Demis Hassabis (balra) és Yann Le Cun kutató (jobbra), az Asztúria Spanyol Hercegnője díj nyertesei a Tudomány kategóriában, Oviedóban, 2022. október 28-án, „az AI társadalomba való teljes integrációjának lehetővé tételéért”.
Demis Hassabis (balra) és Yann Le Cun kutató (jobbra), az Asztúria Spanyol Hercegnője díj nyertesei a Tudomány kategóriában, Oviedóban, 2022. október 28-án, „az AI társadalomba való teljes integrációjának lehetővé tételéért”.

Demis Hassabis, a Google DeepMind társalapítója és a 2024-es kémiai Nobel-díj nyertese, az AI tudományos és orvosi fejlődésben betöltött szerepéről beszélt. Célja, hogy az intelligens algoritmusok segítségével feltárja a fizika, a tudatosság és az univerzum rejtélyeit.

Egy tudós portréja

Hassabis 1976-ban született Londonban, apja ciprusi görög, anyja szingapúri kínai származású. Gyermekkorában kiváló sakkozó volt, majd informatikát tanult Cambridge-ben, ezt követően pedig kognitív idegtudományból doktorált. 2010-ben társalapította a DeepMindot, amelyet 2014-ben a Google felvásárolt.

A mesterséges intelligencia hatásai

Hassabis egyik legnagyobb hozzájárulása az AlphaGo és az AlphaFold. Az AlphaGo 2016-ban legyőzte a világbajnok go-játékost, Lee Sedolt, míg az AlphaFold forradalmasította a fehérjestruktúra-előrejelzést, amellyel jelentősen felgyorsította a gyógyszerfejlesztést.

2024-ben Nobel-díjat kapott kollégáival, John Jumperrel és David Bakerrel, a fehérjeszerkezetek predikciójában elért eredményeikért.

A jövő kihívásai

Hassabis szerint az általános mesterséges intelligencia (AGI) hamarosan valósággá válhat, amely minden emberi kognitív feladatot képes lenne elvégezni. Az AI jövőbeli alkalmazásai közé sorolja az új anyagok felfedezését, az orvostudomány átalakítását és a tudományos felfedezések gyorsítását.

Noha az AI segíthet a tudatosság jobb megértésében, Hassabis szerint nem feltétlenül szükséges, hogy a mesterséges intelligencia maga is tudatra ébredjen. Az AI azonban nagyobb hatással lehet az emberiségre, mint az atomenergia felfedezése, mivel az élet minden területére kiterjedhet.

A mesterséges intelligencia jövője

Hassabis javasolja, hogy az AI fejlesztését nemzetközi összefogással, etikai és tudományos kontroll alatt kellene tartani. Az AI nemcsak a tudományt és az orvostudományt alakíthatja át, hanem mindennapi életünket is megváltoztathatja egy univerzális digitális asszisztens formájában.

Hassabis elhivatottsága a mesterséges intelligencia felé azt mutatja, hogy a technológia segítségével nemcsak a tudományt, hanem az emberiség jövőjét is meg lehet határozni.

(Forrás: Guillaume Grallet, Le Point)

A Budapest rovat további hírei

2025 első negyedévében közel 3,2 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, 8,4 százalékkal több, mint 2024 azonos időszakában. A vendégek összesen közel 7,3 millió vendégéjszakát...
A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáival kezdődik a 2024/2025-ös tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka május 5-én – közölte az Oktatási...
Humanoid robotok gyártása kezdődhet Magyarországon, az autóipar bevonásával – erről beszélt Palkovics László kormánybiztos egy interjúban. Az emberszerű robotok gyártása mellett az önvezető autók...
Az élelmiszerek árcsökkentése, a bankszektorban és a telekommunikációs szektorban a díjemelések megállítása után most a biztosítókon van a sor – közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a...
Megelégelték a vasutasoknak a rendszeres bántalmazást, határozott jogi és erős rendőri védelmet követelnek az utasok egyre durvább támadásai ellen – közölte a Vasutasok Szakszervezete szerdán az...
A kormány döntést hoz arról, hogy Ferenc pápa temetésének napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja – mondta a kormány.hu-nak a pápa halálhíre kapcsán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn, írja...
A Hetek hetilap húsvéti számában interjút közöl Németh Sándor lelkésszel, aki élő megvilágításba helyezi az ünnepet.
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog, így a palackvisszaváltás is, ezért a MOHU autói megnövelt kapacitással, a megszokottnál gyakrabban látogatják majd a boltokat –...
2025. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 661 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 455 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 9,3,...
A márciusi vasúti menetrendi adatokat a korábban beszerzett korszerű mozdonyok és a pályafelújítások határozták meg. Több vasúti vonalon tartósan javult a menetrendszerűség, a vonatok mintegy 0,2...

A címlapról

2025 első negyedévében közel 3,2 millió vendég érkezett a...
A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv...
Humanoid robotok gyártása kezdődhet Magyarországon, az autóipar...
Az élelmiszerek árcsökkentése, a bankszektorban és a...
Megelégelték a vasutasoknak a rendszeres bántalmazást, határozott...
A kormány döntést hoz arról, hogy Ferenc pápa temetésének napját...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.


A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő. Nem lehet csupán néhány kenc segítségével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során. (x)

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.