A drágább, nagyobb kényelmet vagy energetikai korszerűsítést szolgáló berendezésekre külön gondolnunk érdemes, fontosabb belefoglalni őket a lakásbiztosításba – de talán sokan nem is tudják, hogy az az ilyen elemekre, berendezésekre is fedezetet nyújthat.
1. Napelem, napkollektor
Az utóbbi években – a támogatásoknak is köszönhetően – egyre jobban elterjedtek a háztartási felhasználású napelemek és napkollektorok. A rendszer kiépítése és a panelek felszerelése meglehetősen nagy beruházás, ráadásul a panelek fokozottan ki vannak téve az időjárási viszonyoknak, a villámcsapás okozta túlfeszültségnek és a vandalizmusnak, lopásnak is. Nem árt ezért gondolni a napelemek és –kollektorok védelmére: szerencsére számos lakásbiztosításhoz már köthető ilyen kiegészítő fedezet.
2. Hőszivattyú
Az energetikai korszerűsítés egy másik népszerű megoldása a hőszivattyús rendszer kiépítése. A napelemekhez hasonlóan ezekben is keletkezhet elemi kár okozta meghibásodás, de a kültéri egység is rongálódás áldozata lehet. Létezik olyan lakásbiztosítás, ami kiegészítőként hőszivattyú meghibásodására vagy sérülésre is ajánl fedezetet, esetenként a napelemekkel és –kollektorokkal együtt, megújuló energia vagy zöld csomagban.
3. Klímaberendezés
Az itt említett beruházásokból valószínűleg ez a legnépszerűbb, hiszen a nyári hőségben egyre többen érzik szükségét, és a beruházási költsége is ennek a legalacsonyabb. Ennek ellenére a klímaberendezésben keletkezett kár kijavítása sem feltétlenül filléres kaland, ezért tanácsos felvenni a lakásbiztosítás fedezetei közé. A légkondinak is van ugyanis kültéri egysége, ami sérülhet, egy villámcsapás okozta túlfeszültség pedig akár az egész berendezést tönkreteheti. A villámcsapás indukciós hatásának fedezetét a legtöbb lakásbiztosítás alapcsomagja tartalmazza, a külső egység szándékos rongálására pedig vandalizmus kiegészítőt is lehet kötni, de egyes biztosítóknál megtalálható külön kiegészítő biztosítás a klímaberendezés rongálódására is.
4. Medence, terasz
Nyáron az otthon kényelmét nagymértékben megnöveli egy tágas terasz pihenést szolgáló bútorokkal, esetleg egy medencével vagy jakuzzival felszerelve. Mindezek szabadtéren természetesen ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, a bútorok a lopásnak is, kár esetén az újjáépítésük pedig jelentős összegbe kerülhet. Érdemes ellenőrizni, hogy a lakásbiztosítás tartalmazza-e a kerti építményeket (terasz, medence), illetve a szabadtéren tárolt ingóságok fedezetét!
Új lakásbiztosítás kötése esetén tehát nem szabad megfeledkezni a különleges berendezésekről, kényelmi elemekről sem, amik nagy értékűek és ezért kár esetén nehezebb pótolni is őket, hiszen ezekre is találhatók kiegészítő biztosítások. Egy nagyobb átalakítás, korszerűsítés után pedig érdemes a lakásbiztosítási szerződést is újra elővenni, mert minél nagyobb volt a beruházás, annál jobban megnőtt az ingatlan újjáépítési értéke is – és a megújult otthon kényelmét is nyugodtabban lehet élvezni azzal a tudattal, hogy egy káresemény esetére biztosítva vannak az új berendezések is.
Lakásbiztosítás kalkulátorunkban egyszerűen kiszámolhatja a biztosítók ajánlatait, az összehasonlító oldalon ellenőrizheti, milyen kiegészítő fedezeteket nyújtanak az egyes csomagok, pár kattintással pedig egyszerűen hozzá is adhatja őket a kiválasztott biztosításhoz.
Forrás: CLB blog