A New York Times leleplező cikket jelentett meg egy amerikai pszichiátriai kórházláncról: az Acadia kórházaiban gyakorlatilag fogva tartották a pácienseket mondvacsinált okokra hivatkozva, míg a biztosításuk el nem fogyott. Tizenkét amerikai államban működő Acadia intézményekből özönlöttek panaszok nemcsak az orvosilag indokolatlan fogva tartás, de szexuális erőszak és gyermekbántalmazás miatt is.
Egy mélyreható nyomozást követően a New York Timesban megjelent cikk felfedte, hogy az Acadia Healthcare, egy 19 államban jelen lévő pszichiátriai kórházlánc (12-ből érkeztek tömegesen panaszok), pácienseket csalt a létesítményeibe, és akaratuk ellenére tartotta őket fogva, amíg a biztosításuk el nem fogyott.
Az Acadia országszerte összesen 54 létesítményt tart fent 19 államban, ami hatalmas terület, így a Times oknyomozói felosztották egymás közt az államokat, és táblázatba rendezték azoknak a volt pácienseknek és dolgozóknak a neveit, akik segíthettek a nyomozásban; összesen 242 embert. Mindannyiukat felkeresték, és megdöbbentő történeteket tudtak meg tőlük az interjúk során.
Kiderítették, hogy az Acadia kórházaiban szándékosan eltúlozták a páciensek tüneteit. Változtatgatták a gyógyszeradagokat, majd azt állították, hogy a pácienseknek a módosítás miatt hosszabb ideig kellett maradniuk. Sőt, azt is állították, hogy egyes páciensek nincsenek elég jól ahhoz, hogy távozzanak, mert nem fejeztek be egy étkezést.
Az Acadia, amely egyes betegek esetében napi 2200 dollárt számol fel, időnként stratégiák egész sorát alkalmazta, hogy meggyőzze a biztosítókat a hosszabb tartózkodás fedezéséről – mondták az alkalmazottak. Hacsak a betegek vagy családtagjaik nem fogadnak ügyvédet, az Acadia gyakran addig tartja bent őket, amíg a biztosításuk ki nem merül.
A Times továbbá beszámolt a következőkről is:
Georgia: 2019 decemberében több mint 50 rendőr vonult be az Acadia Lakeview Behavioral Health pszichiátriai kórházba, Atlantától északra. Miután a rendőrök rajtaütöttek a georgiai Acadia kórházon, 16 beteg elmondta a nyomozóknak, hogy valódi orvosi okok nélkül tartották őket ott.
Az előző év januárjában egy Lakeviewben tartózkodó fiút a közeli sürgősségi osztályra szállítottak. Annyi zúzódása volt, hogy a személyzet gyermekveszélyeztetésre gyanakodott. Néhány hónappal később a rendőrök szemtanúi voltak annak, hogy a Lakeview három alkalmazottja bántalmazott egy beteget. A következő hat hónap során több tucat beteget hallgattak ki, akik elmondták, hogy akaratuk ellenére tartották fogva őket, vagy látták, hogy a betegeket, köztük gyerekeket is bántalmaztak vagy elhanyagoltak.
Utah: Az Acadia idén bezárta a Utah állambeli Highland Ridge kórházat, miután az állami szabályozó hatóságok több tucatnyi nemi erőszakról és bántalmazásról szóló jelentést vizsgáltak.
Pennsylvania: 2022-ben a Pennsylvania állambeli Readingben található Acadia kórház ellen zajlott nyomozás, mert utasították a dolgozókat, hogy a beteglapokon kerüljék az olyan jelzőket, mint a „nyugodt” és az „engedelmes”.
Ohio és Michigan: 2022-ben az ohiói és michigani Acadia kórházak dolgozói panaszt tettek arról, hogy az orvosok hamis állításokat írtak a betegek kórlapjaira, hogy igazolják a betegek további bent tartózkodását.
Tennessee: 2022-ben egy Tennessee államban működő Acadia kórházban folyt nyomozás, mert az orvosi kartonokban hamisan állították, hogy egy memphisi beteget 15 percenként ellenőriztek. A betegnél már beállt a hullamerevség (vagyis órák óta halott volt), amikor rátaláltak.
Az Egyesült Államok valamennyi államában van olyan jogszabály, amely engedélyezi a nem önkéntes kórházi kezelést, ha a páciens veszélyt jelent magára vagy a környezetére.
1975-ben az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága megállapította, hogy „az állam nem zárhat be… olyan nem veszélyes személyt, aki képes arra, hogy egyedül vagy megbízható családtagok vagy barátok segítségével biztonságosan boldoguljon az életben…”. Mégis, magántulajdonban lévő pszichiátriai intézmények, mint például az Acadia és más kórházláncok, rendszeresen és büntetlenül megsértik ezt, és állami vagy magánbiztosítások segítségével csalnak, és profitálnak a visszaélésekből.
A pszichiátria ágazata ma is olyan kényszerítő gyakorlatokra támaszkodik, amelyek visszaéléseket eredményeznek a páciensekkel szemben. A kényszerített kezelések veszélyei közé tartozik, hogy a betegeknek olyan „kezelést” számláznak ki, amelyet nem kértek és nem is akartak. Az American Journal of Psychiatry szerint: „A nem önkéntes pszichiátriai ellátás kiszámlázása több okból is nagyobb figyelmet érdemel. Először is, ezeket a betegeket anyagilag felelőssé lehet tenni olyan ellátásért,amelyhez nem adták beleegyezésüket, sőt, amelyet aktívan elutasítottak.”
A CCHR nevű nemzetközi jogvédő szervezet 2015 óta vizsgálja az Acadia Healthcare létesítményeit a betegekkel való visszaélései miatt, és több tízezer panaszt nyújtott be a törv ényhozóknak gátlástalan gyakorlatairól.
Magyarországon másképp működik az egészségbiztosítási rendszer, így egy hazai kórházban nem fordul elő, hogy valakit a biztosítási kerete kimerüléséig tartsanak egy pszichiátriai osztályon. Ám a magyar jogszabályok ugyanúgy lehetővé teszik, hogy akarata ellenére tartsák a pszichiátrián azt, akit egy pszichiáter veszélyesnek ítél magára vagy a környezetére. Ebből adódóan itthon is gyakoriak a visszaélések a kényszerbeszállítások körül, és rengeteg embert kezelnek akaratuk ellenére pszichiátriákon – az elmúlt 30 évben ilyen esetek százait dokumentálta a CCHR magyarországi szervezete.