Demis Hassabis, a Google DeepMind társalapítója és a 2024-es kémiai Nobel-díj nyertese, az AI tudományos és orvosi fejlődésben betöltött szerepéről beszélt. Célja, hogy az intelligens algoritmusok segítségével feltárja a fizika, a tudatosság és az univerzum rejtélyeit.
Egy tudós portréja
Hassabis 1976-ban született Londonban, apja ciprusi görög, anyja szingapúri kínai származású. Gyermekkorában kiváló sakkozó volt, majd informatikát tanult Cambridge-ben, ezt követően pedig kognitív idegtudományból doktorált. 2010-ben társalapította a DeepMindot, amelyet 2014-ben a Google felvásárolt.
A mesterséges intelligencia hatásai
Hassabis egyik legnagyobb hozzájárulása az AlphaGo és az AlphaFold. Az AlphaGo 2016-ban legyőzte a világbajnok go-játékost, Lee Sedolt, míg az AlphaFold forradalmasította a fehérjestruktúra-előrejelzést, amellyel jelentősen felgyorsította a gyógyszerfejlesztést.
2024-ben Nobel-díjat kapott kollégáival, John Jumperrel és David Bakerrel, a fehérjeszerkezetek predikciójában elért eredményeikért.
A jövő kihívásai
Hassabis szerint az általános mesterséges intelligencia (AGI) hamarosan valósággá válhat, amely minden emberi kognitív feladatot képes lenne elvégezni. Az AI jövőbeli alkalmazásai közé sorolja az új anyagok felfedezését, az orvostudomány átalakítását és a tudományos felfedezések gyorsítását.
Noha az AI segíthet a tudatosság jobb megértésében, Hassabis szerint nem feltétlenül szükséges, hogy a mesterséges intelligencia maga is tudatra ébredjen. Az AI azonban nagyobb hatással lehet az emberiségre, mint az atomenergia felfedezése, mivel az élet minden területére kiterjedhet.
A mesterséges intelligencia jövője
Hassabis javasolja, hogy az AI fejlesztését nemzetközi összefogással, etikai és tudományos kontroll alatt kellene tartani. Az AI nemcsak a tudományt és az orvostudományt alakíthatja át, hanem mindennapi életünket is megváltoztathatja egy univerzális digitális asszisztens formájában.
Hassabis elhivatottsága a mesterséges intelligencia felé azt mutatja, hogy a technológia segítségével nemcsak a tudományt, hanem az emberiség jövőjét is meg lehet határozni.
(Forrás: Guillaume Grallet, Le Point)