A Szent János Kórház több osztálya jelenleg nem fogad II. kerületi betegeket
Karácsonyra a kardiológiai ellátás vált elérhetetlenné II. kerületiek számára az Észak-budai Szent János Centrumkórházban, januárra kiderült, hogy emellett a gasztroenterológia, az endokrinológia és anyagcsere osztály, valamint a neurológia sem fogad II. kerületieket. Az érintett betegeket más intézményekben látják el.
A változások a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) határozatai alapján március végéig lesznek életben. Őrsi Gergely II. kerületi polgármester tájékoztatást kért az egészségügyi ágazat irányítóitól, illetve már korábban egyeztetéseket kezdeményezett a környékbeli egyházi kórházak vezetőivel és az egészségügyi ágazat irányítóival annak érdekében, hogy elérhető legyen a kórházi kardiológiai ellátás a II. kerületiek számára otthonuk közelében. „Arra viszont nem számíthattunk, hogy mindez kevés lesz, hiszen részben megoldatlanná válik otthonunk közelében a kórházi gasztroenterológiai, endokrinológiai, valamint a neurológiai ellátás. Megkerestem az egészségügy irányítóit, mert fontosnak tartom, hogy tisztázódjon, hogyan látják el lakóhelyünkhöz közel a stroke-gyanúval vagy vérzéssel ellátásra szoruló szomszédainkat, biztosítottnak látják-e ezen betegek ellátását, ha jóval messzebbre kell őket szállítani azért, mert az Észak-budai Szent János Centrumkórház nem fogadja őket, és mi indokolja, hogy a II. kerületi betegek ellátását felfüggesztették. Bízom benne, hogy találunk elfogadható megoldást, és minden ellátásra szoruló kerületi szomszédunk hozzáférhet a szükséges kórházi kezeléshez a lehető legrövidebb időn belül” – tette hozzá közösségi oldalán.
A Szent János Kórház sajtóosztálya megerősítette a NNGYK határozatainak valódiságát, emellett emlékeztetett rá, hogy 2024. január 1-től betegbiztonsági okokból munkaerő-kölcsönző cégeken keresztül nem biztosítható az ápolási képesség. „A szabályozásnak megfelelően intézményünk az elmúlt egy évben számos intézkedést hozott annak érdekében, hogy minél kevesebb vállalkozó és személyes közreműködő bevonásával szervezze meg a betegellátást, jelentősen csökkentettük a közreműködői óraszámot. A biztonságos betegellátás érdekében a belgyógyászati (kardiológia, diabetológia, gasztroenterológia) és a neurológiai ellátások esetében végrehajtott átszervezés érintette az adott osztályok ágyszámait és területi ellátási kötelezettségeit. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ezek az osztályok leállnak, hanem azt, hogy egy átmeneti időszakban ugyan csökkentett ágyszámmal és kisebb területi ellátási kötelezettséggel, de minden szakmában továbbra biztosítják a betegellátást.” Hozzátették, hogy társintézményekkel együttműködve folyamatosan biztosított a II. kerületi betegek megfelelő ellátása is.
A Belügyminisztérium január 10-i közleménye szerint a „bérnővérekkel” kapcsolatos intézkedések nem veszélyeztetik a betegek ellátását. Az egészségügyi államtitkárság az Országos Kórházi Főigazgatósággal és az Országos Mentőszolgálattal együttműködve folyamatosan nyomon követi a budai kórházak helyzetét annak érdekében, hogy a betegek ellátása mindenhol folyamatos és zavartalan legyen, így egy beteg sem marad ellátatlanul – emelte ki közleményük.