A szelektív hulladékgyűjtés nem csak a hulladékgyűjtő konténerek használatából és a lakosság felelős gyűjtéséből áll, emellett nagyon fontos, hogy működőképes legyen az egész hulladékhasznosító rendszer.
A szelektíven gyűjtött hulladékokat az elszállítást követően utólag, válogatóműben átválogatják, majd a hulladékhasznosító üzemekbe kerülnek. Ezt követően mindegyiknek – a típusától függően – más-más eljáráson kell keresztül mennie.
A műanyag útja az újrahasznosítás felé
A műanyag kőolajból, mesterségesen előállított adalékokkal kevert anyag. A környezetben rendkívül lassan bomlik le, akár évszázadokig tarthat, ezért olyan fontos az újbóli felhasználása. A műanyagok újrahasznosításánál nem csak egy folyamat létezik, mert számos fajtája készül. Gyakran még az azonos fajtáknak sem ugyanaz az összetétele, mert a gyártáskor más töltőanyagokat, más színezőanyagokat kevertek az alapanyagba. Ezért van szükség a már szelektíven beérkezett műanyag utóválogatására, és minden egyes anyagfajta szerinti szétválasztására.
A begyűjtött műanyagokat fajtánként szétválogatják, majd bálázzák. A tömörített bálákat ezt követően aprítják, a darabokat megtisztítják, majd granulálják. Az így nyert félkész terméket műanyag termékek és csomagolások előállításához használják fel újra.
Újrahasznosított termékek műanyagból
- Építőiparban: vízzáró fólia, vödör, lavór, padlólap, zsákok, táblák, hungarocell, stb.
- Mezőgazdaságban: cserepek, gyeprács, szőlőkarók, fűnyíró alkatrészek, stb.
- Háztartásban: szemetes zsákok, szeméttároló edény, ruhafogas, hólapát, stb.
- Csomagolóiparban: műanyag raklap, italtartó rekesz, PET, stb.
Tudta-e…? Hogy évente Magyarországon 1,3–1,4 milliárd PET-palack kerül forgalomba, ezzel első helyen áll a kidobott - körülbelül 45000 tonna palack - hulladékok sorában.
További információkért látogassa a www.fkf.hu és a www.hasznoshulladek.hu oldalakat!