A Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány a doktoranduszoknak helyreállított Bölcs Vár épülete után megmentette a budavári Úri utca egy másik jeles műemlék épületét is a Kapisztrán tér sarkán.
A megszépült ingatlan elsősorban a hazai egyetemekre ösztöndíjjal érkező neves külföldi professzorokat fogja szolgálni – a hosszú távú fenntartható fejlődés gondolatköre jegyében.
Egyetlen egyetem sem nélkülözheti a tekintélyes külföldi vendégprofesszorokat, akik jelenléte egyszerre inspiráló és hasznos az ismeretátadás szempontjából. A külföldi előadók idecsábítása egy-két szemeszterre azonban egyik hazai intézménynek sem könnyű feladat, hiszen a rangos szakemberek válogathatnak a világ egyetemeiről érkező ajánlatok között. Választásukban fontos szerepet játszik, hogy milyen feltételeket biztosít a számukra a fogadó fél.
A Magyar Nemzeti Bank által a hazai szellemi tőke gyarapításáért és kulturális értékek megmentésére létrehozott Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (Padme) a kezdeti vagyonjuttatás hozamaiból hét év alatt több mint 1600 oktatási projektet támogatott 11 milliárd forint értékben. Az alapítvány igazgatója, Bánkuty Tamás büszkén mutat rá, hogy mára a jó befektetéseknek köszönhetően a vagyon – a támogatások mellett is – meghaladja az alapításkori nagyságát, ami igazolja, hogy ez egy fenntartható modell a felsőoktatás külső támogatására. Az alapító Magyar Nemzeti Bank filozófiájában központi helyet foglal el a fenntartható fejlődés a gazdasági élet minden területén. A Padme ezért arra vállalkozott, hogy megteremtse a fenntarthatósággal összefüggő szakterületeken eredményes külföldi tudósok Magyarországra csábításának infrastrukturális, anyagi és szervezeti kereteit.
Ami az utóbbiakat illeti, májusi hír, hogy a Padme és a kecskeméti Neumann János Egyetem együttműködésében megalakult a Centre For Long-term Sustainability (Hosszútávú Fenntarthatóság Központja). Feladata – miként az egyetem honlapján olvasható –, hogy kutatási és ösztöndíjprogramot indítson a fenntarthatóság témájában kimagasló eredményekkel rendelkező hazai és külföldi kutatók ösztönzésére és összekapcsolására a magyar tudományos élettel. Ez a gyakorlatban meghívásos pályázatokat jelent, amelyeket partner egyetemekkel és akadémiai szervezetekkel közösen írnak ki a kiszemelt tudósok számára. Miután a fenntarthatóság meglehetősen tág fogalom, ebbe a körbe a közgazdasági, pénzügyi szakemberek éppúgy beletartoznak, mint számos mérnöki, urbanisztikai és humán tudományág képviselői.
Forrás: magyarnemzet.hu