Miközben a kormány 42 milliárd forinttal tömte ki a Magyar Postát, az Európai Bizottság aligha tudná bebizonyítani, hogy a muzeális bélyegek vásárlása tiltott állami támogatás. A pénz állítólag béremelésre megy, bár ez egyelőre nem látszik.
Az Európai Unió nem engedi, hogy az állam pénzt adjon a postának béremelésre, ezért jogilag is helytálló jogcímet kellett keresni – ilyen egyszerűen válaszolt múlt hétfőn a parlamentben Orbán Viktor a Jobbikot vezető Jakab Péternek, aki azt feszegette, miért vett 42 milliárd forintért bélyegeket az állam a tulajdonában álló Magyar Postától? A jogilag is helytálló megoldással az állam egyik zsebéből a másikba tolta a Bélyegmúzeum gyűjteményét, közben pedig átutalhatott érte 42 milliárd forintot a Magyar Postának – a miniszterelnök szerint tehát ez lesz a fizetésemelések fedezete.A 2020-as költségvetés zárszámadásában fedezte fel a Népszava újságírója, hogy a válságkezelés közben 42 milliárd forintot költött a magyar állam bélyegekre, de azt eddig nem tudtuk, mi indokolta a lépést. A mellékelt táblázatban mindössze az összeg szerepel a bélyeggyűjtemény megvásárlására, valamint utalás egy tavaly júniusi kormányrendeletre, amely a költségvetési fejezetek közötti átcsoportosításokról szól, akkor éppen a Gazdaságvédelmi Alapból szórtak szét 102 milliárdot.
Az már a Magyar Posta mérlegéhez fűzött kiegészítő mellékletéből derül ki, hogy tavaly júniusban alapított a posta egy új társaságot Nemzeti Bélyegmúzeum Kft. néven, az indulótőke 42 milliárd forint, amiből 112 millió forint készpénz, míg 41,888 milliárd apport. Az utóbbi a posta kezelésében lévő, „a nemzeti kulturális örökség részét képező” bélyeggyűjtemény. A kft. tavaly októberben gazdát cserélt, eladták a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek. A Nemzeti Bélyegmúzeum cégpapírjai között nem találtunk vagyonértékelést, a posta honlapján azt írja a Bélyegmúzeumról, hogy összesen mintegy 13 millió darab bélyeget őriznek ott, „a kiállító helyisége egyetlen impozáns terem, mely egy hatalmas könyvtár hangulatát idézi. A bélyegeket falba süllyesztett fémkeretes üveglapok között, hőtől, fénytől, párától védetten helyezték el. A kiállítóteremben 3200 kihúzható keretben a Világegyetem – bélyegtörténelem című állandó kiállításon közel 500 ezer művészi kivitelű bélyeg található”.
Forrás: 24.hu