Megfigyelhetjük, hogy az ingatlan árak az elmúlt években megnövekedtek. Ezeket a piackutatásokat, amik például ezt is kimutatja, az amerikaiak csinálták, mivel itt nem tizedelte meg az ingatlanállományt a világháború, és semmilyen más történelmi ciklus nem sodorta veszélybe ott ezt az ágazatot.
A lakások ára valóban irreálisak?
Az elmúlt években az eladni kívánt lakások árát, nagyon magasan hirdették meg, de nem kellett sokáig várni arra, hogy ez az ár legyen az elfogadott. A vírusnak köszönhetően azonban ezeket az árakat kénytelenek lesznek lejjebb vinni, mert így ebben a válságos időszakban nem fognak haszonra szert tenni. Egyelőre nem látszanak változások, még mindig idegen ez a szituáció az emberek számára. Érdemes a túlárazást átgondolni és saját magunkkal kompromisszumot kötve új árat keresni lakásunknak.
Mire figyeljenek a vevők?
Manapság a vevők várnak a vásárlással, a Covid19 miatt kialakult helyzet miatt. Várják, hogy az árak csökkenjenek, aminek így is kéne lennie. Azonban még mindig nem tudjuk mi lesz a járványnak köszönhetően a lakások sorsa az ingatlanpiacon. Az állam rengeteg lakásvásárlással kapcsolatos támogatást kínál most, amit sokan el is fogadnak. Jó, ha most vásárlunk ingatlant, hiszen nő az infláció és a gazdaság. Később befektetésnek is nagyszerű lehet. Az internetet rengeteg olyan oldal van, ahol megtalálhatjuk a számunkra megfelelő lakást Budapesten, például: startlak.hu
Hogyan alakulnak a lakás albérleti árak?
Ha csak kiadó lakást keresünk Budapesten, akkor érdemes kicsit utána néznünk az áraknak is. Ősszel körülbelül 160.000 Ft volt havonta. Ez növekedést jelent a tavalyi évhez képest. Vidéken stagnált, vagy éppen esett a kiadó lakások ára, de volt, ahol szintén nőtt. Nagyon hullámzóak az adatok, de megéri ezekkel is foglalkozni a jövőben.
A hullámzó piacárak
Budapesten kicsit visszaestek az árak a vírushelyzet második szakaszában, de a friss statisztikák kicsi javulást mutatnak. A tavalyi év első felében szintén estek az árak, majd stagnált és újra esett egy kicsit. Ezzel ellentétben vidéken nőttek az eladások. Valószínűleg nagy hatással van erre a falusi CSOK is. A dél – dunántúli városokban figyelhetjük meg a legnagyobb növekedést a lakások vásárlásával kapcsolatban. Azt jósolják, hogy idén a fővárosban is növekedhetnek a lakások utána kereslet, hiszen mostantól elérhető a kedvezményes lakásépítési áfa, a lakásfelújítási program, valamint a csokos lakásokra vonatkozó illetékmentesség.
Megéri külvárosi részbe, vidékre költözni?
Sokan most is azt a nézetet vallják, hogy kicsit kijjebb, vidéken olcsóbb az élet, könnyebb lakást, házat vásárolni. Ha csak Budapest külvárosi részeit nézzük, akkor láthatjuk, hogy vannak, ahol minimálisa valóban olcsóbbak az ingatlanok, de inkább stagnálnak az árak. Sokan keresnek lakásokat még most is, az értékek viszont nem úgy csökkennek, ahogy arra számítottak a járvány miatt. Igaz, talán komfortosabbnak érezhetjük az ottani életet, nyugodtabbnak, kiegyensúlyozottabbnak. Ezzel ellentétben rengeteg előnye van annak, ha Budapesten veszünk lakást, Később, ha ki szeretnénk adni, sokkal egyszerűbb dolgunk lesz, de a családi életet is egyszerűbbé teszi az, ha könnyen el tudunk jutni egyik helyről a másikba. Érdemes figyelni a túlárazásokra, hiszen sokáig a piacon maradhat így az eladni kívánt ingatlan. (x)