MI AZ A SHELTER PROJEKT?
A SHELTER*, “Támogatás és tanácsadás a gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak az egészségügyi rendszeren keresztül” egy olyan nemzetközi projekt melyet az Európai Unió Jogérvényesítési és Fogyasztópolitikai Főigazgatósága finanszíroz. Célja fejleszteni a gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak ellátását, védelmét, valamint hozzáférésüket olyan erőforrásokhoz és hálózatokhoz, amelyek segítik őket a bejelentés megtétele során, és segítséget valamint célzott támogatást biztosítanak számukra az egészségügyi szférában.
A projekt a Castilla – La Mancha-i Egyetem vezetésével egyetemek és civil szervezetek együttműködésében valósul meg 4 európai országban: Magyarországon, Máltán, Cipruson és Spanyolországban. A MI MUNKÁNK A projektmunka négy különböző tevékenységi körre épül: Kutatást végzünk annak érdekében, hogy feltérképezzük az áldozatok betegellátását az egészségügyi rendszerben. Egészségügyi szakembereket képzünk azért, hogy megtanulják, hogyan ismerhetik fel az esetleges gyűlölet-bűncselekmények áldozatait, illetve segítünk abban, hogy az áldozatok ellátásának színvonala fejlődjön és a gyűlölet-bűncselekmények jelentve legyenek. Olyan egészségügyi- és közszolgálati intézményekből építünk nemzetközi hálózatot, melyeknek célja, hogy speciális támogatást nyújtsanak gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak. Ezen hálózat tagjai a ’Stop hate damages” című minősítési tanúsítvánnyal lesznek ellátva. Figyelemfelhívó tevékenységeket végzünk.
MIT JELENT A GYŰLÖLETBŰNCSELEKMÉNY FOGALMA?
A gyűlölet-bűncselekmény definíciója: „Bűntett, aminek indítéka bizonyos emberi csoportokkal szemben támasztott előítéletek.” (EBESZ – ODIHR)Egy bűntett akkor kerül gyűlölet-bűncselekményként nyilvántartásba, ha az alábbi két állítás igaz rá: egyrészt, a tett támadásnak számít a bűnügyi törvény alapján, másrészt, a tett motivációja mögött előítélet áll. Az EBESZ definíciója alapján az előítéletes motiváció nagyvonalakban meghatározva jelenthet előre megalkotott negatív véleményt, sztereotip feltételezést, intoleranciát vagy egy bizonyos csoport ellen irányuló gyűlöletet, mely csoportot egy olyan közös tulajdonságok kötnek össze, mint a „rassz”, etnikum, nyelv, vallás, nemzetiség, szexuális irányultság, nem vagy egyéb alapvető jellemzők. Fogyatékossággal élő emberek is eshetnek gyűlölet-bűncselekmények áldozatává.A gyűlölet-bűncselekmény fogalma az egészségügyi használatban egyedi jelentést kapott, mely Egészségügyi Világszervezet (WHO) értelmezése szerint „a fizikai erő vagy hatalom szándékos használata egy személy vagy egy embercsoport ellen, ami okoz vagy okozhat sérülést, halált, lelki sérülést, fejlődési rendellenességet vagy károsodást azonnali vagy hosszú távon, és melynek indítéka az áldozat valós vagy vélt kapcsolódása egy adott csoporthoz vagy közösséghez.”
MI A TEENDŐ, HA GYŰLÖLET MOTIVÁLTA AGRESSZIÓT SZENVEDETT EL?
Azonnal menjen el egy egészségügyi intézménybe. Kérjen orvosi leletet a sérülésekről, és hangsúlyozza, hogy annak részletesnek kell lennie annak érdekében, hogy a rendőrségi jelentésben felhasználható legyen. Bizonyosodjon meg róla, hogy a tanúk neve és elérhetősége, valamint a bűntett részletes leírása fel van tüntetve benne, illetve gyűjtse össze az összes orvosi bizonyítékot. Fontos, hogy az esetet jelentse a rendőrségnek.
Felveheti a kapcsolatot szakemberekkel (szociális munkásokkal, jogi képviselőkkel, stb.), valamint áldozatokat támogató civil szervezetekkel az alábbi elérhetőségeken keresztül:Rendőrség:
112 Áldozatsegítő Szolgálat (0-24): 06-80-225-225,
Bizonyos társadalmi csoport vagy csoport tagja ellen elkövetett bűncselekmény esetén elérhető jogsegélyszolgálat: Háttér Társaság (LGBTQI+): 06-1-329-3380
*A Shelter program Magyarországon a Szubjektív Értékek Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezésében valósul meg.