemcsak a miénk, hanem sok családban már a kisgyermekeké is. A korai számítógép-használat és internetezés veszélyeiről beszélgettünk Tari Annamária pszichoanalitikussal, akinek nemrégen jelent meg „Generációk online” című könyve.

– A Waldorf-iskolákban ellenzik, hogy a gyerekek tévézzenek és használják a számítógépet, az amerikai IT-guruk pedig nem engedik csemetéiket a gép közelébe. Mások szerint viszont hasznos a számítógépezés. Ön szerint hol az igazság?

Forrás: Tari Annamária

Forrás: Tari Annamária

– A szilícium-völgyi IT-fejlesztőkre, mint szülőkre, kellene hallgatnunk, és észre kellene vennünk, hogy ebben a rohanó digitális világban nagyon könnyű célt tévesztenünk, és azt mondanunk, muszáj haladni a korral. Ezt valóban muszáj, csak érdemes azt is végiggondolnunk, hogy a jövő elitje azok közül kerül majd ki, akik tudnak olvasni, és könyvtáruk lesz, amely nyomtatott kötetekből áll. A további szupererő-várományosok képesek lesznek arra, hogy kitartó figyelemmel dolgozzanak vagy tanuljanak. Az appokat használók közül azok emelkednek majd ki, akik megértik, hogy a világ nem egy szuperApp, tehát muszáj gondolkozni, és nem árt némi kreativitás.
Valójában tehát azt mondhatjuk, hogy az információs korban az találja meg a valódi boldogságát, aki megtartja a józan eszét, és nem hiszi el, hogy az érintőképernyő megoldja minden problémáját. Aki megérti, hogy a tanulás és a kitartó figyelem párban jár. Hogy a valódi tudás nem az információ birtoklását jelenti, hanem hogy azt bármikor képesek vagyunk új kontextusba helyezni. Hogy az olvasás többek között azért fontos, mert egy regény bölcsen tanít.
– A szülők egy része úgy érzi, ha korlátozza gyerekének az internethasználatot, a csemete lemarad a kortársaitól. Jogos ez az aggodalom?
– Ma a szülők ingadoznak a két véglet között, de a legbölcsebb mindig az arany középút. Ha a gyereküket nem is tudják távol tartani az eszközöktől, akkor életkoruknak megfelelően kell szabályozni a használatot. De tudniuk kell, hogy az offline ismeretek azok, amikre majd építeni lehet. Általában sokan azért nem tudják otthon szabályozni a dolgot, mert az osztályban a többi szülővel nem lehet erről konszenzust alkotni. A legjobb az lenne, ha a szülők összefognának, és közös megoldásokat keresnének.
– Hány éves kortól engedhetjük gyermekünket a gép közelébe?
– Minél később. Azok a szülők, akik a 3–5 éves gyereküknek iPadet adnak, gyakran azzal szembesülnek, hogy a kicsi nem akar kimenni a szobából, mert az azonnali élményszerzésnél nincs is jobb a világon.
Egy 10 év alatti gyerek esetében mindenképp komoly korlátozással lehet csak engedni a használatot, és azt is lehetőleg a szülő jelenlétében. Ha találnak olyan játékokat, amelyeket közösen is játszhatnak, az a legjobb. De emellett mindig legyen legalább háromszor annyi táblás játék is, amivel szórakozni tud a család.
– Milyen veszélyei vannak a korlátlan és kontrollálatlan számítógép-, illetve internethasználatnak?
– A kutatók általában a figyelem, a koncentrálás, a tanulás hatékonysága miatt aggódnak. A pszichológusok az érzelmek gyorsaságát, a folyamatos énreprezentációt és énközléseket tartják veszélyesnek, mert leszoktat az „önmagunkkal” levésről, a csendről. A korlátlan használat olyan világot mutat egy gyereknek, amelyhez képest a valóság lassú, olykor unalmas és szürke. De közben az offline életben kell élniük, ahol a legfontosabb a szeparációs szorongás tűrése, az érzelmi kapcsolatok működtetése, az empátia és az érzelmi intelligencia. Mindezeket pedig csak a valóságban, emberi helyzetekben lehet megtanulni.
– A kamaszkorban hogyan tehető biztonságossá az internethasználat?
– A szülők alkalmazhatnak korlátozó szoftvereket, de mindenekelőtt folyamatosan, hetente többször beszélgetni kell otthon az online térről. Már ismerjük azokat a kutatási eredményeket, melyek szerint egy család hiába szeretetteljes és biztonságos, ha nem beszélget az internetről heti több alkalommal, a gyerek nem fordul majd a szülőkhöz, bármi problémája is legyen, mert azt fogja érezni, a szülők világa távol van ettől.
Az egyik legfontosabb dolog például, hogy az online zaklatás tényét ismernie kell a szülőknek, erről muszáj tájékozottnak lenniük. Jó ismerni a legfontosabb és népszerű közösségi médiafelületeket, mint a Snapchat vagy az AskFm, amelyek nem teljesen veszélytelenek. Ma egy szülő legyen tájékozott, ne csináljon úgy, mintha ez csak mások problémája lenne.
Átmeneti időszakot élünk, amikor az online tér odasimult az offline mellé. A felnőttek felelőssége, hogy ezt valahogy szabályozzák.

Forrás: xvmedia.hu / Szkotniczky Andrea

A Budapest rovat további hírei

Már Villány térségében is kimutatták a szőlő aranyszínű sárgaság nevű betegséget, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) fokozott odafigyelésre és védekezésre figyelmezteti a...
A Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány újra meghirdette nagy sikerű Tehetséggondozó Programját, amely egyedülálló lehetőséget kínál a médiaszakma iránt érdeklődő fiataloknak. A program...
A MÁV-csoport díjmentesen biztosít vizet utasainak a forgalmas állomásokon a hőhullám tetőzésekor, a legforróbbnak ígérkező napon, csütörtökön – közölte a vasúttársaság az MTI-vel.
Egy modern munkahely ma már jóval többet jelent, mint egy asztal, néhány szék, és a négy fal.
Szeptember elsejére minden diák tankönyve ott lesz az iskolákban: a debreceni Alföldi Nyomdában készülő tízmillió államilag megrendelt tankönyv 75 százalékát már legyártották – közölte a...
Könnyebben fertőz és gyorsabban terjed. Új Covid variáns bukkant fel. A WHO már vizsgálja az új mutánst, ami a korábbi koronavírus változatok genetikai keveredéséből jött létre. Szakemberek szerint...
Aki elmulasztotta megfizetni a gépjárműadót, június 30-án éjfélig kérheti az automatikus öthavi pótlékmentes részletfizetést – hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal...
„A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy megvédje a magyar családokat és hosszútávon biztosítsa számukra a kiszámítható, fenntartható lakhatást. Ennek érdekében a kormány úgy döntött, hogy 2025...
2025 májusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,7 millió vendég közel 3,9 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 3,5, a vendégéjszakáké 1,9 százalékkal...
Magyarország rendkívül jelentős versenyelőnyre tesz szert azzal, hogy majdnem fél évszázad után újra kutatóűrhajóst küld a világűrbe Kapu Tibor személyében ezen a történelmi jelentőségű napon –...

A címlapról

Már Villány térségében is kimutatták a szőlő aranyszínű sárgaság...
A Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány újra meghirdette nagy...
A MÁV-csoport díjmentesen biztosít vizet utasainak a forgalmas...
Szeptember elsejére minden diák tankönyve ott lesz az iskolákban: a...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.
Könnyebben fertőz és gyorsabban terjed. Új Covid variáns bukkant...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.